Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Fasismia kaduilla ja kabineteissa

    Pääkirjoitukset
    6.8.2015 - 14:59
    Marko Korvela

    Italian fasistit muodostivat Mussolinin johdolla oikeistolaisen poikkeustilahallituksen vuonna 1922. Saman tien ryhdyttiin Italiassa sorvaamaan ”yhteiskuntasopimusta”, jonka tarkoituksena oli muodostaa yhtenäinen, kilpailukykyinen ja menestyvä kansakunta, joka pystyy kukistamaan sekä sisäiset että ulkoiset uhat. Tämä merkitsi muun muassa vasemmiston ja ay-liikkeen vallan murskaamista sekä yksityistämisen ja markkinoiden vapauden lisäämistä – tiukentuvan valtiovallan suojeluksesta tietysti. Parissa vuodessa Italia luisui täyteen diktatuuriin. Maan varakkaalla eliitillä ei ollut missään vaiheessa valittamista.

    Vertailu ensimmäisen maailmansodan jälkeisiin tapahtumiin voi tuntua kaukaiselta, mutta jotain samaa on nykyisen SSS-hallituksen politiikassa. Yhteiskuntasopimus on valheellisesta nimestään huolimatta täyttä pakkovaltaa, kiristystä, jolla pyritään kuvitellun yhteisen edun nimissä leikkaamaan hyvinvointivaltiota ja palkkoja sekä laittamaan ay-liike ruotuun. Tästä hyötyy rikkain eliitti.

    Sipilän hallituksen talousfasistiset opit on omaksuttu Euroopan unionista, jossa demokratialla on pyyhitty pöytää siitä asti kun se uhkasi asettua finanssipiirien voittojen kasautumisen esteeksi. Kesän piinapenkissä puristunut Kreikka ”vapautettiin” talouspoliittisesta itsenäisyydestä ja alistettiin käytännössä EU-EKP-IMF-troikan protektoraattialueeksi. Leikkaus- ja kurjistamispolitiikkaa jatketaan, vaikka sen autuuteen eivät usko enää kuin EU-johtajat.

    Suomi on totta tosiaan Kreikan tiellä. Ei niin kuin maamme johto ja elinkeinoelämä valehtelee, että julkinen velkaantuminen tai talouden tila muutenkaan olisi niin huonolla tolalla. Sen sijaan Suomessa harjoitettu politiikka komppaa Kreikkaa. SSS-hallitus on jo tehnyt miljarditolkulla leikkauksia ja lisää on luvassa, mikäli ”yhteiskuntasopimusta” ei synny.

    Perussuomalaisten rooli leikkauspolitiikan ajajana on jäänyt pahasti puolueen liepeillä vellovien kohujen varjoon. Soini ja kumppanit ovat innolla mukana kansaa kurittavassa hallituksessa, vaikka vaaleja ennen nuotit olivat tyystin toiset. Onkin mielenkiintoista seurata, mitä keskustelua hallituspolitiikasta käydään viikonloppuna Turussa järjestettävässä perussuomalaisten puoluekokouksessa – vai vedetäänkö keskustelut sivuraiteille keskittymällä äärivasemmiston, ”suvaitsevaiston”, median ja maahanmuuttajien syyttelyyn kuten tähän asti.

    Samaan aikaan kuria kiristetään. Hallitus pyrkii siirtämään tuomiovaltaa oikeusistuimista poliiseille. Myös sakkoihin on tulossa tuntuvia korotuksia.

    Ei ole ihme, jos fasismi tulee uusnatsien väkivallan myötä kaduille, kun sen salonkikelpoinen versio on hyväksyttävä politiikan tekemisen muoto Euroopan unionin ja Suomenkin kabineteissa. Kuten Kommunistinen nuorisoliitto omassa kannanotossaan toteaa, kapitalisteille äärioikeisto on oiva ja tietyin väliajoin tarpeellinenkin kumppani.

    Fasismia ja alistamista on vastustettava joka puolella. Leikkauspolitiikan ja ”yhteiskuntasopimuksen” vastustaminen on samalla vastalause niin fasismille kuin rasismille, jotka ovat rakenteellisina ongelmia osa laajempaa kapitalistista järjestelmää.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Kun suurten mediayhtiöiden huomio kohdistuu kansainvälisiin kriiseihin, politiikkaan ja julkisuuden henkilöihin, karibialaisen Pointe Broadcasting Networkin uutisjpäällikkö J

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!