Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Homobaarista leikkauspolitiikan vastainen vaihtoehtofoorumi

    Ulkomaat
    7.6.2015 - 8:30
    Tiedonantaja

    SKP mukana Euroopan vasemmiston HLBTQ-työssä

    Punaisen sateenkaaren ja Euroopan vasemmiston sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen työryhmän jäsen Anni Kivistö osallistui Pariisin vaihtoehtofoorumissa keskusteluun sateenkaaripolitiikan tilanteesta Euroopassa.
    Suomen nykyinen lainsäädäntö loukkaa transihmisten kehollista koskemattomuutta, yksityisyyden ja perhe-elämän suojaa, oikeutta terveyteen sekä itsemääräämisoikeutta. Eduskuntaan on perustettu sateenkaariasioiden tiedottamisen ja oikeustaistelun verkosto ja tasa-arvolaki on uudistettu.

    – Uusi tasa-arvolaki kieltää syrjinnän sukupuoli-identiteetin ja sukupuolen ilmaisun perusteella, mutta vielä on Suomessakin käytävä tiukka taistelu siitä, että lisääntymiskyvyttömyys ja naimattomuus sukupuolen vahvistamisen edellytyksinä poistetaan translaista, sanoo Kivistö Pariisin puheessaan Marais’n kaupunginosan ytimessä, jossa paikallisesta homobaarista Duplexista tuli 30.–31.5. yksi Euroopan vasemmiston leikkauspolitiikan vastaisista vaihtoehtofoorumeista.

    Translakia korjattava

    Työväenliikkeen tavoitteena on yhteiskunta, jossa kaikki ihmiset ovat tasa-arvoisia. SKP:n poliittinen toimikunta on linjannut (16.12.2014), että sukupuoli pitäisi voida muuttaa ilmoittamalla siitä maistraattiin kuten esim. Argentiinassa, Saksassa ja Tanskassa, korjattu translaki tulisi saada voimaan mahdollisimman pian ja kolmas sukupuoli pitäisi tunnustaa, jotta lääkärien ei tarvitsisi päättää vastasyntyneen sukupuolta epäselvissä tapauksissa.

    – Koen työni Euroopan vasemmiston HLBTQ-työryhmässä merkitykselliseksi. Yhteistyö on paljolti tiedon jakamista. Samalla työryhmä auttaa löytämään ratkaisuja ongelmiin, joita vähemmistöt Euroopassa kohtaavat. Yhdessä tiedostetaan myös paremmin eri maiden toisistaan suurestikin vaihtelevat tilanteet. Esimerkiksi Kreikassa Syriza on ensimmäinen puolue, joka oikeasti haluaa edistää sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia, listaa Anni Kivistö.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    Kiinan kommunistisen puolueen 20.

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!