Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    KAPEAHARTEINEN MIES: Kun leijona karjahtaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.5.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19/2006.

    Se on nyt sitä aikaa. Elämme suuressa isänmaallisessa aallossa. Pelinappuloina ovat aivan tavalliset suomalaiset miehet. Jotka osaavat luistella taiturimaisesti, taklata vastustajaa, joskus rumastikin, kuljettaa pientä mustaa lätkää, syöttää oikealla hetkellä ja ampua kuin pyssyn suusta.

    Uutistenlukijakin pitää itsestään selvänä, että tämän päivän hirmu-uutiset on siirretty toiseen paikkaan, kun peli on vielä kesken.

    Ja sitten Suomen leijanat karjahtavat! Tai ainakin aina valppaat tiedotusvälineet. Näin sitä mennään, me maailman parhaat kiekkomiehet maailman parhaalla ”pelikirjalla”.

    * * *

    Mutta mitä kulisseissa tapahtuu?

    Tavallinen pulliainen ei noteerannut miksikään, että vanhat hyvät kommentaattorit vuoden takaa: Hannu Aravirta, Juhani Tamminen ja Petteri Sihvonen oli televisiostudiossa vaihdettu uusiin nimiin. Tällaistahan sattuu.

    Nyt Tapio Suominen juohevaan tapaansa antaa suunvuoron Hämeenlinnan Pallokerhon valmentajalle Jukka Jaloselle ja varsinaisille lätkämiehille ja puhevirtuooseille Esa Tikkaselle ja Raimo Helmiselle.

    Kuinka se nyt näin kävikään? Mikäs hama edellisille kommentaattoreille sattui?

    Olivat liian kriittisiä. Ja antoivat liian hyviä neuvoja lätkäjoukkueen pomoille.

    Näin kertoo viimeviikkoinen Urheilulehti. Ja toteaa, että YLE on tässä asiassa ryhtynyt Kiekkoliiton ja Kalervo Kummolan (kok) rengiksi. Valinnut sellaiset puhujat, jotka varmasti kohtelevat Jellonaliittoa myötäsukaisesti.

    Siis tekeekö YLE urheilupolitiikkaa? Kas pääkommentaattori Hämeenlinnan Jukka Jaloselle petataan paikka Leinojalauman päävalmentajaksi, kun nykyinen Erkka Westerlund ottaa vastaan päätyönsä Vierumäen urheiluopiston rehtorina.

    Mitä kulisseissa muuta tapahtuu? Siitä ei saa muualta tietoa kuin Urheilulehdestä. Eivät taida lehdistön urheilupomot uskaltaa kirjoittaa.

    * * *

    Edellä oleva tarina oli lehden kiekkosolistin Petteri Sihvosen jutusta. Mutta kyllä Urheilulehti sinänsä olisi yhden saarnan arvoinen. Ellen väärin muista pari viikkoa sitten lehden päätoimittaja Jukka Rönkä sai tunnustuksena parhaan pääkirjoituksen palkinnon.

    Mikä urheilulehdessä on erikoista? Se pystyy ja uskaltaa kirjoittaa monista urheilulajeista syvälle luotaavia analyysejä itsenäisesti ja riippumattomasti. Siis mylläten ja kritisoiden. Se on harvinaista suomalaisessa urheilussa. Monet toimittajat riippuvat henskeleistään urheiluliittojen talutusnuorassa. Tai ovat liian hyvää pataa pomojen kanssa.

    Eivät kehtaa arvostella. Julkaisevat mieluiten ”myönteisiä” juttuja. Näin urheiluelämää rakennetaan!

    Röngän ohella olisivat voineet palkita myös lehden työmyyrän Jari Kupilan. Häneltä samassa numerossa on pieni välityö: uskomattoman rehellinen kuvaus ”Pysähtynyt maailma”, kuvaus uutta nousua tekevästä pesäpalloilusta.

    * * *

    Suomen televisiolla on siis hirmuinen määrä tekniikkaa ja henkistä pääomaa Riikassa, MM-kisojen pitopaikassa. Niin kuin aina muissakin suurissa tapahtumissa. Käytetäänkö sitä muuhunkin kuin kiekkokaukaloihin? Torinon talvikisoissa jo lohkeili hieman muitakin maisemia.

    Mitä jos armas, rohkea ja poliittisiin asioihin muuta kuin tietyssä sävyssä puuttuva TV-johtomme antaisi pojille ja tytöille yhden tavallisuudesta poikkeavan tehtävän. Kävisivät kuvaamassa keskitysleirin aluetta, jossa toisen maailmansodan aikana tuhottiin 80 000 juutalaista ja kommunistia.

    Latvialaiset ja heidän saksalaiset isäntänsä keksivät aivan uskomattomia julmuuksia. Niiden tutkimisessa Suomen Helena Rannallakin olisi kova urakka.

    Se kohottaisi varmasti isänmaallisia tunteita. Näin suuren juhlan aikana.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!