Euroopan radikaali ay-liike näkyy Tampereella 17.9.
Kriittisen ay-verkoston syksyn kalenteri alkaa täyttyä toiminnasta. Tapahtumia ja tempauksia verkkoon päivittävä Sippo Kähmi toteaa, että mahdollisuuksia on monenlaiseen. Verkoston mielestä olisi toivottavaa, että esimerkiksi syyskuun puolessa välissä budjettiriihen aikaan syntyisi protestia hallituksen kaavailemia leikkauslistoja vastaan.
17. syyskuuta, Tiedonantaja-festivaalin kanssa samaan aikaan vietetään Euroopan ammatillisen yhteistyöjärjestön toimintapäivää. Kähmi kertoo, että mielenosoituksen kärki on tällä kertaa Puolassa, Wraclavin kaupungissa, mutta toimintaa järjestetään myös eri puolilla Eurooppaa.
Kriittinen ay-verkosto haluaakin kutsua kaikkia ammattiyhdistysaktiiveja mukaan lähettämään solidaarisuusviestinsä Puolaan Tampereen Keskustorilta, jonne paikalliset aktiivit pystyttävät klo 10 verkoston teltan espanjalaisten “tyytymättömien torien” hengessä. Teltalla kuullaan puheenvuoroja ammattiyhdistysliikkeen ruohonjuuritasolta.
– Lauantaina 15. lokakuuta on vuorossa Espanjan torien liikkeen tekemästä aloitteesta virinnyt toimintapäivä demokratian puolesta, jolloin toivottavasti eurooppalainen radikaali ay-liike näkyy ja kuuluu myös Suomen turuilla ja toreilla, kertoo Kähmi.
Lokakuun lopulla Kähmi osallistuu Italian Roomassa Maailman ammattiliiton MAL:n kokoukseen. Tarkoituksena on vahvistaa erityisesti Euroopan julkisen sektorin työntekijöiden kamppailua leikkauspolitiikkaa vastaan. Esimerkiksi Italiaan on hiljattain perustettu uusi, luokkakantainen ja taisteleva julkisten alojen liitto USB, joka oli mukana 6. syyskuuta Italiassa järjestetyssä yleislakossa.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Chilestä Suomeen muuttaneen kirjailijan ja metsäteollisuuden parissa vuosikymmeniä toimineen Luis Astorgan kirja Ikuisesti Suomi: Chileläisen pakolaisen muistelmat julkaistiin tilaisuudessa, joka muistutti enemmän yhteisöllistä heräämistä kuin kirjallista muodollisuutta.
SKP:n rauhanryhmän aktiivi Mervi Grönfors ei niele militaristista selittelyä siitä, että aseet takaisivat turvallisuuden. Hänen mukaansa koko Euroopan keskustelua leimaa vaikeneminen aseiden rumasta kääntöpuolesta. Grönfors peräänkuuluttaa järjen ääntä, rauhanpolitiikkaa ja inhimillisiä ratkaisuja – ei lisää panssareita, ei pelon propagandaa.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.