Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kenen ”valinnanvapaus” toteutuu sote-uudistuksessa?

    Kotimaa
    Avainsanat: julkiset palvelut, sote, kommunistit
    18.11.2015 - 11:39
    Tiedonantaja

    Kokoomus onnistui viemään aimo askeleen eteenpäin tavoitettaan terveys- ja sosiaalipalvelujen yksityistämisestä hallituksen uudessa sote-mallissa, arvioivat joensuulaiset kommunistit.

    SKP:n Joensuun piirikomitean mukaan kunnat pakotetaan yhtiöittämään palvelunsa, jos aikovat niitä itse tuottaa asukkailleen.

    – Koko alalle ollaan laajentamassa palvelusetelimallia, mikä on hyvin nihkeästi otettu kunnissa vastaan. Nyt meidät pakotetaan siihen ”raha seuraa potilasta” -mallilla.

    Muutenkin keskustelu pyörii koko ajan erikoissairaanhoidon ympärillä, vaikka kansanterveyden kannalta tärkeintä ovat toimivat peruspalvelut ja ennaltaehkäisevä työ. Niissä suurin ongelma on henkilökunnan ja rahan puute.

    Uskomaton julkisen talouden ja omaisuuden kaappaus

    Ongelmien ratkaisun sijaan sotella tavoitellaan kolmen miljardin säästöä. Miten käy lähipalvelujen ja 200000 työntekijän? Kauniit puheet sosiaali- ja terveydenhoidon integraatiosta voimme unohtaa palvelujen tuottajien kilpaillessa markkinoista ja niiden pirstoutuessa kilpailutusrumbaan. Järkevästä kokonaisuudesta ei vastaa kukaan. Sosiaali- ja terveyspalveluissa liikkuu julkisia varoja 24 miljardia euroa vuosittain. Niitä terveys- ja hoivabisnes tavoittelee. On menossa uskomaton julkisen talouden ja omaisuuden kaappaus.

    Sote-palveluissa liikkuu julkisia varoja 24 miljardia euroa vuosittain.

    On melkoista toiveajattelua kuvitella pienten yritysten pärjäävän tässä kilpailussa. Vaarana on vähitellen koko alan luisuminen suurten veroparatiisiyhtiöiden haltuun. Seurauksena voi olla myös myyjän markkinoiden syntyminen. Mahdolliset säästöt katoavatkin voittoina yhtiöiden omistajille. Silloin julkisen rahoituksen turvin tehdään raakaa bisnestä sairaiden ja vammaisten ja sosiaalipalvelujen avulla.

    Valinnan vapaudesta jää syrjäseuduilla ja vähävaraisilla käteen vain tyhjät puheet. Sen sijaan yhteiskunnallinen eriarvoisuus ja terveyserot tulevat kasvamaan entisestään.

    Kunnalliset palvelut asukkaiden itsensä päättämällä tavalla

    Kommunistit ovat vaatineet, että kunnat järjestävät ja tuottavat lähipalvelut asukkaiden itsensä päättämällä tavalla.

    Suomalaisten suuri enemmistö kannattaa julkisia hoiva- ja terveyspalveluja.

    – Olemme vaatineet lisää rahaa ja henkilökuntaa näihin palveluihin. Sitä löytyy, kun veroparatiiseihin katoavat varat otetaan yhteiskunnan käyttöön. Ja jos pääomatuloista kannettaisiin kuntaveroa, sekin toisi kaksi miljardia lisää kuntien kassaan. On siis mahdollista turvata kuntien lähipalvelut terveys- ja hoivapalveluissa ja kuntien omana työnä ilman järjetöntä kilpailutusrumbaa.

    Erikoissairaanhoito ja erilaiset maakuntatason virkamiesvaltaiset toiminnot voidaan antaa yleisillä vaaleilla valittavan maakuntahallinnon hoitoon. Kuten muualla Euroopassa on tehty kautta aikain.

    Kunnollista sote ratkaisua ei synny ilman laajaa avointa keskustelua. Suomalaisten suuri enemmistö kannattaa julkisia hoiva- ja terveyspalveluja. Siihen ei tarvita liikemiehiä soppaa hämmentämään ja sotkemaan. Joten hallituksen esitys on hylättävä, vaatii SKP:n Joensuun piirikomitea.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Helsingin yliopiston tuore tutkimus nostaa esiin vakavan ja pitkään kyteneet ongelman: tehometsätalous yksinkertaistaa metsärakennetta, vähentää lahopuun määrää ja voi h

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    SKPn Lapin piiri vaatii täyskäännöstä hallituksen politiikkaan”Rahat soteen, ei sotaan.” Kuva Ninara CCO 2.0
    Mielipiteet
    28.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asemenoihin löytyy rahaa, mutta hoitoon ei – kriittinen kannanotto puhuttelee

    Sosiaalinen media voi syventää demokratian kriisiä. Kuva Ibrahim.ID CCO 4.0
    Uutiset
    27.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lyhyt muisti on demokratian heikkous

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!