Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jo yli 150 vaikuttavaa tukijaa vetoaa: Postin oltava julkinen palvelu

    Kotimaa
    Avainsanat: lakko, työehtosopimus, posti
    15.11.2019 - 11:47
    Tiedonantaja
    Postityöntekijöille sataa tukea kulttuurivaikuttajilta

    Yli 150 kulttuurin, tieteen ja kansalaisliikkeiden vaikuttajaa vetoaa postin kehittämiseksi julkisena palveluna, joka ei kilpaile polkemalla palkkoja ja pidentämällä työaikoja. Vetoomus on jatkoa tiistaina julkaistulle vetoomukselle, jonka 43 allekirjoittajan lisäksi on mukana 109 muuta taiteilijaa, tutkijaa ja muiden alojen toimijaa.

    – Vetoamme maan hallitukseen ja eduskuntaan, jotta postin tehtäväksi määritellään selkeästi julkinen palvelu, jota ei pidä alistaa liikevoiton tavoittelulle. Samalla valtion omistajaohjauksella tulee huolehtia siitä, että Posti Group ei harjoita työehtoshoppailua, jolla poljetaan palkkoja ja pidennetään työaikoja, vetoomuksessa esitetään.

    Yli 150 allekirjoittajan joukossa ovat muun muassa viime vuoden Tieto-Finlandian voittaja Seppo Aalto, Jussi-palkitut näyttelijät Oona Airola ja Anneli Sauli, professorit Yrjö Engeström ja Juha Suoranta, palkitut elokuvaohjaajat Saara Cantell ja Selma Vilhunen, tutkijat Jouko Kajanoja ja Antti Ronkainen sekä näyttelijä-laulajat Vuokko Hovatta ja Minja Koski sekä muusikot Harri Saksala ja Anne Heinäsirkka Taskinen.

    Vetoomuksen ensimmäisiä allekirjoittajia ovat muun muassa elokuvaohjaaja Aki Kaurismäki, rap-artisti Paleface, päätoimittaja Arja Alho, teatteriohjaaja Lauri Maijala, professori Thomas Wallgren, tutkija Emilia Palonen, säveltäjä Kaj Chydenius, toimittaja Yrjö Hakanen ja muusikko Jussi Raittinen.

    Vetoomus ja allekirjoittajien koko lista on julkaistu PAUn sivuilla

    https://www.pau.fi/viestinta/ajankohtaista/yli-150-taitelijaa-tutkijaa-ja-kansalaistoimijaa-vetoaa-postin-oltava-julkinen-palvelu-sen-tyontekijoiden-palkkoja-ei-saa-polkea.html


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Yli 55 vuotiaat arvostavat laatua enemmän kuin hintaa. Akateemisen tutkimuksen mukaan myös eriarvoisuus eläkeläisten välillä on kasvanut. Kuva Etu.
    Teoria
    31.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläiset eivät juokse tarjousten perässä – laatu ohittaa hinnan

    Erikoiskaupan liitto Etu ry:n vuoden 2025 kulutustutkimus murtaa sitkeän myytin: Hyvinvoivat suomalaiset eläkeläiset eivät ole alennusriippuvaisia.

    Kemissä vaadittiin sairaalan säilyttämistä täyden palvelun talona. Kuva: Tapio Siirilä.
    Uutiset
    30.10.2025
    Toimitus

    Kemiläiset ottivat ministeri Juuson vastaan mielenosoituksella

    Petra Packalén Tampere Hämeenkatu
    Kotimaa
    29.10.2025
    TA-Tampere

    Osuuspankit luomaan paikallista hyvinvointia

    SKP n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa  ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva Jiri Mäntysalo.
    Mielipiteet
    29.10.2025
    Jiri Mäntysalo

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Isyysvapaauudistukset ovat olleet osa laajempaa pyrkimystä edistää sukupuolten tasa arvoa ja hoivavastuun jakautumista. Kuva Unsplash.com.
    Uutiset
    28.10.2025
    Toimitus

    Miksi isien osallistuminen ei muuta perherakenteita?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon