“Hävetkää, EU-johtajat!”
Euroopan yhtyneen vasemmiston konfederaatioryhmä/Pohjoismaiden vihreä vasemmisto GUE/NGL mepit tempaisivat vapun alla Strasbourgissa. Vasemmistomepit halusivat kiinnittää huomiota Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan ja toimiin etenkin Välimerellä, jonne on tänä vuonna hukkunut ennätysmäärä EU:n alueelle pyrkiviä siirtolaisia.
Mepit toivat protestiin sata metriä pitkän liuskan, johon oli listattu niiden 17 306 ihmisen nimet, jotka ovat menehtyneet linnake-Euroopan rajoille vuosina 1990-2012. Luetteloon lisättiin tuon jälkeen menehtyneiden 6 000 ihmisen muistoksi kädenjälkiä.
EU-päättäjien ratkaisut häpeällisiä ja epähumaaneja
Samaan aikaan Euroopan unionin neuvosto sorvasi komission kanssa ja Donald Tuskin sekä Jean-Claude Junckerin johtamana ratkaisuja siirtolaistulvan torppaamiseksi. EU-johtajat päättivät kolminkertaistaa rajaturvallisuusvirasto Frontexin Triton- ja Poseidon-operaatioiden budjetin 120 miljoonaan euroon.
Vasemmistomeppien mielestä EU:n maahanmuuttopolitiikka vaatii muutosta humaanimpaan suuntaan. GUE/NGL:n puheenjohtaja Gabi Zimmer pitää EU-päättäjien esittämiä ratkaisuja häpeällisinä ja epähumaaneina.
– Euroopan pitäisi olla ihmisoikeuksien, oikeudenmukaisuuden ja turvallisuuden maanosa. Nyt näyttää siltä, että nämä pätevät enemmän toisiin kuin toisiin, toteaa Zimmer.
Vaihtoehtoinen ohjelma
GUE/NGL on esittänyt oman kymmenen kohdan ohjelmansa ratkaisuksi humanitääriseen kriisiin, joka on käynnissä ennen muuta Välimeren alueella.
– Vaihtoehtoisessa ohjelmassamme vaadimme kunnioitusta uhreille, laillisia reittejä Eurooppan sekä tukea niille maille, jotka vastaanottavat siirtolaisia, saksalainen GUE/NGL:n meppi Cornelia Ernst kertoo.
Italialainen Barbara Spinelli huomauttaa, että sodan julistaminen ihmissalakuljettajia vastaan antaa sen väärän käsityksen, että he olisivat ainoita syypäitä tragedian.
– Ihmissalakuljetusta esiintyy koska ihmisillä ei ole laillista tietä tulla Eurooppaan.
Hänen mukaansa nyt Välimerellä käynnissä olevan Triton-ohjelman tarkoitus on suojella rajoja, mutta olla piittamatta ihmishengistä.
Ruotsin GUE/NGL-meppi Malin Björk vaatii, että Euroopassa ei aseteta eri ihmisryhmiä toisiaan vastaan. Hänen mukaansa EU:ssa on otettava käyttöön humanitaarinen viisumi.
– Sen sijaan me emme voi hyväksyä sitä, että Frontex-operaatio saa lisää rahaa, sanoo Björk.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Caracasissa pidetty antifasistinen konferenssi kokosi yli tuhat aktivistia 76 maasta ja päättyi uuden kansainvälisen vallankumouksellisen verkoston perustamiseen. Liike, joka puolustaa työväenluokan oikeuksia, osallistavaa demokratiaa ja rauhaa, tavoittelee fasismin, uusfasismin, rasismin, kolonialismin ja imperialismin kaikista muodoista vapautumista.
Retoriikan ja psykologisen profiloinnin lisäksi meidän on ymmärrettävä syvällisemmin niitä yhteiskunnallisia voimia, jotka tukevat romanialaista äärioikeistolaista poliitikko Călin Georgescua ja hyötyvät hänen nousustaan. Tässä poliittista valtaa tavoittelevien ja oikeuksiaan menettäneiden eliittien liitossa on nationalistisen oikeiston poliittisen hankkeen ydin.
Kun uusista EU:n jäsenkandidaateista neuvottelu nostaa sopimusten uudistamisen poliittiselle agendalle, on päättäjillä se käsitys, että laajentumista tulisi lähestyä “geopoliittisena strategisena investointina”. Eurooppalaisen vasemmiston tulisi kuitenkin kyetä vastaamaan vaihtoehtoisen vision esittämisen haasteeseen.