Kirjaklassikko: Elävät ja kuolleet
Tänä keväänä tulee kuluneeksi 65 vuotta toisen maailmansodan päättymisestä. Neuvostoliitto antoi ratkaisevan panoksen fasismin murskaamisessa. Toisessa maailmansodassa sotakirjeenvaihtajana toiminut neuvostoliittolainen kirjailija Konstantin Simonov kirjoitti Suuresta isänmaallisesta sodasta sarjan romaaneja: Elävät ja kuolleet, Sotilaiksi ei synnytä ja Viimeinen kesä.
Trilogian ensimmäisestä kirjasta Elävistä ja kuolleista Simonov on sanonut: ”Tämä kirja kertoo kenties raskaimmasta ja traagisimmasta vuodesta maani historiassa, vuodesta 1941. Silloin ratkaistiin paitsi oman maani myös koko ihmiskunnan kohtalo. Sinä vuonna ratkaistiin kysymys siitä, ottaako jo miltei koko Euroopan vallannut fasismi vielä yhden askelen kohti maailmanherruutta vai tartummeko me sitä kurkusta pysäyttääksemme ja tuhotaksemme sen. Juuri tätä kysymystä ratkaistiin kesällä, syksyllä ja talvella 1941 synnyinmaani paljon kärsineellä kamaralla.”
Simonov sanoi halunneensa näyttää kirjassaan, ”millaisesta helvetistä me selvisimme, miten, mitä tietä ja millaisten uhrien hinnalla saimme karkotetuksi maahanhyökkääjät Moskovan edustalta ja ajetuksi Berliiniin saakka”.
”Romaanini on tavallaan neuvostoihmisten henkisen voiman ja tarmokkuuden ylistyslaulu.”
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kulttuuri
Suomiräpin moniääninen MC Kajo vaatii Yleisradiota seuraamaan Espanjan yleisradioyhtiön RTVE:n esimerkkiä ja vetäytymään vuoden 2026 kilpailuista, jos Israel sallitaan mukaan. Kyse ei ole vain musiikkikilpailusta, vaan siitä, kenen puolella kulttuurielämä seisoo: työväenluokan ja sorrettujen, vai pääoman ja valtioiden, jotka hyötyvät kansanmurhasta vaikenemisen hinnalla. Euroviisujen ympärillä kuohuva keskustelu paljastaa, kuinka myös taide ja viihde ovat luokkataistelun kenttiä – ja juuri siksi kysymys kuuluu: valitseeko Suomi olla toimija vai sivustakatsoja?
Metsästä tuli näyttämö ja näyttelijöistä sen tulkkeja, kun Metsäteatteri toi huumorin, utopian ja kriittisen kysymisen keskelle Sävärin metsää Sastamalassa. Metsäkissa2044-hankkeen osana toteutettu Puut ja heidän vehreytensä -demo kutsui yleisön katsomaan metsää toisin – ei vain kuitupuuna, vaan yhteisenä elämän tilana, jossa ilo ja nauru voivat olla radikaalia vastarintaa. Jutun lopusta löydät tiedot Tampereen metsissä syksyllä nähtävistä maksuttomista Metsäteatterin esityksistä ja niihin ilmoittautumisesta.
11.-12. 10. Helsingissä järjestettävä Tiedonantaja-festivaali nostaa esiin sen, mitä valtamedia usein sivuuttaa: pääoman kasautumisen, työn arjen ja yhteiskunnallisen vastarinnan. Festivaali kokoaa yhteen aktivistit, tutkijat ja taiteilijat, jotka eivät tyydy katsomaan sivusta, kun sananvapaus ja moniäänisyys murenevat teknologisen ja taloudellisen vallan puristuksessa. Tapahtuma toimii vastavoimana mediakentän keskittämiselle ja kutsuu työväenluokan ääntä esiin – ei vain kuultavaksi, vaan vaikuttamaan.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.