Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Keywords:
Kommunistit julkaisevat 20.11. Natoa vastustavan musiikkivideon
Taiteilijoiden rauhanjärjestö PANDista, Helsingin Sävyklubeista ja Voice of Finlandista tuttu Merikukka Kiviharju on julkaissut uuden Nato-vastaisen biisin “Irvistä Natolle – rauha maistuu paremmalle”. Video ensiesitetään Suomen kommunistisen puolueen Youtube-kanavalla 20.11. klo 12:00.
Musiikkivideon alussa kuuluu palamisen rapinaa. Ensimmäinen kuva on ydinräjähdyksestä. Rauhankyyhkyt yrittävät ottaa paikkaansa melko toivottamassa maailmankuvassa. Ahdistaa.
Irvistä Natolle – rauha maistuu paremmalle
Rauhan valkokyyhky nyt viestin tuo maailmaan.
Sodat kaikki pois pyyhkiytyy kun aseet maahan lasketaan. Sotateollisuus alas ajetaan.
Kilpavarustelu lakkautetaan.
Ja saadaan rauha maailmaan.
Kiviharjun musiikkivideon viesti on selvä. On edistettävä rauhantyötä. On laskettava aseet maahan ja aloitettava aseistariisunta. Laulussa sanotaan, että rauhankyyhkyt voivat lakkauttaa kilpavarustelun ja sotateollisuuden.
− Kyllä, olen rauhanaktivisti ja mielestäni yksi parhaista keinoista edistää rauhaa on taide. Minulle se on musiikki, koska se on mitä minä osaan parhaiten. Ihastelen aina hyviä puhujia koska sieltä löytyy ne faktat, joita minä en sanoin osaisi muodostaa joten minun tehtävä on vedota tunteisiin. Minusta tuntuu, että ihmisten on helpompi lähestyä rauhansanomaa, jos mukana on taidetta, kertoo lauluntekijä.
Kiviharjun mielestä rauhantyötä tarvitaan enemmän, kuin koskaan.
– Hämmennystä ja ihmetystä herättää se, kun kerron, että olen menossa keikalle rauhantapahtumaan. Ehkä tämä sitten on jotain sellaista mikä ei ole valtavirrassa, mutta voi olla myös, että ihmiset olettavat että kaikki on hyvin eikä tarvetta rauhantyölle ole. Itse koen, että sitä tarvitaan enemmän kuin koskaan. Rauhanjärjestöt ja rauhanliike tekee hienoa työtä monella saralla, mutta näkyvyys ja arvostus on aivan liian vähäistä verrattuna sotien ja sotakoneistojen saamaan huomioon. Sotateollisuus on valtava bisnes ja sitä johtavat ihmiset, jotka eivät ota minkäänlaista vastuuta ja jotka eivät piittaa yhtään siitä millaista tuhoa aseet kylvävät ympäri maailmaa. Lisäksi unohdetaan kokonaan sotien ja sotateollisuuden saastuttavuus, joka on hyvin merkittävä. Rauhankasvatus olisi hyvä aloittaa jo tarhassa, jotta pääsisimme irti sotaa ihannoivasta historiasta. Kasvatuksesta lähtee rauha. Missä ovat koulujen rauhantunnit, kysyy Merikukka Kiviharju.
Videon ensiesitys katsotaan porukalla myös Tampereella Militarismi maistuu pahalta -tapahtumassa Metson Pihlaja-salissa la 20.11. klo 12-15. Yleisötapahtumassa kuullaan Rauhanpuolustajien puheenjohtaja Markku Kangaspuron alustus otsikolla Suomi ja Itämeren alueen turvallisuus. Lisäksi sosiologi Timo Virtala alustaa otsikolla Väkivallattomuuden voima. Lisäksi salissa nähdään näyttely lehtikirjoituksista ja -lööpeistä asevarustelua ja Natoa vastaan.
Tapahtumaan voi osallistua myös etänä zoomilla:
https://us06web.zoom.us/j/83630659173
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
SKP:n Helsingin piirikomitea vaatii kaupunginvaltuustoa ohjaamaan 430 miljoonan ylijäämistä heti rahaa kaupungin palveluihin, vuokrien nousun hillitsemiseen, HSL:n lippujen hintojen alentamiseen sekä työntekijöiden palkkojen ja työolojen parantamiseen.
Palvelujen markkinaehtoisuus on ongelma sekä demokratian että asukkaiden yhdenvertaisten perusoikeuksien toteutumisen kannalta. Uusliberalistisen politiikan hengen mukaisesti tämä ei kuitenkaan vaikuta hallituksen tekemiin päätöksiin, jotka kurjistavat työväenluokkaa entisestään.
Suomen militarisoituminen tulee lisääntymään, työntekijöiden ja työttömien kyykytys jatkumaan sekä perusturvan ja -palveluiden romuttaminen kiihtymään. Maamme on kulkemassa kohti katastrofia.
- 1 / 86
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kulttuuri
Palefacen uudessa Autofiktio-albumissa yhdistyy omaelämänkerrallisuus ja storytelling-räpin parhaat perinteet. Lue Tiedonantajan vappuhaastattelusta, millaisiin yhteiskunnallisiin aiheisiin rap-artisti pureutuu uusimmalla levyllään. Lisäksi lukijoille on tarjolla Palefacen vappusoittolista!
Post-punk-yhtye Dragsvikin esikoislevy julkaistiin elokuussa. Kappaleissa korostuu kapitalismin ja fasismin vastainen sanoma. Tiedonantajan haastattelussa yhtye kehottaa lopettamaan miljonäärien perseennuolemisen.