Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Afganistanin parlamentti vaatii: ”Rikolliset ulkomaiset joukot” syytteeseen

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.6.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: ERKKI SUSI

    On katkeraa ironiaa, että USA:n ja Naton valvonnan alaisena pystytetty Afganistanin nukkeparlamentti on nyt ensimmäistä kertaa päättänyt nostaa syytteen maassa olevia ulkomaisia joukkoja vastaan ja luonnehtinut niitä ”sotarikollisiksi”. Parlamentti aikoo lähettää syytettä tukevat asiakirjat maan korkeimmalle oikeudelle samoin kuin kansainväliselle Haagin tuomioistuimelle.

    Afganistanin parlamentin alahuoneen eli Wolesi Jirgan sihteeri Abdul Sattar Khawaasi kertoi kesäkuun alussa ulkomaisille toimittajille, että parlamentin 73 jäsentä keräävät dokumentteja ulkomaisten joukkojen rikoksista. ”Ulkomaiset joukot tulivat maahan väittäen tuovansa turvallisuutta, mutta niiden tekemät rikokset ovat anteeksiantamattomia”, Khawaasi sanoi.

    Toukokuussa parlamentti suomi USA-johtoisten joukkojen suorittamaa siviilialueiden raakaa pommittamista ja vaati ulkomaisten joukkojen toiminnalle laillisia rajoituksia. Lähes 150 siviiliä, suurin osa naisia ja lapsia, sai surmansa, kun USA:n koneet pudottivat viime kuussa pommeja kahteen kylään Farahin maakunnassa.

    Valkoista

    fosforia

    Edellä mainituissa pommituksissa USA käytti myös kansainvälisten sopimusten kieltämää joukkotuhoasetta, valkoista fosforia.

    Lääkärit raportoivat, että monilla pommitusten uhreilla oli ruumiissaan syviä palovammoja, jotka näyttivät valkoisen fosforin aiheuttamilta.

    USA:n viranomaiset kiistivät alun perin, että USA oli edes pommittanut mitään siviilejä Farahissa huolimatta päinvastaisista todisteista, kuten valtavista kraatereista kyläläisten asuintalojen paikalla. Sitten he kiistivät, että mitään valkoista fosforia olisi käytetty.

    Virallinen armeijan menettelytapa valkoisen fosforin käytön suhteen on, että tätä erittäin vahvaa, itsestään syttyvää materiaalia käytetään vain savuverhona taistelujen aikana tai kohteiden valaisemiseen, ei aseena ihmisiä, edes vihollisjoukkoja vastaan. Näin käytettynä se ei ole kielletty ase.

    Pian tämä virallinen menettelytapa ja armeijan väite, ettei valkoista fosforia ole käytetty, osoittautui valheeksi New York Timesin reportteri C.J. Chivers paljasti 14. toukokuuta ilmestyneessä artikkelissaan valkoisen fosforin käytön. Artikkeli myös osoitti, että sotilaille on rutiinia pyytää fosforiammuksia avuksi hyökkäyksessä ”vihollissotilaita” vastaan.

    Alun perin USA kiisti jyrkästi valkoisen fosforin käytön aseena myös Irakissa. Ensin armeija väitti käyttäneensä sitä ”vain valaisemiseen” ja sitten joukkojensa ”savuverhona”. Lopulta vuonna 2005 Pentagonin oli pakko myöntää, että sitä oli käytetty suoraan aseena hyökkäyksessä Fallujahiin, jossa oli edelleen paljon siviilejä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!