Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kaupan ala ja vartijat lakossa

    Kotimaa
    16.4.2010 - 15:14
    Tiedonantaja

    Kaupan ala ja vartijat ovat laillisessa lakossa aina lauantaiaamuun klo 6 asti. Palvelualojen ammattiliitto hakee kaupan alalle ja vartijoille oikedenmukaisia työehtoja ja palkkoja. Työnantaja ei ole valmis näistä neuvottelemaan.

    Kaiken kaikkiaan lakossa ovat 170000 kaupan alan työntekijän ja 7000 vartijan työt.

    Valtakunnallisen CM-ketjun ja tamperelaisen Turtolan K-Citymarketin pääluottamusmies Leila Tilvis sanoo, että asiakkaiden tuki pamilaisten lakolle on ehdottoman tärkeää. Nyt taistellaan isoista ja periaatteellisista asioista, vallankin kun työnantajapuoli pyrkii monin tavoin madaltamaan rikkuroinnin kynnystä.

    – On kyse rahasta, mutta ei pelkästään rahasta. Nyt kamppaillaan siitä, millainen meidän tulevaisuus on kaupan alalla. Pelkästä kuukausi- tai tuntipalkasta puhuminen hämää, sillä suuri osa kaupan alan työntekijöistä tekee niin lyhyttä päivää, että sillä ei yksinkertaisesti tule toimeen.

    – Ensimmäinen kerta PAM:n historiassa, että kaikki kaupan alan sopimusten piirissä olevat ovat yhtä aikaa lakossa. Tätä tilannetta ei saa hukata, vaan se pitää kääntää voitoksi. Lakko ei ole meille itsetarkoitus, vaan keino saavuttaa oikeutetut tavoitteemme, sanoo Tilvis.

    PAM jatkaa työtaisteluja huhtikuun lopulla, jolloin vartiointiala sekä valittujen kauppojen työntekijät ovat lakossa kolmen vuorokauden ajan. Kiinteistöpalvelualalla lakkoon on määrä menna toukokuun alussa.

    PAMin kotisivut


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!