Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Keskuskomitea risteilee Tallinnaan

    Kotimaa
    17.1.2014 - 13:54
    Tiedonantaja

    Viikonloppuna kokoontuva Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitea risteilee Tallinnaan tapaamaan Viron yhdistynyttä vasemmistopuoluetta. Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun keskuskomitea kokoustaa ulkomailla.

    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen toteaa, että puolueella on toimivat yhteistyösuhteet eteläisen naapurin yhdistyneeseen vasemmistoon, joka on SKP:n tavoin mukana Euroopan vasemmiston toiminnassa.

    Edellisen kerran puolueen kenttäväki tapasi puolitoista vuotta sitten virolaisia tovereita Tiedonantaja-lehden risteilyn yhteydessä. Maalis-huhtikuussa puolueet järjestävät yhteistyössä Alternatives of the Left –seminaarin Helsingissä.

    Hyvinvointivaltion puolesta – Ei EU:lle

    Väisänen nostaa viikonlopun kokouksen asialistalta esille erityisesti keskustelun SKP:n toimintasuunnitelmasta. Hänen mukaansa on tärkeää, että puolueen jäsenet löytävät itsensä suunnitelmasta ja alkava, olla entistä aloitteellisempi osa paikallista ja valtakunnallista toimintaa.

    Kokouksessa on myös tarkoitus hyväksyä SKP:n eurovaaliohjelma sekä täydentää ehdokaslistaa. Jo julkistetun kahdeksan nimen jatkoksi on tulossa hyviä ehdokkaita eri puolilta maata.

    – Eurovaalit ovat meille politiikan puhujalava ja protestin esittämisen paikka leniniläiseen malliin. Eurovaaliohjelman slogan on ”Hyvinvointivaltion puolesta – Ei EU:lle”, kertoo Väisänen.

    SKP tuo Euroopan unionin parlamentin vaaleihin markkinatalouden vapaata kilpailua ajavan EU:n vastaisen ja toisenlaisen Euroopan rakentamiseen pyrkivän työväenluokkaisen vaihtoehdon.

    Toisenlaisen Euroopan rakentaminen ei ole mahdollista Euroopan unionin sopimusten puitteissa. Se edellyttää irtautumista EU:sta. SKP:n mielestä EU:n rakenteita ja toimivaltaa on ryhdyttävä purkamaan ja päätösvalta on palautettava kansalliselle tasolle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Lapin ja Jyväskylän piirit arvostelevat Orpo-Purran hallituksen turvallisuus‑ ja talouslinjaa, joka niiden mukaan lisää ydinaseuhkaa, kasv

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!