Evo Moralesin vierailuun valmistaudutaan jo
Suomessa asuvat bolivialaiset ovat innoissaan monikulttuurisen maansa presidentin Evo Moralesin Suomen-vierailusta.
Evo on tuonut paljon Bolivian alkuperäiskansojen arvoja ja tapoja valtakunnalliseen ja kansainväliseen politiikkaan. Hänen itsensä mukaan juuri siinä piilee eräs hänen suurista vahvuuksistaan.
– Maassamme arvostetaan rehellisyyttä. Uskon, että juuri rehellisyyteni on auttanut minua hankkimaan kansan luottamuksen, on Evo todennut.
Sympaattiset banderollien maalaajat sanovat, että kysessä on tukimielenosoitus ihmisoikeuksista ja ympäristöpolitiikasta tunnetun johtajan puolesta. Bolivialaiset naisaktivistit maalasivat banderolleja ja toivovat, että Helsingin Senaatintorille tulisi paljon myös suomalaisia.
Tukimielenilmaus on lauantaina 22.5. kello 13 jonka jälkeen Evo Morales puhuu Helsingin yliopiston suuressa juhlasalissa kello 15.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Chilestä Suomeen muuttaneen kirjailijan ja metsäteollisuuden parissa vuosikymmeniä toimineen Luis Astorgan kirja Ikuisesti Suomi: Chileläisen pakolaisen muistelmat julkaistiin tilaisuudessa, joka muistutti enemmän yhteisöllistä heräämistä kuin kirjallista muodollisuutta.
SKP:n rauhanryhmän aktiivi Mervi Grönfors ei niele militaristista selittelyä siitä, että aseet takaisivat turvallisuuden. Hänen mukaansa koko Euroopan keskustelua leimaa vaikeneminen aseiden rumasta kääntöpuolesta. Grönfors peräänkuuluttaa järjen ääntä, rauhanpolitiikkaa ja inhimillisiä ratkaisuja – ei lisää panssareita, ei pelon propagandaa.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.