Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    200 000 vaatii turkistarhauksen lopettamista Suomessa

    Kotimaa
    29.5.2015 - 12:10
    Irene Auer
    Outi Mentula
    Noin kolme miljoonaa eläintä kuolee joka vuosi turkistarhoilla. / Outi Mentula |

    Kansainvälinen vetoomus eduskunnalle

    Torstaina 21. toukokuuta Helsingissä järjestettiin Suomen tähän mennessä suurin eläinoikeusaiheinen mielenosoitus. Järjestäjien mukaan osallistujia oli noin tuhat. Mielenosoittajat toimittivat uudelle eduskunnalle yli 200 000 nimen kansainvälisen vetoomuksen, jossa vaaditaan Suomea lopettamaan turkistarhaus. Myös eri maiden Suomen suurlähetystöillä järjestettiin mielenilmauksia samana päivänä.

    – Suomessa ei ymmärretä millaisena häpeätahrana turkistarhausta monesti ulkomailla pidetään, ja siksi teimme vetoomuksesta kansainvälisen, kertoo Heta Rousi, yksi vetoomuksen aloittajista.
    – Turkistarhausasetuksen uudistuksen näyttäessä juuri nyt eläinsuojelunäkökulmasta todella huolestuttavalta, on vetoomuksen luovuttaminen uudelle eduskunnalle todella ajankohtainen ja tärkeä signaali. Suomessa ei tunnuta edelleenkään ymmärtävän, minkälaisia eettisiä johtopäätöksiä muu läntinen maailma on turkistarhauksesta tekemässä, Animalian toiminnanjohtaja Salla Tuomivaara toteaa.

    Suomessa turkistarhausta perustellaan usein sillä, että tarhauskielto siirtäisi tuotannon maihin, joissa eläinten olot olisivat huonommat. Eläinoikeusaktivistien mukaan olot suomalaisilla turkistarhoilla eivät kuitenkaan eroa muista maista. Päinvastoin eläinsuojelulain rikkomuksia havaitaan Suomessa turkistarhoilla enemmän kuin muussa eläintuotannossa.

    Viro harkitsee tarhauskieltoa

    Monet Euroopan maat ovat lakkauttaneet turkistarhauksen epäeettisenä elinkeinona. Viron parlamentissa alkaa ensi viikolla keskustelu siitä, kielletäänkö turkistarhaus kokonaan. Tällä hetkellä Viron ainoa suuri turkistarha on suomalaisomistuksessa.
    Suomi on maailman suurin ketunnahkojen ja merkittävä minkinnahkojen tuottajamaa. Noin kolme miljoonaa eläintä kuolee joka vuosi turkistarhoilla.

    Kesällä 2013 päättynyt turkistarhauksen lopettamista ajanut Turkistarhaton Suomi -kampanja teki eräänlaista demokratian historiaa Suomessa ollen ensimmäinen eduskuntaan toimitettu ja käsitelty kansalaisaloite. Se keräsi allekirjoituksia lähes 70 000, mutta ei tullut eduskunnan hyväksymäksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Lupa- ja valvontaviraston tuore (1.4.

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!