Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Keskuskomitea risteilee Tallinnaan

    Kotimaa
    17.1.2014 - 13:54
    Tiedonantaja

    Viikonloppuna kokoontuva Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitea risteilee Tallinnaan tapaamaan Viron yhdistynyttä vasemmistopuoluetta. Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun keskuskomitea kokoustaa ulkomailla.

    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen toteaa, että puolueella on toimivat yhteistyösuhteet eteläisen naapurin yhdistyneeseen vasemmistoon, joka on SKP:n tavoin mukana Euroopan vasemmiston toiminnassa.

    Edellisen kerran puolueen kenttäväki tapasi puolitoista vuotta sitten virolaisia tovereita Tiedonantaja-lehden risteilyn yhteydessä. Maalis-huhtikuussa puolueet järjestävät yhteistyössä Alternatives of the Left –seminaarin Helsingissä.

    Hyvinvointivaltion puolesta – Ei EU:lle

    Väisänen nostaa viikonlopun kokouksen asialistalta esille erityisesti keskustelun SKP:n toimintasuunnitelmasta. Hänen mukaansa on tärkeää, että puolueen jäsenet löytävät itsensä suunnitelmasta ja alkava, olla entistä aloitteellisempi osa paikallista ja valtakunnallista toimintaa.

    Kokouksessa on myös tarkoitus hyväksyä SKP:n eurovaaliohjelma sekä täydentää ehdokaslistaa. Jo julkistetun kahdeksan nimen jatkoksi on tulossa hyviä ehdokkaita eri puolilta maata.

    – Eurovaalit ovat meille politiikan puhujalava ja protestin esittämisen paikka leniniläiseen malliin. Eurovaaliohjelman slogan on ”Hyvinvointivaltion puolesta – Ei EU:lle”, kertoo Väisänen.

    SKP tuo Euroopan unionin parlamentin vaaleihin markkinatalouden vapaata kilpailua ajavan EU:n vastaisen ja toisenlaisen Euroopan rakentamiseen pyrkivän työväenluokkaisen vaihtoehdon.

    Toisenlaisen Euroopan rakentaminen ei ole mahdollista Euroopan unionin sopimusten puitteissa. Se edellyttää irtautumista EU:sta. SKP:n mielestä EU:n rakenteita ja toimivaltaa on ryhdyttävä purkamaan ja päätösvalta on palautettava kansalliselle tasolle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Lihavuuslääkkeiden käyttö on kasvanut Suomessa 2020-luvulla ennennäkemättömällä vauhdilla. Kelan tuoreen tiedotteen (17.3.

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!