Itsemääräämisoikeuteen perustuva Laki sukupuolen vahvistamisesta hyväksyttiin eduskunnassa. Uusi laki vahvistaa perus- ja ihmisoikeuksia Suomessa.
Kuntavaalit SKP:lle pettymys
Kuntavaaleissa ja SKP:n toiminnan ytimessä tovereilla ja aktivisteilla on ollut vakava tavoite kansanvallan ja osallistuvan demokratian vahvistamisesta ja vaaleissa onnistumisessa.
– Emme onnistuneet tavoitteessamme, kertoo SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen pettyneenä vaalien tulokseen.
SKP menetti valtakunnallisesti valtuustopaikkoja yhdeksästä kahteen. Ääniä SKP:n ehdokkaat keräsivät koko maassa 7 436, mikä on lähellä viime eduskuntavaalien tasoa.
Lähtöasetelmat huonot
Väisäsen mukaan SKP lähti kuntavaaleihin valtakunnallisesti jo lähtökohtaisesti huonommasta asetelmasta kuin viimeksi vuonna 2012. Ehdokkaiden ja vaalikuntien määrässä puolue jäi jälkeen viimekertaisesta. Kuntia ja ehdokkaita oli vähemmän mukana kuin viimeksi.
– Vaalit mittaavat järjestötyön onnistumista ja lähtöasetelma kertoo jo tarpeesta parantaa järjestötyön alueellisuutta ja saavutettavuutta, sanoo Väisänen.
Järjestötoimintaa vahvistettava
Väisänen korostaa, että ei ole vain vahvistuneen porvaripolitiikan, median epädemokraattisuuden tai rahanpuutteen suoraa syytä, että SKP ei voinut edetä näissä vaaleissa.
– SKP:n on vahvistettava järjestötoimintaa, otettava paikka ihmisten yhteistoiminnassa ja saatava jokaisen toverin erityisosaaminen eli se kullekin luonteva tekeminen osaksi jokapäiväistä järjestötoimintaa, visioi Väisänen.
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Helsingin kaupungin johdossa valmistellaan linjauksia, joilla osa kaupungin omistamasta Helen-konsernista voidaan myydä pois. Jos esitys hyväksytään, se avaa mahdollisuuden myydä Helenin muita omistuksia kuin tarkemmin määrittelemättömät ”strategisesti tärkeät verkot”. Myös Helenin osakkeista voitaisiin myydä lähes puolet.
Hallitus esittää, että ”Suomi osallistuu täysimääräisesti Naton toimintaan”, ilman varauksia ydinaseista ja tukikohdista. Linja myös ydinasepolitiikassa on muuttunut. Suomen edustajat äänestivät tänä syksynä YK:ssa ensi kertaa ydinasekieltosopimusta vastaan ja ulkoministerikin myönsi eduskunnassa, että näin toteutettiin Naton yhteistä politiikkaa.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.