Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Elokuva vuoden 1918 Tampereen taisteluista

    Kulttuuri
    22.2.2011 - 15:13
    Tiedonantaja

    Muun muassa Ihanat naiset rannalla – ja Colorado Avenue -elokuvista tuttu Claes Olsson on ohjaamassa vuoden 1918 Tampereen taisteluja käsittelevää elokuvaa. Olsson on myös käsikirjoittanut yhdessä Robert Alftanin kanssa Taistelu Näsilinnasta 1918 -nimellä kulkevan elokuvan, jota kuvataan huhti-toukokuussa autenttisilla tapahtumapaikoilla. Elokuvan tuottaa Kinoproduction Oy.

    Elokuvan budjetti on 800 000 euroa. Rahoittajina ja yhteistyökumppaneina ovat toistaiseksi jo muun muassa Suomen elokuvasäätiö, AVEK, LE, Svenska kulturfonden ja Konstsamfundet, Sveriges Television ja Tampereen kaupunki.

    Roolivalintoja tehdään parhaillaan ja ne julkistetaan maaliskuun 15. päivän jälkeen. Taistelu Näsilinnasta 1918 tulee ensi-iltaan helmikuussa 2012.

    Perustuu tositapahtumiin

    Elokuva perustuu tositapahtumiin, 3. huhtikuuta 1918 Tampereen valtausyritykseen ja pohjalaisen ErikMelinin komppanian 212 miehen veriseen rynnäkköön kaupungin keskustan läpi punaisten hallussa olleeseen Näsilinnaan. Komppania pääsi ainoana punaisten rintaman läpi ja joutuikin myöhemmin ylivoimaisen paineen alla luopumaan Näsilinnasta.

    Onnistunut hyökkäys oli kuitenkin jo saanut taistelun kulun kääntymään valkoisen armeijan hyväksi. Voitonparaati järjestettiin Tampereen Keskustorilla 6. huhtikuuta.

    Elokuvan tekemistä voi seurata huhtikuussa

    Elokuva kuvataan pääasiassa Tampereen keskustassa, Näsijärven rannan kalliolla olevassa Näsilinnassa. Näsilinna on rakennettu 1898 alkujaan Finlaysonin johtajan asunnoksi. Vuodesta 1908 se on toiminut kaupungin museona.

    Elokuvan tekemistä voi seurata huhtikuun ajan Näsinkallion juurella, vanhan käsityöläiskylän tallipihalle perustettavassa elokuvakylässä. Esillä on vuoden 1918 esineistöä, ja alueella voi tavata sadan vuoden takaisessa tunnelmassa elokuvan tekijöitä.

    Verkkosivuille kerätään tarinoita

    www.nasilinna1918.fi -sivuille voi käydä kertomassa omia tai kuulemiaan tarinoita ja tunnelmia, jotka liittyvät Tampereen valtaukseen tai yleensä vuoden 1918-tapahtumiin tai sen seurauksiin. Tuotantotiimin mukaan uusia esille nousevia asioita saatetaan hyödyntää elokuvaan liittyvissä yhteyksissä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hyvinvointidataa hyödyntävä terveydenhoito paljastaisi uhkaavia riskejä jo ennen oireiden ilmaantumista. Kuva Larry D. Moore CCO 4.0
    Kotimaa
    11.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Terveysdata on uusi tuotantoväline – ja sen omistuksesta käydään valtataistelua

    Terveysdata on noussut 2020-luvun keskeiseksi tuotantovälineeksi, jonka ympärille rakentuu uudenlainen yhteiskunnallinen vallanjako.

    kuva Maarit Åström
    Tutkimus
    10.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuka hyötyy ikäsyrjinnästä?

    A kassan tilastojen mukaan yhä useampi ansiopäivärahan saaja siirtyi porrastetulle etuustasolle, kun työttömyys pitkittyi Kuv Shutterstock
    Politiikka
    9.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ansiopäivärahan leikkautuminen muuttaa useamman taloutta

    HUS Hanna Raijas Turva
    Tutkimus
    8.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Puettava robotiikka haastaa vallan jaon terveydenhuollossa

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!