Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Bolivian vaalit palauttivat vallan vasemmistolle

    Ulkomaat
    Avainsanat: Euroopan vasemmisto, Bolivia, Evo Morales
    20.10.2020 - 12:40
    Tiina Sandberg
    Bolivian alkuperäiskansat ja MAS-puolue
    Bolivian alkuperäiskansat ovat palauttaneet poliittisen vallan MAS-puolueelle. Kuva Flickr

    Boliviassa järjestettiin presidentinvaalit lopulta 18. lokakuuta. Sen jälkeen, kun virkaa hoitanut Jeanine Añezin pakotettiin laajoilla protesteilla perumaan vaalien siirto, jonka hän oli jo ehtinyt julistaa. Siirrolla yritettiin saada maan oikeistolle ja keskustalle lisäaikaa poliittiseen peliin entisen presidentin Evo Moralesin MAS-puolueen vaalikampanjan sabotoimiseksi.

    Añezin ja hänen tukijoidensa analyysi näyttää osuneen oikeaan. Vaalien pitäminen 18.10. päätyi MAS:n paluuseen valtaan. Luis ”Lucho” Arce on tämänhetkisten tietojen perusteella saanut yli 50 prosenttia annetuista äänistä, jolloin vaaleissa ei järjestettäisi toista kierrosta. Oikeiston ja keskustan ehdokas Luis Mesa on jo onnitellut Arcea voitosta. Añez vetäytyi vallasta jo aiemmin.

    Vaalituloksen selvittyä tulos on otettu vastaan valtavalla innostuksella. Moralesin syrjäyttämisen jälkeen käyty kamppailu demokratiasta on voitettu. Mielenosoituksissa on viimeisen vuoden aikana tapettu vähintään 35 ihmistä, satoja on haavoittunut ja satoja MAS-puolueen aktivisteja on vangittu ja lähetty vankilaan. Vaalitulos on voitto rehellisiä vaaleja vaatineille ja Moralesiin kohdistunutta vallankaappausta vastustaneille.

    Uudella presidentillä on alkuperäiskansojen laaja tuki takanaan alusta asti.

    Laajalla rintamalla tuloksia

    Bolivian vaalituloksella on erittäin suuri merkitys koko maanosan poliittiselle tilanteelle. MAS:n voitto on esimerkki siitä, että oikeiston tekemiä hallinnollisia vallankaappauksia on mahdollista vastustaa laajan rintaman voimin. Tämä inspiroi muidenkin maanosan maiden vasemmistolaisia ja vaikuttaa muun muassa Ecuadorin lähestyvien presidentinvaalien tilanteeseen.

    Kaikesta koetusta poliittisesta väkivallasta huolimatta maahan saatiin vaalit, MAS onnistui ehdokasasettelussaan ja äänestäjät lähtivät joukolla liikkeelle koronatilanteesta huolimatta. Tämä onnistuminen kuvaa MAS:n kannattajien päättäväisyyttä ja määrätietoisuutta. Uudella presidentillä ei tule olemaan helppo tehtävä maan rauhoittamisessa, mutta alkuperäiskansojen laaja tuki hänellä on takanaan alusta asti. Sillä on Boliviassa aina ollut valtava merkitys.

    Myös Euroopan vasemmistopuolue tarkkailijana

    Vaalien sujumisen varmistamiseksi Boliviaan lähetettiin lukuisia ulkomaalaisia vaalitarkkailijoita. Euroopan Vasemmiston varapuheenjohtaja Maite Molan saapuminen maahan herätti ainakin oikeiston mielenkiinnon. Hänen ja muun muassa Podemos-puolueen edustajien motiiveista ehdittiin uutisoida paikallisessa oikeistolaisessa mediassa ja syyttää heitä muun muassa ”ulkomaalaisiksi terroristeiksi”. Kaikesta huolimatta vaalit ovat Molan mukaan sujuneet pääosin hyvin ja hän odottaa lopullisia vaalituloksia, joiden arvelee vahvistavan MAS:n ja Luis Acren voiton ensimmäisellä kierroksella.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Nuorten arkea määrittää yhä useammin pelko toimeentulon menettämisestä.

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!