Evo Moralesin vierailuun valmistaudutaan jo
Suomessa asuvat bolivialaiset ovat innoissaan monikulttuurisen maansa presidentin Evo Moralesin Suomen-vierailusta.
Evo on tuonut paljon Bolivian alkuperäiskansojen arvoja ja tapoja valtakunnalliseen ja kansainväliseen politiikkaan. Hänen itsensä mukaan juuri siinä piilee eräs hänen suurista vahvuuksistaan.
– Maassamme arvostetaan rehellisyyttä. Uskon, että juuri rehellisyyteni on auttanut minua hankkimaan kansan luottamuksen, on Evo todennut.
Sympaattiset banderollien maalaajat sanovat, että kysessä on tukimielenosoitus ihmisoikeuksista ja ympäristöpolitiikasta tunnetun johtajan puolesta. Bolivialaiset naisaktivistit maalasivat banderolleja ja toivovat, että Helsingin Senaatintorille tulisi paljon myös suomalaisia.
Tukimielenilmaus on lauantaina 22.5. kello 13 jonka jälkeen Evo Morales puhuu Helsingin yliopiston suuressa juhlasalissa kello 15.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Helsingin yliopiston uusi liito-oravan perimää tutkiva selvitys osoittaa, että Suomen metsissä esiintyvä kanta on taantumassa ja se on geenirakenteeltaan yksipuolinen. Tutkijoiden mukaan Suomen vastuu lajien suojelussa ulottuu taigametsien tulevaisuuteen. Samaan aikaan Jyväskylän yliopiston ja Sitran luontojalanjälki-selvitys varoittaa: jos nykyisiä elämäntapoja ei muuteta, viidennes maailman lajeista uhkaa kadota.
Itä-Hakkilassa jalka nousee musiikin ja talkoohengen tahdissa. 60-vuotisjuhlia viettävä Pavi on tanssivan yhteisön oma paikka. Juhlien keskellä toteutettava johtajanvaihdos on lavabisnekselle sekä uhka että mahdollisuus. Vantaa ei ole sivujuonne – vaan Pavin toimijoiden mukaan paras paikka lavatanssille.
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.