Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistit hakevat politiikalle uutta suuntaa

    Kotimaa
    31.8.2016 - 14:54
    Tiedonantaja

    Suomen ei tule allekirjoittaa kahdenvälistä puolustusyhteistyösopimusta Yhdysvaltojen kanssa, totesi Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja JP Väisänen.

    – Suomi ja alueellinen turvallisuutemme ei tarvitse lisää julkilausumia, kahdenvälisiä sotilaallisia sopimuksia ja askelia kohti tiiviimpää liittolaissuhteita Nato-jäsenmaiden tai itse Naton kanssa.

    Väisänen puhui viikonloppuna SKP:n keskuskomitean kesäkokouksessa Hauhon Vähäjärvellä.

    Muutetaan politiikan suuntaa

    SDP:n kansanedustaja Erkki Tuomioja teki aloitteen Sipilän hallituksen oppositiovoimien demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton vaaliyhteistyöstä. Tuomiojan yhteisrintamalla olisi määrä nousta hallitusvaltaan seuraavissa eduskuntavaaleissa ja sitä kautta muuttaa nykyistä hallituksen poliittista linjaa.

    ”Politiikan suunnan muuttamisessa kansalaisyhteiskunnan aloitteet ja joukkoliikkeiden osallistuminen ovat keskeisiä.”

    – Olen ollut kriittinen Tuomiojan aloitteelle. Joku on virheellisesti väittänyt, että olisin ampunut viestin tuojan. Olen taideopinnoissani oppinut, että kritiikki on kunnianosoitus kohteelleen. Politiikan suunnan muuttaminen ei ole uskottavaa jos se perustuu selvästi poliittisen eliitin omaan huoleen vahvistaa vain vanhoja valta-asemia, sanoo Väisänen

    Hänen mukaansa politiikan suunnan muuttamisessa kansalaisyhteiskunnan aloitteet ja joukkoliikkeiden osallistuminen ovat keskeisiä.

    Yhteistyöesitys vasemmistoliitolle

    Parhaillaan Euroopan vasemmistossa (EL) kirjoitetaan kolmenkymmenen eurooppalaisen vasemmistolaisen, punavihreän ja kommunistisen puolueen voimin yhteistä poliittista analyysiä ja asiakirjaa Euroopan vasemmiston puoluekokoukseen. EL:n kongressi järjestetään joulukuussa Berliinissä.

    – Ehdotan, että SKP ja vasemmistoliitto alkavat suunnitella yhteistyötä ja toimintaa, jolla voidaan vahvistaa Euroopan vasemmiston poliittisen asiakirjan kanssa linjassa olevia tavoitteita uusliberalistisen politiikan vastaisessa toiminnassa ja vasemmistolaisen yhteistoimintakulttuurin emansipoimiseksi – voimaannuttamiseksi, visioi Väisänen.

    Uusi keskuskomitea työhön

    Vähäjärvellä uudet edustajakokouksessa valitut jäsenet aloittivat kolmivuotisen työnsä keskuskomiteassa. Kokouksessa päätettiin uusista puoluetyötä konkretisoivista ryhmistä ja uusista tavoista tehdä työtä ja toimia. Puolueen tuore pääsihteeri Petra Packalén sekä uudet varapuheenjohtajat, siilinjärveläinen sosiaalityöntekijä Susanna Rissanen ja jyväskyläläinen opettaja ja varavaltuutettu Miguel López, osallistuvat kokoukseen omilla puheenvuoroillaan.

    Kesäkokouksen esityslistalta löytyivät muun muassa tamperelaisen Simo Suomisen alustus kuntavaaleista, helsinkiläisen joukkovoima-aktiivi Tiina Sandbergin keskustelunavaus joukkoliikkeissä toimimisesta ja kemiläisen Tapio Siirilän askelmerkit kohti SKP:n puolueohjelman päivittämistä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!