Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Aito kansanliike palvelujen puolesta

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.10.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 36/2006.

    Loka-marraskuussa pidettävät Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n vaalit ovat tärkeät koko suomalaisen yhteiskunnan kannalta. Mikäli vaalien tuloksena liitossa vahvistuu selkeästi ja radikaalisti julkisia palveluja puolustava linja, on sillä merkitystä sekä palveluissa työskenteleville että niiden käyttäjille. Kyseessä on myös kunnallisen päätösvallan puolustaminen markkinameininkiä vastaan.

    – Jäsenistön palkkaehdot, työn arvostus ja kaikinpuolinen selkeä edunvalvonta tulee olla etusijalla. Myös ay-liikkeen sisäisen demokratian palauttaminen on tärkeää, on päästävä ylätason toimitsijavallasta kohti aitoa kansalaisliikettä, sanoo ylöjärveläinen vahtimestari Jouko Koivunen.

    Vaikka kansalaisten enemmistö monien tutkimusten mukaan kannattaa verovaroin tuotettuja ja demokraattisessa valvonnassa olevia julkisia palveluja, ovat SDP ja Vasemmistoliitto poliittisin sopimuksin menneet mukaan palvelujen yksityistämiseen.

    – Niiden ay-politiikka määräytyy puoluejohdon tarpeiden mukaan, ei oman aatteen, jäsenistön etujen ja palvelujen käyttäjien tarpeista.

    Ay-liikkeen näytettävä uutta suuntaa

    Jouko Koivunen on ensi kertaa ehdokkaana kunta-alan ay-vaaleissa, sillä nykyisen JHL:n jäsen hän on ollut vuodesta 2001 saakka. Sitä ennen hän työskenteli pitkään metallialalla, ja ehti olla neljä kertaa Metalliin liittokokousedustajana. Tuntumaa ay-liikkeeseen hänelle on ehtinyt karttua.

    – Aiemmin olin Vasemmistoliiton listoilla, mutta kun puolue on sopeuttanut myös ay-politiikkansa hallituskelpoiseksi, olen nyt Julkisten palvelujen puolesta -vaaliliiton ehdokkaana. Vaaliliiton vahvuutena on jäsenistön tarpeista nouseva tavoiteasettelu ja toiminta, joita ei ole alistettu puolueiden tarpeille, sanoo Jouko Koivunen.

    Vaaliliitossa on mukana SKP:n jäseniä, sen kannattajia ja muista radikaalin ay-politiikan linjalla olevia.

    – On kyseenalaistettava työnantajien kasvanut valta ja pääoman otteen kasvu koko yhteiskunnassa, myös palvelujen tuottamisessa. JHL ja koko ay-liike kykenee vastaamaan työelämän ja palvelujen tuottamisen haasteisiin, jos se uskaltaa demokratisoida oman toimintansa, irrottautua eduskuntavasemmiston talutusnuorasta ja käyttää tarvittaessa joukkovoimaansa, linjaa Jouko Koivunen ay-liikkeelle asettuvia tehtäviä.

    Ay-liike ei Koivusen mukaan radikalisoidu puolueiden ehdoin, mutta kansanliikkeen tavoin toimiva ay-liike voi muuttaa puolueita. Ja jos poliittinen työväenliike ei lähde tähän mukaan, syntyy aikaa myöten uusi poliittinen työväenliike.

    – Kapina voi lähteä liikkeelle juuri erilaisilta palvelualoilta, jos niiden ”prekariaatit” löytävät toisensa. Kun etujen polkemisessa saavutetaan tietty raja, ei ole muuta keinoa kuin mennä eteenpäin, arvioi Jouko Koivunen.

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!