Afgaanit nälkälakossa epäinhimillisten turvapaikkapäätösten takia
Kolme afganistanilaista turvapaikanhakijaa on ollut syömättä ja juomatta maanantaista 10.9. asti. Miehet ovat saaneet kielteiset turvapaikkapäätökset. He vastustavat palautustaan Afganistaniin, koska uskovat olevansa siellä hengenvaarassa. He ovat osoittaneet mieltään eduskuntatalon edessä viikon ajan.
– Vaadimme, että miehille on myönnettävä oleskeluluvat kansainvälisen suojelun perusteella. Afganistanin turvallisuustilanne on niin heikko, että ketään ei voida palauttaa maahan, sanoo Katja Tuominen Vapaa liikkuvuus -verkostosta.
Afganistanin konfliktissa siviiliuhrien määrä on kasvanut vuodesta 2007 lähtien joka vuosi. YK:n mukaan pelkästään vuonna 2011 taisteluissa kuoli yli 3 000 siviiliä.
Viimeaikaiset taistelut ja iskut osoittavat, että mitään osaa maasta ei voida pitää turvallisena tai konfliktin ulkopuolisena alueena.
Nälkälakkoilijoita vainotaan Afganistanissa poliittisen toiminnan vuoksi. Heidän lähisukulaisiaan on kuollut väkivaltaisuuksissa aivan viime aikoina.
Vapaa liikkuvuus -verkosto vaatii, että miesten tapaukset on otettava viipymättä uudelleen käsittelyyn oleskelulupien myöntämiseksi. Heidän terveydentilansa heikentyy nopeasti. Viime yönä yksi miehistä sai vakavan sairauskohtauksen.
Miehet ovat joutuneet yöpymään taivasalla, koska poliisi on kokoontumislain vastaisesti kieltänyt miehiä pystyttämästä telttaa.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Chilestä Suomeen muuttaneen kirjailijan ja metsäteollisuuden parissa vuosikymmeniä toimineen Luis Astorgan kirja Ikuisesti Suomi: Chileläisen pakolaisen muistelmat julkaistiin tilaisuudessa, joka muistutti enemmän yhteisöllistä heräämistä kuin kirjallista muodollisuutta.
SKP:n rauhanryhmän aktiivi Mervi Grönfors ei niele militaristista selittelyä siitä, että aseet takaisivat turvallisuuden. Hänen mukaansa koko Euroopan keskustelua leimaa vaikeneminen aseiden rumasta kääntöpuolesta. Grönfors peräänkuuluttaa järjen ääntä, rauhanpolitiikkaa ja inhimillisiä ratkaisuja – ei lisää panssareita, ei pelon propagandaa.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.