Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Aki Kaurismäki, Andy McCoy ja Herra Ylppö tukevat Atte Blomin valintaa valtuustoon

    Kotimaa
    27.10.2012 - 17:31
    Tiedonantaja

    Helsingin kaupunginvaltuustoon pyrkivä pitkän linjan musiikkivaikuttaja Atte Blom on saanut merkittäviä tukijoita. Atte Blomin valintaa valtuustoon tukevat muun muassa akateemikko Aki Kaurismäki, rock-muusikot Andy McCoy ja Herra Ylppö, näyttelijä Kristiina Halkola, kapellimestari Pekka Haapasalo, televisioteatterin pitkäaikainen johtaja ja ohjaaja Timo Bergholm, musiikkituottaja Pekka Aarnio, laulaja Monna Kamu, laulaja-lauluntekijä Mikko Perkoila, ja nukketeatteriohjaaja Elviira Davidow ja muusikko Eero Ojanen.

    Tuotantopäällikkö Atte Blom oli aikoinaan mukana perustamassa legendaarista Love Recordsia. Hän on ollut myös mukana monissa sodan ja imperialisminvastaisissa liikkeissä.

    Blom oli viime eduskuntavaaleissa Vasemmistoliiton ehdokkaana, mutta pettyi Vasemmistoliiton siirtymiseen politiikassa oikealle.

    Atte Blom on kuntavaaleissa ehdolla Helsingissä Suomen kommunistisen puolueen listoilla Vapaiden ja radikaalien demokraattien sitoutumattomana ehdokkaana.

    – Olen koko työurani ollut musiikin tuottamisesta ja lahjakkuuksien löytämisestä vastaava tuotantopäällikkö. Tunnen pienyrittäjämaailman ja jättiläismäisen eron suuryhtiöihin ja massatuotantoon. Työ nuorten musiikintekijöiden kanssa on pitänyt nuorena ja nuorten näkökulmaa omana, kertoo Atte Blom.

    – Kuntajärjestelmä piilottaa sisäänsä jyrkkiä tulo- ja luokkaeroja. Suuret kunnat ovat auliimpia ulkoistamaan tehtäviä kansainvälisille suuryhtiöille. Uuden kuntapolitiikan pitää arvioida kuntauudistuksen varjopuolet ja tarpeen tullen purkaa niitä kansanäänestyksillä. Tämä yhtenä mahdollisuutena elvyttää tasa-arvoa ja lähidemokratiaa, perustelee Blom lähtöään ehdolle kuntavaaleissa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Orpo–Purran hallitus on jo tehnyt leikkauksia, jotka ovat osuneet kipeimmin niihin, joilla ei ole varaa menettää enempää. Kuva Hallitus CCO 2.0
    Kotimaa
    16.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeudenmukainen tulonjako syntyy puuttumalla suurituloisten etuoikeuksiin – ei pienituloisten leikkauksilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Kemin kaupunkijärjestö vaatii Orpo–Purran hallitukselta suunnanmuutosta talouspolitiikkaan.

    Walk for Peace 2050015Kuva Robert Kennicott CCO 4.0
    Uutiset
    15.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Buddhalaismunkkien 108 päivän rauhankävely päättyi Washingtonissa

    Any day now (Unsplash)
    Politiikka
    14.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kokoomuksen tasa-arvopuhe saa SAK:lta tylyn arvion: ”Pinkkipesua” ilman todellisia tekoja

    65 prosenttia Suomessa asuvista kokee yksinäisyyttä. Kuva Joonas Brandt Suomen Punainen Risti
    Kotimaa
    13.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yksinäisyys repii Suomea: yli joka kymmenes elää ilman yhtäkään läheistä ystävää

    EUssa vastuu päästövähennyksistä on siirtymässä teknologisille ratkaisuille. Kuva Victuallers CCO 4.0
    Politiikka
    12.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n uusi ilmastotavoite avaa oven markkinaehtoiselle viivyttelylle

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!