Lauri Ylönen tuo uuden äänen Bad Wolvesin raskaaseen soundiin. Uusi versio kappaleesta Say It Again on enemmän kuin musiikkia – se on kohtaaminen. Kulttuuriteollisuus on paketoinut tunteet, Ylösen ääni toimii ja hengittää. Tässä raidassa kuuluu yhteistyön voima.
Keywords:
Lapinlahden Linnut mukana Joukkovoimassa
Legendaarinen yhtye Lapinlahden Linnut esiintyy lauantaina Joukkovoiman mielenosoituksessa. Linnut nousevat lavalle Hakaniemessä klo 16.35.
Vuonna 1983 perustettu yhtye teki aktiiviuransa aikana yli 2 500 keikkaa ja toistakymmentä levyä. Lapinlahden Linnut piti jäähyväiskiertueensa 2013.
"Mä olen ehdottomasti agitaattori."
Linnuissa alusta asti mukana ollut laulaja ja saksofonisti Timo Eränkö on tuttu näky mielenosoituksissa. Eränkö kertoi Tiedonantajan haastattelussa, miten kunnon mielenosoitus virkistää mieltä.
– Mä olen ehdottomasti agitaattori. Kaikki aidot taitelijat on. Ei semmoinen ole mikään taitelija, joka maalaa vaan kauniita kuvia. Tämä on brechtiläistä burleskia.
– Me eletään kapitalismissa, ja silloin täällä vallitsee tietyt selkeäpiirteiset lainalaisuudet. Ne on opittava kantapään kautta. Ennen kuin muutos on mahdollinen, on tunnettava ruoskaniskut selässään.
Joukkovoiman lavalla nähdään myös niin ikään legendan mitat täyttävä Kari Peitsamo.
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kulttuuri
Brasilian rauhanliikkeen ikoni Socorro Gomes esitti polttavan marxilaisen puheenvuoron Caracasin kansainvälisessä rauhanseminaarissa Venezuelassa (25.7.). Puheessaan rauhanveteraani piirtää maailmankuvan imperialismin väkivallasta, hegemonian murentumisesta ja kansainvälisen solidaarisuuden välttämättömyydestä.
Voiko taide olla vapauttavaa, jos sen rahoitus perustuu sortoon? Elokuvien jakeluyhtiö Mubi on joutunut kansainvälisen taiteilijayhteisön hampaisiin saatuaan 100 miljoonan dollarin sijoituksen Sequoia Capitalilta — pääomasijoittajalta, joka rahoittaa Israelin sotateknologiaa ja hyötyy Gazan kansanmurhasta. Taiteen kentällä käydään nyt luokkataistelua: voiko kulttuuri todella palvella työväenluokkaa ja sorrettuja, jos sen taustalla vaikuttavat globaalin pääoman intressit? Mubin tapaus paljastaa, kuinka kulttuurituotanto kytkeytyy yhä tiukemmin kansainväliseen rahoituslogiikkaan, jossa taide uhkaa muuttua pelkäksi pääoman kulissiksi. Kysymys kuuluu: kenen ääni saa kuulua, ja kenen kustannuksella?
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.