Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kalotin kommunistit vastustavat arktisten alueiden militarisoimista

    Kotimaa
    19.6.2012 - 13:00
    Tiedonantaja
    TA
    Koillisväylä on saanut uuden elämän nyt kun se on osan vuodesta avoinna

    Torniossa kokoontuneet kalottialueen kommunististen puolueiden edustajat vastustavat Naton toiminnan laajentamista pohjoisilla alueilla ja vastustavat liittoutumattomien maiden, kuten Suomen ja Ruotsin osallistumista Nato-maiden kanssa Islannin ilmapuolustukseen. Kommunististen puolueiden kalottikonferenssin julkilausumassa esitetään Naton laajentamisen vaihtoehtona yhteistyöhön perustuvan yhteisen turvallisuuden rakentamista.

    Peräpohjolan opistolla Torniossa viikonloppuna pidettyyn kalottikonferenssiin osallistui runsaat 40 Norjan, Ruotsin, Suomen ja Venäjän kommunististen puolueiden edustajaa. Tornion kaupungin tervehdyksen konferenssille toi kaupunginhallituksen puheenjohtaja Pekka Pelttari. Tapahtuman ohjelmassa oli myös yleisökeskustelu vaihtoehdoista Natolle ja militarismille.

    Pohjoisen ongelmat yhteisiä

    Koillisväylä on saanut uuden elämän nyt kun se on osan vuodesta avoinna, kertoi Murmanskin alueparlamentin kommunistijäsen Mihail Antropov.

    – Koillisväylän kautta on Euroopasta Japaniin ja Kiinaan lähes puolet lyhyempi reitti kuin Suezin kautta. Koillisväylään liittyvien liikennereittien kehittäminen on myös Suomelle lupaava yhteistyön alue, totesi Antropov, jonka edustama Venäjän federaation kommunistinen puolue lisäsi kannatustaan Murmanskin aluevaaleissa yli puolella ja sai 23 % osuuden äänistä.

    Öljyn ja kaasun odotettiin tuovan työpaikkoja Pohjois-Norjaan, kertoi Norjan kommunistisen puolueen johdon jäsen Harald Öysten Reppesgaard. Toisin on kuitenkin käynyt.

    – Esimerkiksi uusissa öljy-yhtiöiden sopimuksissa pohjoisten alueiden energiavarojen hyödyntämisestä ei ole mitään velvoitteita paikallisesta työllisyydestä. Myöskään haavoittuvan arktisen luonnon suojelua ja kalastajien elinkeinoa ei ole turvattu.

    Jällivaaran kunnanvaltuutettu Bror Wennström korosti pohjoisten alueiden yhteisiä ongelmia työpaikkojen ja palvelujen vähentyessä. Luonnonvaroja viedään etelään ja jätteet jätetään pohjoisten ihmisten ja luonnon riesaksi.

    Valtion luotava työpaikkoja Lappiin

    SKP:n Lapin piirin piirisihteeri Tapio Siirilä kertoi SKP:n Lapin piirin vaativan koko Suomen kehittämistä ihmisten eikä suuryhtiöiden kansainvälisen kilpailun ehdoilla.

    – Esimerkiksi kaivoksille on asetettava vero, joka säilyttää osan voitoista Lapissa, ja kaivosten toiminnalle on asetettava tiukat ympäristöehdot. Lappiin on myös synnytettävä valtion tuella palvelujen lisäksi teollisuutta, joka ei kuormita ympäristöä ja joka luo uusia työpaikkoja.

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen arvosteli Suomen politiikkaa pohjoisilla alueilla kaksilla eri suuntiin vievillä raiteilla kulkemisesta. Laajeneva Nato-yhteistyö on ristiriidassa Arktisen ja Barentsin alueen yhteistyötavoitteiden kanssa. SKP vastustaa esimerkiksi Suomen osallistumista Islannin ilmapuolustukseen, joka tapahtuu osana Naton laajennettua ilmapuolustusta ja sen ohjauksessa. SKP ei hyväksy myöskään Suomen osallistumista Naton sotaharjoituksiin, joista seuraava on Pohjois-Ruotsissa elo-syyskuussa pidettävä ilmavoimien Nordic Aid-sotaharjoitus. (TA-Tornio)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jo Anne McArthur
    Kotimaa
    19.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa sallitaan toimenpide, jonka tiedetään aiheuttavan porsaille voimakasta kipua?

    Lastensuojelun avohuolto on tärkeä tuki perheille Richard Stachmann Unsplash
    Kotimaa
    18.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kirjaamisvelvoitteen keventäminen voi heikentää lasten oikeusturvaa

    Sote ry n jäsenet pysäyttävät työt 17. –19. helmikuuta. Kuva Valentin Skipin CCO 4.0
    Uutiset
    17.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Laaja lakko käynnistyy yksityisellä sosiaalipalvelualalla

    Orpo–Purran hallitus on jo tehnyt leikkauksia, jotka ovat osuneet kipeimmin niihin, joilla ei ole varaa menettää enempää. Kuva Hallitus CCO 2.0
    Kotimaa
    16.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeudenmukainen tulonjako syntyy puuttumalla suurituloisten etuoikeuksiin – ei pienituloisten leikkauksilla

    Walk for Peace 2050015Kuva Robert Kennicott CCO 4.0
    Uutiset
    15.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Buddhalaismunkkien 108 päivän rauhankävely päättyi Washingtonissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!