Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ainutlaatuinen konsertti Vastavirtaan

    Kulttuuri
    11.9.2012 - 12:57
    Tiedonantaja

    Tätä ei kannata jättää väliin: Vastavirtafestivaalin 22. syyskuuta huipentaa konsertti, joka tuo Helsingin Vanhan ylioppilastalon lavalle huiman kavalkadin eturivin taiteilijoita. Konsertissa kuullaan muun muassa ensiesityksenä uusi Kaj Chydeniuksen sävellys ja muita Minja Kosken ja Oona Airolan esittämiä Chydeniuksen lauluja. 

    Muutaman vuoden tauon jälkeen nousee estradille myös työväenlaulujen legendaarinen tulkitsija Reijo Frank säestäjänään Reino Bäckström.

    Vastavirtaan-konsertissa on ainutkertainen mahdollisuus kokea myös Kajaanin runoviikolla suuren suosion saanut Aulikki Oksasen ja Ilpo Tiihosen runoduetto Merja Ikkelän haitarin ja Antti Halosen sahan säestyksellä.

    Festivaaleilla ympäri Suomea ja Eurooppaa väen liikkeelle saanut Jaakko Laitinen & Väärä raha yhdistelee vanhaa suomalaista iskelmää, Balkanin mustalaisrytmejä, romansseja, rakkauden poltetta ja myös kriittisiä huomioita rahan ylivallasta.

    Aikoinaan Problemseista ja Pelle Miljoonan yhtyeestä tunnetuksi tullut rock-muusikko Tumppi Varonen on tehnyt viime aikoina myös työväen lauluja ja nuorten mielenterveyteen liittyviä kappaleita. Näitä molempia kuullaan illan aikana. Vaihtoehtoista rockia esittää puolestaan Minja Maarika & Madonluvut –yhtye.

    Liput Vanhalla ylioppilastalolla Helsingin keskustassa lauantaina 22.syyskuuta kello 19 alkavaan konserttiin ja klubi-iltaan maksavat vain 10 euroa SKP:n järjestöistä ja 12 euroa Tiketistä. 

    Vastavirtafestivaali verkossa >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    625053973 1309792141183805 6488473072459855461 n
    Uutiset
    2.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuuba Trumpin hampaissa

    Yhdysvallat on kiristänyt Kuubaan kohdistuvaa taloudellista painostusta uudella toimeenpanomääräyksellä, joka pyrkii rankaisemaan maita, yrityksiä ja pankkeja, jotka käyvät

    Kaksi eri neuvottelujärjestöä antoi lähes samanaikaisesti lakkovaroituksen – yksityisen sosiaalipalvelualan kriisi syvenee. Kuva Simo Rista CCO 4.0.
    Uutiset
    1.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoiva-alan kriisi syvenee – kaksi lakkovaroitusta samana päivänä, lähes samaan aikaan

    AKYS
    Uutiset
    31.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    400 lasta vankiloissa: järjestöt kutsuvat helsinkiläiset kaduille Palestiinan puolesta

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!