Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    …Karpelan ministerinsalkkukin vaihdettaisiin…

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: HÄNTÄPÄÄN VALVOJA

    Nyt kun kulttuuriministeri Tanja Karpela (kesk.) on niin syvällisesti tutustunut intialaiseen filosofiaan ja mm. sikäläisen naisjoogin Äiti Amman toimintaperiaatteisiin, voisi toivoa, että Karpelan ministerinsalkkukin vaihdettaisiin hänelle sopivampaan. Mikä voisikaan olla ajan hermoon osuvampaa kuin suomalainen naispuolustusministeri, joka soveltaa Mahatma Gandhin väkivallattomuusoppia ja Äiti Amman halailutaktiikkaa lähitulevaisuudessa perustettavien uusien nopean iskukyvyn joukkojen operaatiomenetelmiin.

    * * *

    Suomen edelliset naispuolustusministerit Elisabeth Rehn (rkp.) ja Anneli Taina (kok.) olivat kumpikin sen verran sotaisampia, että ensin mainittu jopa lensi amerikkalaisella Hornet-hävittäjällä ja jälkimmäinenkin taisteluhelikopterilla. Venäläisellä hävittäjällähän Lillan sen sijaan ei annettu lentää, sillä kukapa nyt haluaa Mig-Rehnin.

    Uutena intialaispasifistishenkisenä puolustusministerinämme Tanja Karpela sen sijaan voisi kietoutua Gandhin tavoin valkeaan lakanaan ja Äiti Amman tavoin ottaa hellään halaukseen mahdollisen potentiaalisen uhkaajan. Siitä kyllä tykkäisi ainakin Vladimir Putin, eikä enää pitäisi Suomea ollenkaan minään russofobisena tiukkapipona, vaan saattaisi jopa antaa Karjalan takaisin muutaman tuhdin painiotteen jälkeen.

    * * *

    Jos teidän on vaikea kuvitella uutta tulevaa puolustusministeriämme tällaisessa roolissa, tarvitsee alustavan näköhahmotelman aikaansaamiseksi vain selailla joitakin vanhoja Jallu- ja Kalle-tyyppisiä aikakauslehtiä, joissa nykyinen T. Karpela, silloinen Vienonen, poseeraa keskiaukeamalla melko lailla edellä mainitun kaltaisissa, ellei keveämmissäkin, asusteissa.

    * * *

    Hallituksen salkkujaon uudistamista odotellessamme voisi jo nykyinen puolustusministeri, Karpelan puoluetoveri Seppo Kääriäinen, tunnustelumielessä kokeilla minkälaisen vastakaiun hän saisi venäläiseltä virkaveljeltään Sergei Ivanovilta saapuessaan seuraavan kerran vierailulle Moskovaan sukunimensä mukaisesti kirjaimellisesti kääriytyneenä lakanaan ja tervehtiessään miehekkäästi rutistaen: hali hali.

    Saattaisipa käydä niinkin, että Karjala heilahtaisi takaisin Suomelle jo heti siinä siunatussa silmänräpäyksessä. Ja ellei se riitä Kääriäisen taltuttamiseksi, niin Petsamostakin Ivanov voisi kyllä vielä olla valmis keskustelemaan.

    * * *

    Puolustusministeri Kääriäinen kävi vierailulla myös Sveitsissä, ja ihmetteli, miksi kaukana kaikista meristä sijaitsevalla puolueettomalla pienellä alppimaalla on laivastoministeri.

    – Onhan Suomellakin työministeri, kuului vastaus.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!