Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kunta-alan sopimus syntyi kovassa paineessa

    Kotimaa
    Avainsanat: työehdot, Super, Tehy, kunta-ala
    1.6.2020 - 15:11
    Petra Packalén
    Jukka Ahokas
    Lapinjärveläinen Jukka Ahokas aloitti SKP:n Uudenmaan piirijärjestön piirisihteerinä viime kuussa. Kuva: Veikko Koivusalo

    Tehy ja SuPer hyväksyivät viime torstaina 28.5. kunta-alan neuvottelutuloksen. Mitä kunta-alan sopimuksesta pitäisi ajatella? SuPerin ammattiosasto 404:n jäsen ja SKP:n Uudenmaan piirisihteeri Jukka Ahokas ajattelee sopimuksen avaavan jatkoon mahdollisuuksia. Toisaalta neuvottelutuloksessa oli Ahokkaan mielestä myös paljon huonoa.

    – Palkan suhteen meni aivan penkin alle, joskin tilanne oli haastava. Kikyn poistuminen oli oikeastaan itsestäänselvyys, jota ei tietysti sellaisena pidetty. Näin voitiin antaa jotain ilman, että annettiin mitään.

    Ahokkaan mukaan ay-liikkeen rappio ja hajaannus tuli hyvin näkyviin siinä, kuinka tuki hoitajille puuttui ay-liikkeen sisälläkin.

    – Nyt tarvitaan suurta remonttia ay-liikkeeseen. Se on voima, joka pystyy aikaansaamaan muutoksia asioihin, jos ja kun sen johdossa halua on ja jäsenistö aktivoituu oikeasti vaikuttamaan ja toimimaan. Nyt aika seuraaviin neuvotteluihin kannattaisi käyttää hoitajien ja hoidettavien asiooiden esiin tuomiseen ja taisteluun julkisen terveydenhuollon yksityistämiskehitystä vastaan.

    – On myös henkisesti valmistauduttava siihen, että seuraavan kerran oikeasti lakkoillaan.

    Lisää lakkokoulutusta

    Ahokkaan mukaan ammattiosastojen tulisi näkyä ja puhua aktiivisesti epäkohdista, jotka vaativat korjausta.

    – Siihen on mahdollisuus paikallislehdissä osastona ottaa kantaa esimerkiksi. On myös henkisesti valmistauduttava siihen, että seuraavan kerran oikeasti lakkoillaan. Käytävä lakkokoulutuksia jo etukäteen, jotta tiedämme mitkä oikeutemme ovat mutun sijaan. Ehkä ihmisten on myös laitettava mahdollisuuden mukaan muutama lantti talteen, jottei raha tule esteeksi sille, ettei raha-asioita saada palkan osalta ikinä kuntoon.

    Ahokkaan mielestä myös julkisuuskampanjaa on hyvä suunnitella.

    – Nämä asiat kuuluisivat toimivassa ammattiliitossa johdon organisoimiksi, joten kun sellaista ei ole hirveämmin kuulunut, ehkä myös sitä johtoa voi miettiä uusiksi? Joka tapauksessa mikään johto ei asioita missään saa yksin aikaiseksi, joten suurin vastuu tulevasta lankeaa juuri sinulle ja minulle, ihan tavallisille liiton jäsenille. Hyvä, parempi huominen ei tule itsestään vaan se on meidän rakennettava!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Helsingin yliopistossa tehty väitöskirjatutkija Lotta Volotisen tutkimus, jonka tulokset julkaistiin 9.

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan Nato on ”maailman vahvin puolustusliitto”, jonka jäsenenä Suomi toimii sekä turvan saajana että sen tuottajana. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Kotimaa
    8.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomen militarisoitumisen kaari – puolustusministeri ja rauhanaktivistit katsovat samaa maailmaa ja näkevät eri todellisuudet

    Afrokuubalainen Santeria uskonto tarjoaa yhteyden voimallisiin henkiin, ohjaa arkea ja tukee vaikeissa tilanteissa. Osiha nukke on voimien näkyvä yhteys. Kuva Jaume Escofet CCO 2.0
    Politiikka
    7.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luokkataistelua Karibialla: Venäjän öljytoimitukset ja feministinen solidaarisuus haastavat kauppasaarron

    1920px Jyväskylä 2019 04 13 kuva Tiia Monto
    Mielipiteet
    6.4.2026
    Juha Ruokola

    Ole hiljaa ja äänestä!

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!