Maailman sosiaalifoorumi kutsuu kapitalismin vastaiseen kamppailuun
Viime viikolla Senegalin pääkaupungissa Dakarissa kokoontunut Maailman sosiaalifoorumi juhlisti "liikkeiden liikkeeksi" kutsutun prosessin kymmenvuotista taivalta. Foorumi järjestettiin ensimmäistä kertaa Brasilian Porto Alegressa vuonna 2001.
Maailman sosiaalifoorumin julkilausumassa todetaan, että kuluneeseen kymmeneen vuoteen mahtuu sekä uusliberalismin ja imperialismin vastaisten voimien etenemistä etenkin Latinalaisessa Amerikassa, mutta myös kapitalismin järjestelmäkriisin täysimittainen puhkeaminen ja sen mukanaan tuomat työttömyys, ylivelkaantuminen, ruokapula, siirtolaisvirrat sekä syvenevä työvoiman riisto.
Julkilausumassa korostetaan sosiaalifoorumiprosessin luonnetta monikansallisten suuryritysten hallitseman kapitalismin vastaisen rintaman kokoajana. Kapitalismi vaikuttaa tuhoavasti ihmisiin ympäri maailmaa. Silti samaan aikaan syntyy entistä enemmän kansanliikkeitä ja muutosvoimia, jotka tuomitsevat pääoman vallan, patriarkaatin, sodan, siirtomaiden riiston, rasismin ja kaikenlaisen syrjinnän.
Solidaarisuutta arabikansojen kamppailulle 20. maaliskuuta
Maailman sosiaalifoorumi kehottaa osoittamaan tukea Tunisian, Egyptin ja muiden arabimaiden kansannousuille, joiden esimerkki valaisee tietä kohti riistosta ja alistamisesta vapaata maailmaa. Sunnuntai 20. maaliskuuta on nimetty kansainväliseksi solidaarisuuspäiväksi, jolloin on hyvä nostaa esille paitsi arabimaiden myös muiden maiden kansojen kamppailua itsemääräämisoikeuden ja demokratian puolesta.
Maailmanlaajuinen kapitalismin vastainen toimintapäivä 12. lokakuuta
Lokakuussa Maailman sosiaalifoorumi kutsuu kaikkia kapitalismin vastaiseen toimintaan. Keskiviikkona 12. lokakuuta on tarkoitus järjestää maailmanlaajuinen kapitalismin vastainen toimintapäivä ja osoittaa, etteivät maapallon kansat halua tukea ihmisen ja ympäristön tuhoavaa järjestelmää.
Kansanliikkeet ympäri maailman, liittykäämme yhteen ja murskatkaamme kapitalistinen systeemi! kehotetaan julkilausuman lopuksi.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Euroopan puolustusteollisuus kamppailee aseiden, raaka-aineiden, tuotantokapasiteetin ja teknologisen ylivoiman puutteessa samalla, kun konfliktien määrä maailmassa kasvaa. Suomi on nostettu mallimaaksi, jossa puolustusteknologia, tekoäly ja metaversumi yhdistyvät yhä tiiviimmin siviilielämään. Tämä muutos ei ole yksittäinen kehityskulku, vaan osa laajempaa rakennemuutosta, jossa turvallisuuslogiikka tunkeutuu osaksi jokapäiväistä elämäämme – koulutuksesta liikenteeseen ja energiainfrastruktuurista viestintään.
Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on käynnistänyt radikaalin deregulaatiokampanjan, jonka tavoitteena on purkaa sääntelyä, josta yrityslobbarit eivät pidä – mukaan lukien sosiaaliset ja ympäristöön liittyvät normit. EU:ssa on nähty deregulaatiota aiemminkin, mutta tällä kertaa tilanne on hyvin erilainen: purkuhanke on paitsi huomattavasti laajempi ja armottomampi, myös ennennäkemättömän laajasti hallitusten ja Euroopan parlamentin tukema.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin leikkauksilla Etelä-Afrikan ulkomaanapuun ja tuontitulleilla on kielteisiä vaikutuksia. Trump on nostanut Etelä-Afrikan esimerkiksi maasta ja ”huonosta toimijaista”, jota pitää rangaista. ”Etelä-Afrikassa tapahtuu kauheita asioita”, Trump julisti helmikuun alussa. Sittemmin Trump allekirjoitti asetuksen, joka kieltää ulkomaisen avun Etelä-Afrikalle, sillä perusteella, että Etelä-Afrikan hallitus harjoittaa rotuun perustuvaa syrjintää valkoista vähemmistöväestöä kohtaan.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.