Finnwatch penää kunnianhimoa yritysvastuupolitiikkaan
Kansalaisjärjestön tutkimukset kohentaneet työoloja Thaimaassa
Joulukuussa 2013 suomalaisia design-tuotteita valmistavat Marimekko ja Fiskars joutuivat julkisuudessa ikävään valoon. Yritystoiminnan globaaleja vaikutuksia tutkiva kansalaisjärjestö Finnwatch julkaisi tuolloin raportin suomalaisyrityksille lasituotteita valmistavan tehtaan työoloista Thaimaassa.
Finnwatchin tutkimukset paljastivat tehtaalta monia puutteita. Työntekijöillä ei esimerkiksi ollut asianmukaisia suojavarusteita, palkat olivat alhaisia ja ylitöitä teetettiin liikaa, työturvallisuudesta ja työntekijöiden oikeuksista tiedotettiin puutteellisesti, ja tulipaloista oli varauduttu hälyttämään ruokataukojen merkkiäänellä.
Raportin saaman laajan julkisuuden myötä yritykset lupasivat ryhtyä toimenpiteisiin tehtaan työolojen parantamiseksi. Myös Fiskars osallistui puutteiden korjaamiseen, vaikka lopettikin sittemmin ostot tehtaalta.
Kansalaistoiminta tuottanut tulosta
Finnwatchin juuri julkaiseman seurantaraportin mukaan parannuksia tehtaalla on tapahtunut. Vaarallisia kemikaaleja ja pölyävää hiekkaa käsitteleville työntekijöille on hankittu hengityssuojaimet, avonaiset jalkineet ovat vaihtuneet turvakenkiin ja tehtaalle on asennettu kunnollinen palohälytysjärjestelmä. Tehtaan työntekijäkomitean toimintaa on parannettu ja aiemmin lainvastaisia vuosilomakäytäntöjä korjattu.
Edelleen huomautettavaa oli kuitenkin erityisesti työntekijöiden palkoissa. Raportissa kerrotaan osan lasitehtaan työntekijöistä saavan edelleen pelkkää minimipalkkaa työvuosista riippumatta.
– Tehtaalla ei toimi palkkaneuvotteluita käyvää ammattiliittoa eikä siellä ole toteutettu elämiseen riittävän palkan laskelmaa, raportissa todetaan.
Painetta päättäjien suuntaan
Finnwatch esittää seurantaraportin yhteenvedossa suosituksia paitsi tarkkailun alla olleelle tehtaalle, myös suomalaisille päättäjille ja kuluttajille. Suomea vaaditaan toimeenpanemaan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet ja säätämään yrityksille pakollinen ihmisoikeuksia koskeva huolellisuusvelvoite. Esimerkiksi Ranskassa vastaavaa lainsäädäntöä ollaan jo laatimassa.
– Kotimaisen kilpailukyvyn ja ihmisoikeuksien edistäminen eivät ole ristiriidassa keskenään, todetaan raportissa. – Yritysvastuusääntely paitsi suojelee ihmisoikeuksia, parantaa myös suomalaisen työvoiman kilpailukykyä.
Kansalaisia kehotetaan vaatimaan Suomen valtiolta kunnianhimoista yritysvastuupolitiikkaa. Kuluttajia neuvotaan myös edistämään yksittäisten yritysten vastuullisuutta vaatimalla näiltä tietoa tuotteidensa alkuperästä ja tuotanto-oloista.
Raportti on kokonaisuudessaan luettavissa osoitteesta www.finnwatch.org
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Tšekin hallitus valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi kommunistisen liikkeen kriminalisoinnin – ja samalla vaarantaisi työväenluokan sananvapauden, järjestäytymisoikeuden ja poliittisen toimijuuden koko Euroopassa. Onko demokratia enää muuta kuin eliitin hallitsema äänestysteatteri, jos vaihtoehtoisen yhteiskuntajärjestelmän puolustaminen voidaan tuomita rikoksena? Kapitalismin kriisissä vellova valtakoneisto reagoi opposition nousuun rajoittamalla vapautta, ja hyökkäyksen kärki kohdistuu niihin, jotka eivät suostu markkinoiden maailmaan – kommunisteihin, järjestäytyneeseen työväkeen ja kansanliikkeisiin.
Italialainen USB-ammattiliitto on ilmoittanut, ettei se aio palvella Cosco Pisces -konttialusta, jos käy ilmi, että se kuljettaa sotamateriaalia Israelin toimintaan. Genovan ja Ligurian satamissa kytee konflikti, jossa työväenluokan edustajat asettuvat pääoman globaalia logistiikkaa ja Israelin sotapolitiikkaa vastaan. Toimenpiteet perustuvat luokka-solidaarisuuteen ja kansainväliseen rauhanliikkeeseen, jotka vastustavat aseiden kuljettamista Euroopan satamien kautta sotatoimialueille.
Venezuela valmistautuu kunnallisvaaleihin 27.7. Nämä ovat jo kolmannen vaalit vuoden sisällä. Petaren kaupunginosa, miljoonien työväenluokan asuinpaikka, elää vaalien arkea konkreettisesti: vesikatkot, julkisen liikenteen haasteet ja paikallinen stigma eivät ole vain infrastruktuurikysymyksiä, vaan kertovat siitä, miten ihmiset kokevat oman arkensa ja tarpeen muutokselle. Haastattelen kolmea nuorta naista. He puhuvat rauhallisesti elämästään ja tulevasta äänioikeudestaan — ei vastakkainasettelun vaan arkisen osallistumisen kautta. Tämä on juttu siitä, kuinka politiikka syntyy, vaikka puistoissa viisaiden nuorten naisten keskustelussa - ei pelkästään vaalihuoneistoissa — ja kuinka optimismi asuu nuoruudessa, joka uskaltaa nähdä tulevaisuuden omana tilanaan.