Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    …Karpelan ministerinsalkkukin vaihdettaisiin…

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: HÄNTÄPÄÄN VALVOJA

    Nyt kun kulttuuriministeri Tanja Karpela (kesk.) on niin syvällisesti tutustunut intialaiseen filosofiaan ja mm. sikäläisen naisjoogin Äiti Amman toimintaperiaatteisiin, voisi toivoa, että Karpelan ministerinsalkkukin vaihdettaisiin hänelle sopivampaan. Mikä voisikaan olla ajan hermoon osuvampaa kuin suomalainen naispuolustusministeri, joka soveltaa Mahatma Gandhin väkivallattomuusoppia ja Äiti Amman halailutaktiikkaa lähitulevaisuudessa perustettavien uusien nopean iskukyvyn joukkojen operaatiomenetelmiin.

    * * *

    Suomen edelliset naispuolustusministerit Elisabeth Rehn (rkp.) ja Anneli Taina (kok.) olivat kumpikin sen verran sotaisampia, että ensin mainittu jopa lensi amerikkalaisella Hornet-hävittäjällä ja jälkimmäinenkin taisteluhelikopterilla. Venäläisellä hävittäjällähän Lillan sen sijaan ei annettu lentää, sillä kukapa nyt haluaa Mig-Rehnin.

    Uutena intialaispasifistishenkisenä puolustusministerinämme Tanja Karpela sen sijaan voisi kietoutua Gandhin tavoin valkeaan lakanaan ja Äiti Amman tavoin ottaa hellään halaukseen mahdollisen potentiaalisen uhkaajan. Siitä kyllä tykkäisi ainakin Vladimir Putin, eikä enää pitäisi Suomea ollenkaan minään russofobisena tiukkapipona, vaan saattaisi jopa antaa Karjalan takaisin muutaman tuhdin painiotteen jälkeen.

    * * *

    Jos teidän on vaikea kuvitella uutta tulevaa puolustusministeriämme tällaisessa roolissa, tarvitsee alustavan näköhahmotelman aikaansaamiseksi vain selailla joitakin vanhoja Jallu- ja Kalle-tyyppisiä aikakauslehtiä, joissa nykyinen T. Karpela, silloinen Vienonen, poseeraa keskiaukeamalla melko lailla edellä mainitun kaltaisissa, ellei keveämmissäkin, asusteissa.

    * * *

    Hallituksen salkkujaon uudistamista odotellessamme voisi jo nykyinen puolustusministeri, Karpelan puoluetoveri Seppo Kääriäinen, tunnustelumielessä kokeilla minkälaisen vastakaiun hän saisi venäläiseltä virkaveljeltään Sergei Ivanovilta saapuessaan seuraavan kerran vierailulle Moskovaan sukunimensä mukaisesti kirjaimellisesti kääriytyneenä lakanaan ja tervehtiessään miehekkäästi rutistaen: hali hali.

    Saattaisipa käydä niinkin, että Karjala heilahtaisi takaisin Suomelle jo heti siinä siunatussa silmänräpäyksessä. Ja ellei se riitä Kääriäisen taltuttamiseksi, niin Petsamostakin Ivanov voisi kyllä vielä olla valmis keskustelemaan.

    * * *

    Puolustusministeri Kääriäinen kävi vierailulla myös Sveitsissä, ja ihmetteli, miksi kaukana kaikista meristä sijaitsevalla puolueettomalla pienellä alppimaalla on laivastoministeri.

    – Onhan Suomellakin työministeri, kuului vastaus.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    27.10.2026
    Punaposki
    Tilaajille

    FIFA museossa

    Olin Kansainvälisen jalkapalloliiton (FIFA) museossa Zürichissä jalkapalloilevan tyttärenpoikani (10 v.) kanssa.

    1 Italy student protests Oct 2026 2
    Ulkomaat
    27.10.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Italian hallitus yrittää kukistaa vastarinnan Milanossa

    Maanantaiklubi keskustelun avaajat 210926@MaijaHakanen
    Kulttuuri
    27.10.2026
    Emmi Tuomi, Yrjö Hakanen
    Tilaajille

    Kuinka voittaa takaisin tulevaisuus?

    pexels nc farm bureau mark 37201233
    Ulkomaat
    27.10.2026
    Busani Bafana
    Tilaajille

    Maailman ruokkijat työskentelevät köyhyydessä

    pexels seyda nur ugur 68270356 14079515
    Mielipiteet
    27.10.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Sisulla päin seinää

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!