Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Medialiitto kaatoi postin sopimukset – miksi?

    Kotimaa
    Avainsanat: posti, lakko, työehdot
    25.11.2019 - 8:19
    Yrjö Hakanen
    Tyhjien rullakkojen kuljetusta logistiikka-alalla kuva Pixabay

    Medialiitto kaatoi eilen sovintoesityksen, jolla muut osapuolet olivat valmiita sopimaan kiistan postin pakettilajittelijoita ja samalla koko viestinvälitys- ja logistiikka-alaa koskevista työehtosopimuksista.

    Medialiitossa ratkaisun teki hallitus, jossa istuvat Sanoma-yhtiön, Keski-Suomalaisen, Alman, Turun Sanomien, Otavan ja muutamien muiden isojen yksityisten mediayhtiöiden toimitusjohtajat.

    Lähes samat yhtiöt omistavat Jakeluyhtiö Suomi Oy:n, joka on alkanut kehittää Postin kanssa kilpailevaa valtakunnallista jakeluverkkoa.

    Lähes samat yhtiöt omistavat Jakeluyhtiö Suomi Oy:n, joka on alkanut kehittää Postin kanssa kilpailevaa valtakunnallista jakeluverkkoa. Se tarjoaa palveluja lehtien, kirjeiden, pakettien ja muussa jakelussa. Vuonna 2015 perustettu yhtiö on laajentanut toimintaansa sen jälkeen, kun Sipilän hallitus vapautti postin jakelun kilpailulle.

    Medialiiton johdolla on selvä intressi heikentää Postin asemaa ja luoda lisää markkinoita sen isäntien perustamalle yksityiselle jakeluyhtiölle. Samalla se haluaa torjua posti- ja logistiikka-alan ammattiliitto PAU:n tulemisen Teollisuusliiton lisäksi Medialiiton sopimuskumppaniksi. Mediatalojen johtajat pelkäävät PAU:n sopimuksen rohkaisevan sen jäsenyritysten muitakin työntekijöitä vaatimaan parempia työehtoja kuin Teollisuusliiton jakelijoille tekemissä surkeissa sopimuksissa on ollut.

    Postin tytäryhtiö Posti Palvelut Oy:llä ei pitäisi olla mitään syytä kuulua postin kanssa kilpailevien yhtiöiden etuja ajavaan Medialiittoon. Yhtä selvää on se, että Postin ongelmien ratkaiseminen edellyttää Postin hallituksen vaihtamista sellaiseen, joka haluaa ja osaa kehittää postia julkisena palveluna.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260204 143032
    Ulkomaat
    23.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Vankilasta, sodasta ja maanpakolaisuudesta takaisin politiikan ytimeen

    Pitkään Suomessa pakolaisena elänyt Omar Baha on palannut Irakiin – ei lepäämään menneisyyden varjoissa, vaan rakentamaan kansalaisyhteiskuntaa, jota ei hänen mukaansa ol

    Punavankeja Tampereella kansan arkisto wikimedia commons
    Teoria
    23.2.2026
    Maria Suutala
    Tilaajille

    Sisällissodan haavat on sidottava – Aatehistorian taakka ja tie tulevaan

    Kela 2 Emma Grönqvist
    Politiikka
    23.2.2026
    Liisa Taskinen
    Tilaajille

    Kelan tiedonhankintaprosessia helpotetaan osin kyseenalaisin perustein

    pexels hert Lahti
    Kulttuuri
    23.2.2026
    Raija-Sinikka Rantala
    Tilaajille

    Mikä on oikeaa työtä?

    A Day In New York 12.10.2019 CC BY SA 2.0
    Ulkomaat
    23.2.2026
    Binar Mustafa
    Tilaajille

    Syyrian uusi järjestys ja Rojavan kohtalo

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!