Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Egyptin presidentti Mubarak eroaa

    Ulkomaat
    11.2.2011 - 21:08
    Marko Korvela
    TA
    Mubarak joutui taipumaan 18 päivää kestäneiden mielenosoitusten ja protestien edessä. / TA |

    Egyptiä itsevaltaisesti 30 vuotta hallinnut presidentti Hosni Mubarak ilmoitti tänään eroavansa virastaan. Valta on nyt siirtynyt armeijalle.

    Mubarak joutui taipumaan 18 päivää kestäneiden mielenosoitusten ja protestien edessä kansan tahtoon. Vielä eilen Mubarak kertoi, ettei aio erota. Eilisen puheen jälkeen Kairoon leiriytyneiden mielenosoittajien pettymys oli käsinkosketeltava, mutta tänään Egyptissä juhlitaan sekä Kairon keskustassa että ympäri koko maata.

    Myös Gazassa ovat palestiinalaiset ja valtaa pitävä Hamas riemuinneet Mubarakin lähdön johdosta. Gazassa toivotaan, että Egypti avaa rajansa palestiinalaisille ja murtaa Gazan pitkään jatkuneen saarron.

    Mubarakin lähtö on voitto paitsi Egyptin kansalle myös imperialismin vastaiselle taistelulle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Suomi on kolmen Nato-vuoden jälkeen tilanteessa, jossa turvallisuuspolitiikan suuntaa määrittävät kaksi vastakkaista kertomusta.

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Kulttuurinen ja intellektuaalinen toiminta eivät ole irrallisia todellisuudesta – REDH rakentaa vastarintaa ja ajattelua yli rajojen. Kuva Estefania Rivero CCO 4.0.
    Ulkomaat
    5.4.2026
    Kauri Suárez

    Ajattelu on teko – REDH-verkosto kokoaa kulttuurisen vastarinnan imperialismin aikakaudella

    Peace Maailma kylässä 2025 kuva Tanja Ryhänen
    Kulttuuri
    4.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Dekolonisaatio ja diasporan toimijuus Maailma kylässä -festivaalin ytimessä – mutta kuka voi osallistua festivaaliin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!