Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Hyvinvointialueet aloittavat ilman resursseja

    Pääkirjoitukset
    Avainsanat: hyvinvointialueet, sote-palvelut
    30.12.2022 - 18:42
    Petra Packalén
    Petra Packalén pääkirjoitus Tiedonantaja

    VUODEN 2023 alusta aloittavien hyvinvointialueiden rahoitus on riittämätön heti alkuunsa. Osa hyvinvointialueiden johtajista on jo todennut, että sosiaali- ja terveyspalveluita tullaan karsimaan heidän alueillaan. Resurssit eivät yksinkertaisesti riitä ja sote-palvelut ovat kaikilta osin tukossa. Meille, jotka sote-uudistusta kritisoimme alusta alkaen oli toki selvää, että tavalla tai toisella nykyisenkaltaisia palveluja tullaan vähentämään.

    Ennen aluevaaleja eduskuntapuolueet valehtelivat kansalle päin naamaa: puhuttiin sote-palvelujen parantamisesta, vaikka lisäresursseja ei samaan aikaan luvattu. Sen sijaan hyvinvointialueuudistuksella tavoiteltiin merkittäviä leikkauksia palveluihin.

    700 miljoonaa ei ole tarpeeksi lisärahoitusta.

    Pääministeri Sanna Marin on kertonut, että SDP haluaa lisärahoitusta sote-palveluihin 700 miljoonaa, jotta hyvinvointialueet suoriutuvat velvoitteistaan. Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) on tyrmännyt asian ja vedonnut valtion ylivelkaantumiseen. Velkapelko koskee kaikkea muuta julkisen sektorin rahankäyttöä paitsi asevarustelua. Edelleenkään ei myöskään hiiskuta siitä, että Suomella on enemmän nettosaatavia, kuin velkaa.

    Tokihan 700 miljoonaa ei ole tarpeeksi lisärahoitusta. Kunnat arvelevat hyvinvointialueilta puuttuvan vähintään 1,5 miljardia euroa. Ilman tätä rahoitusta ne eivät kykene hoitamaan nykyisiä menoja, eikä niillä ole mahdollisuutta esimerkiksi palkankorotuksiin, joita tarvittaisiin riittävän työvoiman tarjonnan varmistamiseen.

    Suomessa olisi tähän varoja, mutta hyvinvointiin käytön sijaan eduskuntapuolueet ovat nostaneet sotilasmenot EU-maiden kärkitasolle. Venäjän hyökkäystä Ukrainaan seurasi Suomessa ulkopolitiikan ensisijaisuuteen ja sotilaalliseen liittoutumattomuuteen perustuneen turvallisuuspolitiikan linjan hylkääminen ja siirtyminen asevarusteluun, Natoon ja Yhdysvaltojen ydinasepelotteeseen nojaavalle linjalle.

    VALTION JA kuntien menojen karsiminen ja yksityistäminen murentavat rakennettuja julkisia palveluja ja sosiaaliturvaa. Samaan aikaan yhä useampien hyvinvointi riippuu kuitenkin niistä. Leikkauspolitiikka uhkaa työttömien, vanhusten, lapsiperheiden, opiskelijoiden ja monien muiden toimeentuloa ja hyvinvointia.

    Julkisia palveluja on kehitettävä niin, että turvataan jokaiselle oikeus terveyteen, sivistykseen, kulttuuriin ja ihmisarvoisen elämän edellyttämään huolenpitoon. Etenkin peruspalvelut tulee järjestää julkisina palveluina, jotka ovat yhdenvertaisesti kaikkien saatavilla. Erilaisten tarpeiden huomioon ottamiseksi on kehitettävä ihmiskeskeistä palvelukulttuuria ja hallintoa, jossa palvelujen käyttäjät ja työntekijät osallistuvat palvelujen kehittämiseen ja jossa pidetään huolta myös työntekijöiden korkeasta ammattitaidosta ja hyvinvoinnista.

    Tällä hetkellä kannattaa osoittaa kysymyksiä hyvinvointialueiden johdolle. Esimerkiksi riittävätkö hyvinvointialueiden resurssit nykyisiin palveluihin, pystytäänkö lakisääteinen hoitajamitoitus järjestämään kaikilla hyvinvointialueilla ja miten siirtymävaiheessa turvataan asukkaiden oikeudet sote-palveluihin ovat hyviä kysymyksiä esitettäväksi.

    Ihmiset tarvitsevat eduskuntavaalien alla rehellistä tietoa siitä, missä sote-palvelujen järjestämisessä mennään. Tiedonantaja ja ehdokkaat SKP:n listoilla ympäri maan tulevat tekemään osansa talven ja kevään aikana tämän tiedon tarjoamisessa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    SAKSA | Tuhannet saksalaiset ovat osallistuneet mielenosoituksiin äärioikeistolaista Alternative für Deutschland (AfD) -puoluetta vastaan sen saavuttaman voiton jälkeen Saksi-A

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    David Sling United States Missile Defense Agency public domain
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:N POLIITTINEN TOIMIKUNTA
    Tilaajille

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa

    pexels jakubzerdzicki 20500268
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:n Lapin piiri

    Budjetti uusiksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!