Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Natolta ”ei” Georgialle ja Ukrainalle?

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.11.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 44 / 28.11.2008

    Sotilasliitto Nato aikoo brittilähteiden mukaan torjua 2. joulukuuta pitämässään kokouksessa Georgian ja Ukrainan jäsenyyshaaveet. Estääkseen vaikutelman Venäjän voitosta ja säilyttääkseen kasvonsa Nato tiettävästi tarjoaa näille maille sekalaista kompensaatiopakettia.

    Naton ongelma näyttää kuitenkin helpommalta kuin huhtikuussa, jolloin Ranska ja Saksa torjuivat USA:n esityksen Georgian ja Ukrainan hyväksymisestä Naton jäsenyysohjelmaan (MAP). Kaksi jäsenehdokasta ovat auttaneet tekemällä itsensä eri tavoin kelpaamattomiksi jäsenyyteen pitkään aikaan.

    Georgia teki sen hyökkäämällä Etelä-Ossetiaan, tappamalla siviilejä ja Etyjin tarkkailijoita sekä valehtelemalla joutuneensa Venäjän hyökkäyksen uhriksi. Ukraina on ulkona kilvasta, koska sen hallituskoalitio hajosi ja sen kansa on jakautunut Nato-jäsenyyden suhteen enemmistön vastustaessa jäsenyyttä ja kannattaessa läheisiä suhteita Venäjään.

    Tämä on todellinen kasvojen säilyttäjä, kuten myös presidentinvaihdos USA:ssa. Se, miten USA vaihdoksen jälkeen suhtautuu Venäjään, selviää ensi vuonna, ei ensi viikolla.

    Huhtikuussa Bukarestissa Naton jäsenmaat olivat luvanneet tarkastella Georgian ja Ukrainan jäsenkysymystä uudelleen joulukuun kokouksessa. Lähteiden mukaan on kuitenkin ollut loppukesästä lähtien selvää, että Nato ei ole tarjoamassa kummallekaan tiekarttaa jäsenyyteen eli pääsyä jäsenyysohjelmaan joulukuun kokouksessa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!