Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Keywords:
Havannassa avataan ensimmäinen LGBTQ+ -yhteisölle omistettu hotelli
Ensimmäinen LGBTQ+ -yhteisölle omistettu hotelli avataan Kuuban pääkaupungissa Havannassa.
Telégrafo-hotelli sijaitsee Pradon ja Neptunon katujen risteyksessä. Se avataan uudelleen tilaksi, "jossa vapaus ja kunnioitus ovat tärkeimmät arvot ja jossa edistetään osallisuutta ja monimuotoisuutta", kertoo espanjalainen Axel Hotels -ketju. Ketju tekee yhteistyötä kuubalaisen Gaviota Tourism Groupin kanssa.
Telégrafo perustettiin vuonna 1860 ja se sijaitsi tuolloin Amistad-kadulla. Noin vuonna 1888 se siirrettiin lopulliseen paikkaansa suosittuun Pradon ja Neptunon kulmaan. Hotelli uudelleenrakennettiin täysin vuonna 1911 ja aikakauslehdet pitivät sitä modernimpana hotellina Havannan vanhakaupungissa. Erikoisuutena se sijoittui Latinalaisen Amerikan 11 parhaan joukkoon. Telégrafo tarjoaa laajan valikoiman palveluja ja se sijaitsee erinomaisella paikalla aivan Havannan vanhankaupungin sydämessä, lähellä kuuluisia nähtävyyksiä. Hotellissa on 63 huonetta.
Yrityksen tiedottaja Silvia Perez sanoi, että hotellin avaaminen "on merkki Kuuban yhteiskunnan historiallisesta kehityksestä, joka on edistynyt syrjäytyneiden ryhmien osallistamisessa ja tukemisessa".
Kuuban kansallisen seksuaalikasvatuskeskuksen (Cenesex) tutkimus- ja opetusosaston johtaja Ana Belkis Perdom ilmaisi tyytyväisyytensä kehitykseen ja sanoi, että keskus järjestää tiedotustyöpajoja hotellin henkilökunnalle.
Cenesex on aiemmin kouluttanut henkilöstöä pohjoisessa Kuubassa sijaitsevassa Gran Muthu Rainbow -hotellissa, joka on maan ensimmäinen LGBTQ+ -yhteisölle omistettu hotelli.
Lähde Morning Star
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Etelä-Vietnamin vapautumisen ja kansallisen yhdistymisen 50-vuotispäivä on historiallinen virstanpylväs, joka symboloi Vietnamin muuttumista sodan runtelemasta kansakunnasta dynaamiseksi, nousevaksi taloudeksi, jonka kasvu on jatkunut vuosikymmeniä. Maanlaajuinen muistotilaisuus noudattaa teemaa: ”Kevään 1975 suuri voitto – kansallisen yhtenäisyyden voima, pyrkimys rauhaan, kansalliseen itsenäisyyteen ja tahto yhdistyä”.
ORPON JA Purran oikeistohallitus on sopinut asevarustelun ja muiden puolustusvoimien menojen lisäämisestä 3,7 miljardilla eurolla seuraavien neljän vuoden aikana. Puolustusvoimien budjetti kasvaa sen seurauksena tällä vuosikymmenellä yli 2,5-kertaiseksi.
Asukkaiden Turku -lista keräsi yhteensä lähes kahden tuhannen turkulaisen tuen kuntavaaleissa. Listalta valtuustoon valituksi tullut vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho esittää, että kaupungissa yhdistetään voimia kaikkien toimielinten vasemmistoedustuksen turvaamiseksi.
- 1 / 97
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Euroopan puolustusteollisuus kamppailee aseiden, raaka-aineiden, tuotantokapasiteetin ja teknologisen ylivoiman puutteessa samalla, kun konfliktien määrä maailmassa kasvaa. Suomi on nostettu mallimaaksi, jossa puolustusteknologia, tekoäly ja metaversumi yhdistyvät yhä tiiviimmin siviilielämään. Tämä muutos ei ole yksittäinen kehityskulku, vaan osa laajempaa rakennemuutosta, jossa turvallisuuslogiikka tunkeutuu osaksi jokapäiväistä elämäämme – koulutuksesta liikenteeseen ja energiainfrastruktuurista viestintään.
Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on käynnistänyt radikaalin deregulaatiokampanjan, jonka tavoitteena on purkaa sääntelyä, josta yrityslobbarit eivät pidä – mukaan lukien sosiaaliset ja ympäristöön liittyvät normit. EU:ssa on nähty deregulaatiota aiemminkin, mutta tällä kertaa tilanne on hyvin erilainen: purkuhanke on paitsi huomattavasti laajempi ja armottomampi, myös ennennäkemättömän laajasti hallitusten ja Euroopan parlamentin tukema.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin leikkauksilla Etelä-Afrikan ulkomaanapuun ja tuontitulleilla on kielteisiä vaikutuksia. Trump on nostanut Etelä-Afrikan esimerkiksi maasta ja ”huonosta toimijaista”, jota pitää rangaista. ”Etelä-Afrikassa tapahtuu kauheita asioita”, Trump julisti helmikuun alussa. Sittemmin Trump allekirjoitti asetuksen, joka kieltää ulkomaisen avun Etelä-Afrikalle, sillä perusteella, että Etelä-Afrikan hallitus harjoittaa rotuun perustuvaa syrjintää valkoista vähemmistöväestöä kohtaan.