Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Joukkomurhia ja uraanipommituksia

    Arkiston arkiston artikkeli
    31.3.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 13/2006.

    Valtamedia jatkaa tosiasioiden salaamista Irakissa päivittäin tapahtuvista siviilien surmista. Uutisten perusteella voisi saada sen käsityksen, että ”väkivaltaisuudet” Irakissa ovat pääasiassa itsemurhapommittajien, terroristien ja uskonnollisten ryhmien toisiaan vastaan tekemien ”kostoiskujen” aiheuttamia.

    Siitä, että ”väkivaltaisuuksien” pääaiheuttajia ja terrorismin päälähde ovat miehittäjät ja heitä palvelevat kuolemanpartiot, vaietaan.

    Tyypillinen tapaus oli viime sunnuntaina Al Mustafan shiiamoskeijassa Bagdadissa tapahtunut verilöyly. Helsingin Sanomat (28.3.) sivuutti tapauksen toteamalla, että ”Sadr Cityn shiiakaupunginosassa Bagdadissa surmattiin ainakin 16 ihmistä epäselvissä oloissa”.

    Todellisuudessa amerikkalaissotilaat ampuivat 37 aseetonta pyhiinvaeltajaa, mukaan luettuna 80-vuotiaan imaamin.

    Asian paljastuttua USA selitti ensin, että moskeijasta oli tulitettu amerikkalaisjoukkoja, ja väitti sitten, että ampujina olivat niiden mukana liikkuneet nukkehallituksen sotilaat, joita amerikkalaisjoukot vain ”tukivat”….

    (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Liikkeellä olevat lapset joutuvat valitsemaan vaarallisia muuttoreittejä. Kuva Roni Ahmed
    Uutiset
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hukkuminen yleisin kuolinsyy – 300 lasta kuollut vaarallisilla reiteillä

    Kansainvälistä siirtolaisten päivä (18.12.

    Nuori kalastaja Guillermo kertoo, että jokainen merelle lähtö on nykyään uhkapeliä – mutta silti hän jatkaa työtään, sillä kalastus on hänen kutsumuksensa ja yhteisönsä elinehto. Kuva JP (Juha Pekka) Väi
    Ulkomaat
    17.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Guillermo – kalastaja kriisin keskellä

    Termi ”temuttaja” on vakiintunut kuvaamaan henkilöä, joka tilaa tuotteita esimerkiksi kiinalaisista verkkokaupoista Temusta tai Sheinistä. Kuva Marek Ślusarczyk CCO 3.0
    Tutkimus
    17.12.2025
    Toimitus

    Temuttajat tietää: Halpa tavara houkuttaa

    Eläketurvakeskuksen tilastot osoittavat, että yli 65 vuotiaiden työllisyysaste on edelleen noussut. Kuva Sanni Penttinen CCO 4.0
    Uutiset
    16.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläisten työnteko pysähtyi – Eläketurvakeskuksen tilastot paljastavat käänteen

    Argentiinalainen Florencia Abregún opettaa, miten liikkeet voivat ottaa viestinnän välineet haltuunsa ja kertoa omat tarinansa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Teoria
    15.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Argentiinalainen aktivisti kouluttaa kansalaisjournalisteja

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!