Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ainutlaatuinen konsertti Vastavirtaan

    Kulttuuri
    11.9.2012 - 12:57
    Tiedonantaja

    Tätä ei kannata jättää väliin: Vastavirtafestivaalin 22. syyskuuta huipentaa konsertti, joka tuo Helsingin Vanhan ylioppilastalon lavalle huiman kavalkadin eturivin taiteilijoita. Konsertissa kuullaan muun muassa ensiesityksenä uusi Kaj Chydeniuksen sävellys ja muita Minja Kosken ja Oona Airolan esittämiä Chydeniuksen lauluja. 

    Muutaman vuoden tauon jälkeen nousee estradille myös työväenlaulujen legendaarinen tulkitsija Reijo Frank säestäjänään Reino Bäckström.

    Vastavirtaan-konsertissa on ainutkertainen mahdollisuus kokea myös Kajaanin runoviikolla suuren suosion saanut Aulikki Oksasen ja Ilpo Tiihosen runoduetto Merja Ikkelän haitarin ja Antti Halosen sahan säestyksellä.

    Festivaaleilla ympäri Suomea ja Eurooppaa väen liikkeelle saanut Jaakko Laitinen & Väärä raha yhdistelee vanhaa suomalaista iskelmää, Balkanin mustalaisrytmejä, romansseja, rakkauden poltetta ja myös kriittisiä huomioita rahan ylivallasta.

    Aikoinaan Problemseista ja Pelle Miljoonan yhtyeestä tunnetuksi tullut rock-muusikko Tumppi Varonen on tehnyt viime aikoina myös työväen lauluja ja nuorten mielenterveyteen liittyviä kappaleita. Näitä molempia kuullaan illan aikana. Vaihtoehtoista rockia esittää puolestaan Minja Maarika & Madonluvut –yhtye.

    Liput Vanhalla ylioppilastalolla Helsingin keskustassa lauantaina 22.syyskuuta kello 19 alkavaan konserttiin ja klubi-iltaan maksavat vain 10 euroa SKP:n järjestöistä ja 12 euroa Tiketistä. 

    Vastavirtafestivaali verkossa >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Elokapina järjesti Helsingissä Kaisaniemenkadulla 3.10.2020 mielenosoituksen. Poliisi käytti mielenosoituksessa OC kaasua noin 30 istuvaa mielenosoittajaa vastaan, Kaasu on
    Uutiset
    25.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hovioikeus tuomitsi poliisijohtoa kaasuttamisesta – Elokapina: ”Voimme viimein keskittyä olennaiseen”

    Helsingin hovioikeus on antanut merkittävän ratkaisun, jossa poliisijohtoa tuomittiin rauhanomaisten mielenosoittajien kaasuttamisesta syksyllä 2020.

    Työttömien mielenosoitus Helsingissä 1993 (02).tif Kari Kankainen
    Uutiset
    24.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pitkäaikaistyöttömyys kasvaa rajusti – työmarkkinoiden eriarvoisuus syvenee kriisiksi

    Finnair kertoi 18.12.2025 avaavansa uuden välilaskullisen reitin Helsingistä Melbourneen. Kuva Waldec CCO 2.0
    Politiikka
    23.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Finnairin ulkoistuspäätös – AKT: ”Märkä rätti päin naamaa”

    Kokaiini on kallis huumausaine, mutta lisääntynyt tarjonta on laskemassa sen hintaa. Kuva Luther King School Photos CCO 3.0
    Kotimaa
    22.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi kokaiinin käyttö vilkastuu jouluksi?

    Muutokset koskevat erityisesti työttömiä, toimeentulotuen saajia ja pienituloisia perheitä. Kuva Kela
    Uutiset
    21.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kela kiristää ehtoja ja muuttaa tukijärjestelmiä – työväenluokan arkeen merkittäviä vaikutuksia vuonna 2026

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!