Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kalotin kommunistit vastustavat arktisten alueiden militarisoimista

    Kotimaa
    19.6.2012 - 13:00
    Tiedonantaja
    TA
    Koillisväylä on saanut uuden elämän nyt kun se on osan vuodesta avoinna

    Torniossa kokoontuneet kalottialueen kommunististen puolueiden edustajat vastustavat Naton toiminnan laajentamista pohjoisilla alueilla ja vastustavat liittoutumattomien maiden, kuten Suomen ja Ruotsin osallistumista Nato-maiden kanssa Islannin ilmapuolustukseen. Kommunististen puolueiden kalottikonferenssin julkilausumassa esitetään Naton laajentamisen vaihtoehtona yhteistyöhön perustuvan yhteisen turvallisuuden rakentamista.

    Peräpohjolan opistolla Torniossa viikonloppuna pidettyyn kalottikonferenssiin osallistui runsaat 40 Norjan, Ruotsin, Suomen ja Venäjän kommunististen puolueiden edustajaa. Tornion kaupungin tervehdyksen konferenssille toi kaupunginhallituksen puheenjohtaja Pekka Pelttari. Tapahtuman ohjelmassa oli myös yleisökeskustelu vaihtoehdoista Natolle ja militarismille.

    Pohjoisen ongelmat yhteisiä

    Koillisväylä on saanut uuden elämän nyt kun se on osan vuodesta avoinna, kertoi Murmanskin alueparlamentin kommunistijäsen Mihail Antropov.

    – Koillisväylän kautta on Euroopasta Japaniin ja Kiinaan lähes puolet lyhyempi reitti kuin Suezin kautta. Koillisväylään liittyvien liikennereittien kehittäminen on myös Suomelle lupaava yhteistyön alue, totesi Antropov, jonka edustama Venäjän federaation kommunistinen puolue lisäsi kannatustaan Murmanskin aluevaaleissa yli puolella ja sai 23 % osuuden äänistä.

    Öljyn ja kaasun odotettiin tuovan työpaikkoja Pohjois-Norjaan, kertoi Norjan kommunistisen puolueen johdon jäsen Harald Öysten Reppesgaard. Toisin on kuitenkin käynyt.

    – Esimerkiksi uusissa öljy-yhtiöiden sopimuksissa pohjoisten alueiden energiavarojen hyödyntämisestä ei ole mitään velvoitteita paikallisesta työllisyydestä. Myöskään haavoittuvan arktisen luonnon suojelua ja kalastajien elinkeinoa ei ole turvattu.

    Jällivaaran kunnanvaltuutettu Bror Wennström korosti pohjoisten alueiden yhteisiä ongelmia työpaikkojen ja palvelujen vähentyessä. Luonnonvaroja viedään etelään ja jätteet jätetään pohjoisten ihmisten ja luonnon riesaksi.

    Valtion luotava työpaikkoja Lappiin

    SKP:n Lapin piirin piirisihteeri Tapio Siirilä kertoi SKP:n Lapin piirin vaativan koko Suomen kehittämistä ihmisten eikä suuryhtiöiden kansainvälisen kilpailun ehdoilla.

    – Esimerkiksi kaivoksille on asetettava vero, joka säilyttää osan voitoista Lapissa, ja kaivosten toiminnalle on asetettava tiukat ympäristöehdot. Lappiin on myös synnytettävä valtion tuella palvelujen lisäksi teollisuutta, joka ei kuormita ympäristöä ja joka luo uusia työpaikkoja.

    SKP:n puheenjohtaja Yrjö Hakanen arvosteli Suomen politiikkaa pohjoisilla alueilla kaksilla eri suuntiin vievillä raiteilla kulkemisesta. Laajeneva Nato-yhteistyö on ristiriidassa Arktisen ja Barentsin alueen yhteistyötavoitteiden kanssa. SKP vastustaa esimerkiksi Suomen osallistumista Islannin ilmapuolustukseen, joka tapahtuu osana Naton laajennettua ilmapuolustusta ja sen ohjauksessa. SKP ei hyväksy myöskään Suomen osallistumista Naton sotaharjoituksiin, joista seuraava on Pohjois-Ruotsissa elo-syyskuussa pidettävä ilmavoimien Nordic Aid-sotaharjoitus. (TA-Tornio)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg korostaa, että työväenluokan yhtenäisyys on ratkaisevaa tilanteessa, jossa Orpon–Purran hallituksen työmarkk

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!