Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Natoon liittyminen olisi historiallinen virhe”

    Kotimaa
    Avainsanat: NATO, kommunistit, ydinaseet
    27.4.2022 - 10:06
    Petra Packalén
    Ei Natolle seinäpiirros Portugalissa kuva Petra Packalén

    Suomen liittyminen sotilasliitto Natoon olisi historiallinen virhe, katsoo Suomen kommunistisen puolueen Helsingin piirijärjestö kannanotossaan.

    – Kuten hallituksen selonteossa todetaan, Naton yhteinen puolustus perustuu viime kädessä Yhdysvaltojen sotilaalliseen kykyyn ja ydinpelotteeseen. Me emme usko aseiden, eikä etenkään ydinaseiden varaan rakentuvaan turvallisuuteen. On päinvastoin toimittava aseistuksen vähentämiseksi ja ydinaseiden kieltämiseksi.

    – Naton jäsenenä Suomi sitoutuisi myös Yhdysvaltojen johdolla linjattuun Naton strategiaan, johon kuuluvat mm. ydinaseet, valmius käyttää sotilaallista voimaa ilman YK:n mandaattia, Naton joukkojen sijoittaminen Venäjän vastaisille rajoille ja varustautuminen myös Kiinaa vastaan, SKP:n Helsingin piirin vuosikokous arvioi lausumassaan.

    Alla kannanotto kokonaisuudessaan:

    Rauhan puolesta – ei Nato-jäsenyydelle

    Miksi me helsinkiläiset kommunistit vastustamme Suomen liittymistä sotilasliitto Natoon? Entä mikä on vastauksemme turvallisuustilanteen muuttumiseen?

    Ymmärrämme Venäjän hyökkäyksen aiheuttaman huolen. Hyökkäys on ollut järkytys myös meille. Tuomitsemme Venäjän rikollisen sodan ja vaadimme Venäjää vetämään joukkonsa pois Ukrainasta.

    Samalla toteamme, että Suomeen ei kohdistu sotilaallisen hyökkäyksen uhkaa. Tämä arvio on kirjattu myös eduskunnan käsittelyssä olevaan Sanna Marinin hallituksen turvallisuuspoliittiseen ajankohtaisselontekoon.

    Suomen liittyminen Natoon ei tuo tälle alueelle lisää vakautta vaan lisää jännitteitä. Suomen itärajan muuttuminen Naton ja Venäjän väliseksi rajaksi toisi tänne lisää asevoimia ja sotilaallista toimintaa. Myös riskit kasvaisivat, onhan kyse Venäjälle tärkeistä alueista, kuten isot ydinaseiden arsenaalit Kuolassa ja Pietarin meriyhteydet. Venäjä ei voisi enää luottaa siihen, että Suomen aluetta ei käytetä sitä vastaan.

    Naton laajentuminen Suomeen ja sen myötä mahdollisesti myös Ruotsiin ei myöskään auta Ukrainan sodan lopettamista. Se on päinvastoin omiaan vahvistamaan Venäjän johdossa niitä uhkakuvia, joilla se on perustellut hyökkäystä Ukrainaan. Mielestämme Suomen ja Ruotsin pysyminen sotilaallisesti liittoutumattomana olisi sen sijaan omiaan tukemaan Ukrainan presidentin esitystä sodan lopettamisesta niin, että Ukraina luopuu tavoittelemasta Naton jäsenyyttä.

    Naton jäsenenä Suomi joutuu mukaan Yhdysvaltojen ja Naton konflikteihin, joiden ulkopuolella voisimme muuten pysyä ja joita voisimme liittoutumattomana maana auttaa sovittelemaan. Jo nyt tiedetään, että Suomi joutuisi mukaan Baltiaa koskeviin Naton strategisiin suunnitelmiin.

    Kuten hallituksen selonteossa todetaan, Naton yhteinen puolustus perustuu viime kädessä Yhdysvaltojen sotilaalliseen kykyyn ja ydinpelotteeseen. Me emme usko aseiden, eikä etenkään ydinaseiden varaan rakentuvaan turvallisuuteen. On päinvastoin toimittava aseistuksen vähentämiseksi ja ydinaseiden kieltämiseksi. Naton jäsenenä Suomi sitoutuisi myös Yhdysvaltojen johdolla linjattuun Naton strategiaan, johon kuuluvat mm. ydinaseet, valmius käyttää sotilaallista voimaa ilman YK:n mandaattia, Naton joukkojen sijoittaminen Venäjän vastaisille rajoille ja varustautuminen myös Kiinaa vastaan. Se olisi historiallinen virhe.

    Vaihtoehto: rauhanpolitiikka ja sotilaallinen liittoutumattomuus

    Natoon liittymiselle on realistinen vaihtoehto, josta meillä suomalaisilla on vuosikymmenten kokemus. Se on rauhantahtoinen ulkopolitiikka ja sotilaallinen liittoutumattomuus, joita täydentää oman maan sotilaallinen puolustuskyky. Hallituksen selonteossa ei sotilaallisen liittoutumattomuuden mahdollisuutta käsitellä kuitenkaan lainkaan, vaikka siinä luvattiin arvioida monipuolisesti erilaisia vaihtoehtoja. Näin yksipuolisesti Nato-jäsenyyttä ajavalta pohjalta ei pidä tehdä Suomen asemaa ja tulevaisuutta koskevia ratkaisuja.

    Aivan keskeinen syy vastustaa Natoon liittymistä on se, että kilpavarusteluun ja vastakkainasetteluun perustuva turvallisuuspolitiikka ei vastaa aikamme suurimpiin turvallisuusuhkiin, kuten ilmastonmuutos, luontokato, pandemiat ja köyhyys. Yhtä vähän se vastaa suomalaisten arjen turvattomuuteen. Päinvastoin se pahentaa näitä ongelmia ohjaamalla valtavat voimavarat aseisiin ja vaikeuttamalla yhteistyötä, jota tarvitaan välttämättä muun muassa ympäristökriisin ratkaisuihin.

    Helsingissä 25.4.2022

    Suomen kommunistisen puolueen Helsingin piirikokous

    Uusimmat artikkelit

    Kotimaa
    23.10.2025
    toimitus

    Tunti rauhalle Kansalaistorilla – aktivistit vaativat asevarustelun sijaan rauhanpolitiikkaa

    Lauantaina 25. lokakuuta klo 16 Helsingin Kansalaistori täyttyy rauhan puolesta kokoontuvista kansalaisista, kun järjestetään tapahtuma nimeltä Tunti rauhalle.

    itärata
    Kotimaa
    22.10.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kenen itärata?

    DSC 2402
    Ulkomaat
    22.10.2025
    Akira Siivonen
    Tilaajille

    Yhdysvallat supisti ihmisoikeusraporttiaan Suomesta

    nicolas messifet nettiin
    Kotimaa
    22.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Selluksi silputtu metsä

    Suomen ja Vietnamin kommunistiset puolueet tapasivat 22.10.2025 Helsingissä Kalastajatorpalla Kuva: Toivo Koivisto.
    Politiikka
    22.10.2025
    toimitus

    SKP ja Vietnamin kommunistinen puolue tiiviimpään yhteistyöhön

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon