Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ARVIO: Vastakkaisasettelun aika ei ole ohi

    Arkiston arkiston artikkeli
    7.12.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 45/2007

    On tullut nähdyksi Väinö Linnan Tuntemattoman sotilas Edvin Laineen ohjaamana elokuvaversiona ehkä parikymmentä kertaa ja Rauni Mollbergin versiona kuutisen kertaa, mutta sattuneesta syystä ei kertaakaan mitään monista teatteriversioista. Niihin ei Kristian Smedsin Kansallisteatterin näyttämölle sovittamaa ja ohjaamaa Tuntematonta siis voi tässä vertailla. Mutta Laineen sovinnaiseen ja romaania kuohivaan elokuvaan verrattuna Kristian Smedsin Tuntematon on hyvin erilainen.

    Smedsin Tuntematon on huikean hillitön ja samalla mitä painavin haaste keskusteluun.

    Se on militarismin ja sen äpärälapsen simputuksen vastainen. Se näyttää sotakoneiston julmuuden; jos vastustat, sinut tallotaan jalkoihin ja sotketaan suohon.

    Se on rajusti sodanvastainen, kuten Linna tahtoikin sanoessaan halunneensa kirjallaan ottaa sodalta arvostuksen pois. Se vie katsojan perimmäisten kysymysten äärelle ja ajattelemaan asioita, joista kumman harvoin puhutaan.

    Smedsin tulkinta antaa piut paut kirjan tapahtumien kronologiselle järjestykselle. Se viittaa kintaalla perinteiselle ”uskottavalle” realismille. Niinpä vihollissotilaatkin ovat pesukoneita, joita suomalaiset moukaroivat. Jokainen lekan- ja kirveenisku kuvaa laukausta ja sodan infernaalista meteliä.

    Tulkinta tuo näytelmän tapahtumat nykyaikaan niin merkityssisällöltään kuin videokuvaa ja lavaelementtejä taitavasti hyödyntäen.

    Ruumiskasoja kuvaavista vanhoista still-kuvista siirrytään nykyajan aseteknologian ihmeitä esittelevään videoon, jossa lämpökamera tallentaa USA:n armeijan suorittaman ihmiskohteen tuhoamisen. Se muistuttaa toden ja fiktion sekoittumisesta tässä sotien ja videopelien maailmassa, ehkä Jokelastakin.

    Nuoren täydennysmiehen Hauhian suora lähetys rintamalta matkii herkullisesti tosi-tv:n, tv-chattien ja ruutujulkkisten höpinöitä

    o

    Smedsin Tuntematon ei ala paloaukealta. Siinä mennään suoraan asiaan, tappamiseen ja kuolemiseen. Sotilaat juhlivat hyökkäysvaiheen etenemistä hoilaamalla Antero Mertarannan mukana Ihanaa leijonat ihanaa.

    Kohta iskee julma todellisuus. Ensimmäiset kaatuneet, ensimmäiset teloitukset. Riitaoja purkaa pelkoaan ja kauhuaan laulamalla ”Ei soa puhua. Leäkintämiehilläi veet silmissä.”

    Puherepliikkien esittäminen laulamalla onnistuu nappiin.

    Ja uusia taisteluja. Lavalla lentävät vesi, hiki, savu ja sahanpurut katsomon eturiville saakka…..

    ERKKI SUSI

    Tuntematon sotilas Suomen Kansallisteatterissa. Ohjaus ja sovitus Kristian Smeds.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!