Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jo kuudes tukimielenosoitus Chilen kansalle

    Kotimaa
    Avainsanat: Chile, mielenosoitukset, solidaarisuus
    9.11.2019 - 14:01
    Petra Packalén
    Chile solidaarisuus mielenosoitus 24.10. 2019 eduskuntatalolla
    Mielenosoitus Chilen kansan tueksi järjestettiin eduskuntatalolla myös 24. lokakuuta / kuva Tiina Sandberg

    Suomessa asuvat ulkochileläiset järjestävät kuudennen mielenosoituksen Chilen kansan tueksi.

    – Suuri osa Chilen väestöstä jatkaa mielensä osoittamista kaduilla. Chilen hallitus on kutsunut kansallisen turvallisuuden neuvoston (COSENA) koolle, ja tiedossa on lisää sortotoimenpiteitä, kerrotaan järjestäjien tiedotteessa perjantaina

    Suomessa asuvat chileläiset ja heidän ystävänsä pyytävät suomalaisia jatkamaan tukea Chilen kansalle. He kokoontuvat Lauantaina 9. marraskuuta klo 14:00 Narinkkatorilla osoittaakseen tukea chileläisten vaatimuksille.

    Vuosikymmeniä jatkunut systemaattinen vallan väärinkäyttö on tehnyt Chilestä äärimmäisen eriarvoisen yhteiskunnan.

    – Chilen ihmisoikeuksien toteutumista valvovan järjestö INDH:n viimeisimmän raportin mukaan sairaaloissa on 1778 mielenosoituksissa loukkaantunutta. Poliisin ja armeijan väärinkäytöksistä on vireillä 219 oikeustapausta, ja 5012 henkilöä, joista 549 alaikäisiä, on pidätetty. 23 ihmistä on kuollut 18.10. -6.11.2019 välisenä aikana, kertovat järjestäjät.

    – Vuosikymmeniä jatkunut systemaattinen vallan väärinkäyttö on tehnyt Chilestä äärimmäisen eriarvoisen yhteiskunnan. Peruspalvelut – mukaan lukien vesivarat – on yksityistetty ja niiden hinnat ovat korkeita tavallisille kansalaisille. Työsuhteet ovat turvattomia ja epämuodollisia ja palkat ja eläkkeet surkeita, mikä yhdessä häikäilemättömän pankkisektorin kanssa on johtanut kotitalouksien tähtitieteelliseen velkaantumiseen. Luonnonvarojen holtiton hyväksikäyttö on luonut maahan niin kutsuttuja ”uhrattuja vyöhykkeitä”, joissa ympäristön saastumisella on ollut vakavat vaikutukset asukkaiden terveydelle, avaa tiedote taustoista.

    Tulevien mielenosoitusten tiedotusta voi seurata Facebook-sivulla https://www.facebook.com/chilenpuolesta/


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Tuossa yhtenä iltana oli jäänyt televisio päälle ja seurasin sitä puolella silmällä. Sieltä tuli jotain keskusteluohjelmaa, jossa jotkut tyypit puhuivat viisaita.

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Ulkomaat
    20.4.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern huhtikuu 2026

    1 pexels gustavo fring 7446986
    Kotimaa
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Miksi julkinen sosiaaliturva tukee mallia, joka hyödyttää rikkaita?

    kolumnisti Tiina
    Mielipiteet
    20.4.2026
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Utuinen sota

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!