Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Asiantuntijat vetoavat Keskuspuiston puolesta

    Kotimaa
    9.9.2016 - 10:40
    Tiedonantaja
    Keskuspuisto on ehdottomasti suojelun arvoinen ja kaupunginvaltuusto voi sen tehdä muuttamalla lautakunnan ehdotusta

    Kritiikki Helsingin Keskuspuistoon esitettyä rakentamista vastaan voimistuu päätöksenteon lähestyessä. Keskiviikkona järjestetyssä tilaisuudessa Keskuspuiston suojelun puolesta ottivat kantaa muun muassa Asuntohallituksen entinen pääjohtaja, professori Olavi Syrjänen, Suomen Ladun viestintäpäällikkö Panu Könönen ja Helsingin kaupungin ympäristöjohtaja Esa Nikunen. Keskuspuisto-ryhmän järjestämään tilaisuuteen oli kutsuttu myös valtuustoryhmät kertomaan kantansa.

    Kaupunkisuunnittelulautakunnan keväällä yksimielisesti hyväksymän ehdotuksen tuki on kansalaistoiminnan tuloksena alkanut murentua. Useimmat valtuustoryhmät ovat nyt valmiita korjaamaan esitystä Keskuspuiston suojelemiseksi.

    ”Kyse on lähes koko kaupungin yleiskaavasta, jolloin yhden kaupunkibulevardin itäpuolta koskevan osan muutos ei ole olennainen.”

    Kaupunkisuunnitteluvirasto on yrittänyt palauttaa valtuutettuja ruotuun pelottelemalla, että koko yleiskaava kaatuu, jos valtuusto muuttaa sitä Keskuspuiston suojelemiseksi. Suomen johtaviin maankäyttö- ja rakennuslain asiantuntijoihin lukeutuva professori Syrjänen torjui tällaiset väitteet.

    – Jos Keskuspuistoon osoitetut rakentamisalueet muutetaan voimassaolevien asemakaavojen mukaisiksi virkistysalueiksi, ei se edellytä yleiskaavan palauttamista. Kyse on lähes koko kaupungin yleiskaavasta, jolloin yhden kaupunkibulevardin itäpuolta koskevan osan muutos ei ole olennainen. Kaavan rakentamistavoite olisi edelleen totutettavissa. Lisäksi muutos olisi voimassaolevien asemakaavojen ja maakuntakaavan mukainen.

    Suomen suosituin liikuntapaikka

    Keskuspuisto on Suomen suosituin arkiliikuntapaikka, jossa on vuosittain enemmän kävijöitä kuin maamme 39 kansallispuistossa yhteensä, totesi Könönen.

    – Suomen Latu vastustaa yleiskaavassa viheralueille suunniteltua voimaperäistä rakentamista erityisesti Keskuspuiston osalta. Metsissä ja muilla viheralueilla ulkoilu edistää henkistä ja fyysistä hyvinvointia, viihtyvyyttä ja elämänlaatua.

    Könönen muistutti, että useissa muissa metropoleissa viheralueiden ollaan supistamisen sijasta laajentamassa määrätietoisesti.

    Lausunnossaan yleiskaavaehdotuksesta ympäristölautakunta totesi yksimielisesti, että Keskuspuiston rakentamisesta tulee luopua, kertoi ympäristöpäällikkö Nikunen. – Keskuspuisto on ehdottomasti suojelemisen arvoinen.

    Vihreät temppelinharjalla

    Valtuustoryhmistä kokoomus ja SDP eivät vaivautuneet paikalle. Vihreät selittelivät, mutta eivät ottaneet vieläkään kantaa Keskuspuistoon rakentamista vastaan. Muut valtuustoryhmät ovat ilmoittaneet olevansa valmiita muuttamaan kaavaehdotusta Keskuspuiston suojelemiseksi.

    Vihreät selittelivät, mutta eivät ottaneet vieläkään kantaa Keskuspuistoon rakentamista vastaan.

    Ratkaisu riippuu nyt kolmesta suurimmasta ryhmästä. Erityisesti vihreät ovat temppelinharjalla, koska ilman heitä ei Keskuspuistoon rakentamisella ole valtuustossa enemmistöä.

    Yleiskaavaehdotus on tulossa syyskuussa kaupunginhallitukseen ja lokakuun puolella valtuuston päätettäväksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Savolainen talakkuna on keitetyistä ja uunissa paahdetuista jyvistä karkeahkoksi jauhettu viljatuote. Kuva Tappinen CCO 3.0
    Kotimaa
    17.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Savolainen talakkuna sai EU:n nimisuojan – kuluttajien alkuperätieto vahvistuu halpatuotannon puristuksessa

    Euroopan komissio on hyväksynyt Savolainen talkkuna / Savolainen talakkuna -nimien rekisteröinnin suojatuksi maantieteelliseksi merkinnäksi (SMM).

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!