Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ammattiliitto Pro arvostelee koulutusleikkauksia

    Kotimaa
    14.12.2016 - 13:49
    Toimitus

    Ammatillisen koulutuksen leikkaukset hyväksyttiin eilen eduskunnassa. Ammattiliitto Pro on huolestunut leikkauksesta sekä päätöstä seuranneesta hiljaisuudesta. Leikkauksista päätettiin samana päivänä kun Suomen Pankki kertoi Suomen jättäneen taantuman taakseen.

    190 miljoonan euron leikkaukset ovat osa hallituksen kärkihanketta, toisen asteen ammatillisen koulutuksen reformia.

    – On suorastaan hämmästyttävää etteivät tällaiset Suomen kilpailukykyä ja kasvun edellytyksiä syövät päätökset herätä yhteiskunnallista keskustelua juuri kun olemme vihdoin pääsemässä kasvu-uralle, kommentoi Pron puheenjohtaja Jorma Malinen.

    190 miljoonan euron leikkaukset ovat osa hallituksen kärkihanketta, toisen asteen ammatillisen koulutuksen reformia.

    Koulutus ei ole ainoastaan kilpailukyvyn ja talouskasvun avain, esimerkiksi Euroopan komission marraskuussa julkaistun koulutuksen seurantakatsauksen mukaan koulutus on täysin keskeisessä asemassa myös nuorten syrjäytymisen ehkäisemisessä ja aktiivisen kansalaisuuden tukemisessa.

    – Hallituksen olisi ehdottomasti tehtävä kaikkensa jotta kansallisen kilpailukyvyn vahvuuksiin panostetaan. Suomen vahvuudet ovat korkeassa osaamisessa ja asiantuntijuudessa, siis juuri siellä mistä hallituksen leikkaukset nyt syövät pohjaa. Meillä ei ole varaa päästää nuoriamme syrjäytymään. Satojen miljoonien leikkaukset koulutuksesta on sama kuin jos hallitus löisi käsijarrun päälle kasvun suhteen. Ei Suomi näillä teoilla nouse, toteaa Malinen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Muutokset koskevat erityisesti työttömiä, toimeentulotuen saajia ja pienituloisia perheitä. Kuva Kela
    Uutiset
    21.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kela kiristää ehtoja ja muuttaa tukijärjestelmiä – työväenluokan arkeen merkittäviä vaikutuksia vuonna 2026

    Vuosi 2026 tuo laajan joukon muutoksia Kelan etuuksiin.”Vuosi 2026 tuo muutoksia erityisesti työttömien ja toimeentulotuen saajien tukiin”, kerrotaan Kelan tiedotteessa (19.

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Kotimaa
    20.12.2025
    Toimitus

    Pohjoiseen päästävä ilman junanvaihtoa

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Robert Karlssonin mielestä Orpo Purran hallituksen leikkauspolitiikalle on vaihtoehtoja. Kuva Kaija Karlsson.
    Mielipiteet
    18.12.2025
    Robert Karlsson

    RKP:n rooli ruotsinkielisessä palvelussa kyseenalaistetaan – Läs Robert Karlssons insändare om Svenska folkpartiets roll i finländsk politik.

    Kolumbialainen Héctor Paloma uskoo, että rauha syntyy yhteisöllisyydestä, ei armeijoiden voimasta.Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaupunkirauhaa etsimässä – yhteisölliset vaihtoehdot väkivallalle

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!