Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Joukkovoima-mielenosoituksessa reilut 12000 ihmistä

    Kotimaa
    24.8.2015 - 13:10
    Tiedonantaja
    Toivo Koivisto
    Rauhallisesti sujuneessa mielenosoituksessa vaadittiin leikkausten lopettamista

     

    Joukkovoima-mielenosoitus keräsi järjestäjän arvion mukaan noin 12000 osaan ottajaa. Edustettuna olivat niin lapset, opiskelijat, työväki, ammattiyhdistysliike, työttömät, vammaiset, eläkeläiset, globaalia solidaarisuutta vaatineet tahot, sekä mm. ympäristö-, eläinoikeus- ja rauhanjärjestöt. Laajan kansanrintaman muodostavalla mielenosoituksella oli selvä sanoma: Ei leikkauksille.

    Näin laajaa ja monimuotoista mielenosoitusta hallituspolitiikkaa ja leikkauksia vastaan ei Suomessa ole nähty vuosikymmeniin.

    Rauhallisesti sujuneessa mielenosoituksessa vaadittiin leikkausten lopettamista, hallituksen eroamista ja yleislakkoa. Kulkue valtasi molempiin suuntiin kulkevat ajoradat Pitkäsillalla ja pysähtyi 15 minuutin ajaksi heti Pitkäsillan Hakaniemen puolella.

    15 minuutin pysähdyksellä haluttiin protestoida Sipilän hallituksen on ehdottamaa 15 minuutin työajan pidennystä vastaan.

    Hakaniemen torilla kuultiin puheita sekä Pertti Kurikan Nimipäivien että Palefacen musiikkia.

    Järjestäjät huomauttavat, että leikkauspolitiikan vastainen liike on vasta alussa.

    Vasta ensimmäinen askel

    Joukkovoima-mielenosoitus ei ollut loppu vaan ensimmäinen askel, jossa näytettiin etteivät mielenosoittajat hyväksy köyhien vastakkainasettelua, leikkauspolitiikkaa ja yhteiskuntasopimusta. Hallitus ei nauti mielenosoittajien luottamusta, ja vastarinta kurjistamista ja leikkauspolitiikkaa vastaan tulee olemaan jatkossakin voimakasta.

    Joukkovoima-verkosto kehottaa ihmisiä organisoimaan toimintaa leikkauksia vastaan. Eri kaupunkien Joukkovoima-ryhmät ja liikkeeseen sidoksissa olevat toimijat jatkavat toimintaansa. Lisää tietoa perjantaina 28. elokuuta ilmestyvässä Tiedonantajassa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK  arvioi, että Orpo-Purran hallituksen valmistelema yrittäjien eläketurvan uudistus lisäisi veronmaksajien kustannuksia ja ylläpit

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Ulkomaat
    20.4.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern huhtikuu 2026

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!