Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Aktiivimalli kumoon –kansalaisaloite eteni eduskuntaan

    Kotimaa
    Avainsanat: mielenosoitus, aktiivimalli, kansalaisaloite
    9.3.2018 - 15:58
    Tiedonantaja
    Aktiivimalli alas Anna Koskela eduskuntatalo mielenosoitus
    Anna Koskela kertoi eduskuntatalolla 9.3. millaista on olla pätkätyöläinen Kelan byrokratian armoilla

    Eduskunnan rappusille kokoontuneet mielenosoittajat eivät säästelleet sanojaan kritisoidessaan hallituksen aktiivimallia. Kun työpaikkoja ei luoda, on turha laittaa työttömien syyksi sitä, etteivät he työllisty. Hallituksella kun kuitenkin on valta luoda myös työpaikkoja.

    Itsekin pätkätöiden takia jatkuvasti kelan kanssa painiskeleva joukkovoimalainen Anna Koskela on täysin kyllästynyt siihen, että työttömien kertoessa kohtaamistaan epäoikeudenmukaisuuksista, kerrotaan heille, että he itse ovat ongelma.

    – Tuntuu, että jossain nurkan takana on aina talousasiantuntijoiden armeija piilossa. Ne ryntäävät sieltä kertomaan, miten työttömän oma kokemus elämästä ei voi olla totta.

    Koskelan mielestä työttömien ääni on myös aktiivimallikeskustelussa ohitettu. Tukevampi ote todellisuudesta olisi ollut tarpeen.

    Hallitus ei tunne työttömien todellisuutta

    Kirsti Kangas puolestaan kertoi Juhana Vartiaiselle, ettei siivoojaksikaan niin vain mennä. – Kyllä se vain niin on, että siivoojaltakin vaaditaan nykyään osaamista ja pätevyyttä, sekä kovaa kuntoa niin fyysisesti kuin henkisestikin. Kaikkein suurin harha on kuitenkin se, että ihminen voisi itse päättää tuleeko palkatuksi vai ei. Kyllä sen aina päättää joku ihan muu.

    Mielenosoituksessa saatiin kuulla myös ratkaisuja työttömien työllistämiseen.

    – Tarvitaan luokkatietoista politiikkaa, ja valtaa työntekijöille. Esimerkiksi kunnolla toteutettu kansalaispalkka helpottaisi ihmisten kamppailua byrokratiaa vastaan, kiteytti PAM:ssa aktiivisesti toimiva Mira-Veera Auer.

    ”Tarvitaan luokkatietoista politiikkaa, ja valtaa työntekijöille.”

    Ratkaisujakin on

    Hiljattain eläköitynyt lastentarhanhoitaja Hannele Salava puolestaan totesi, että esimerkiksi Helsingin kaupunki maksoi Kelalle 63 miljoonaa sakkoa laiminlyötyään aktiiviset työllistämistoimenpiteet.

    – Esimerkiksi nyt puheenaiheena olleiden lastentarhanhoitajien tilannetta voitaisiin helpottaa myös sitä kautta, että alalle palkattaisiin lisää tekijöitä. Tarvetta kyllä olisi ja näköjään rahaakin jopa Helsingillä.

    Mielenosoitusta Joukkovoima-verkoston puitteissa järjestänyt Tiina Sandberg puolestaan totesi, että eniten aktivoitavaa olisi kyllä rikkaimpien veronmaksussa. Sieltä kertyvillä varoilla hoituisi moni työttömienkin ongelmista.

    – On puhtaasti arvovalinta, että verojen välttelyä katsotaan läpi sormien ja sitten valitetaan rahojen loppumista. Pääministeri voi tehdä paljon muutakin kuin vedota yrityksiin, että ne työllistäisivät ihmisiä. Hän voi esimerkiksi velvoittaa niitä työllistämään ja hän voi myös halutessaan kohdentaa varoja kunnille, joilla on pulaa työntekijöistä. Olisi mahdollista palkata heti vähintään kymmeniä tuhansia työttömiä.

    Eduskuntakäsittely huhtikuussa

    Mielenosoituksen lopuksi paikalle kansalaisaloitteen luovutustilaisuudesta saapui myös Martin-Èric Racine, joka Mika Luoman kanssa laittoi aloitteen vireille.

    – Kiitos kun olette kaikki olleet mukana tässä kamppailussa. Veimme kansalaisaloitteen tuonne eduskuntaan ja puhemies Paula Risikko otti sen vastaan. Tällä hetkellä on kuulemma niin paljon aloitteita jonossa ja muutenkin kiirettä, että tämä kansalaisaloitteemme tulee käsittelyyn todennäköisesti huhtikuun lopulla tai toukokuun alussa. Pidetään aloite kuumana sinne asti.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!