Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Osuustoimintaan uutta meininkiä!

    Kotimaa
    Avainsanat: Vaalit, Tradeka, HOK-Elanto, osuustoiminta
    25.1.2016 - 12:13
    Tiedonantaja
    Muun muassa Cumulus-hotelliketju on osa Tradekan osuuskuntaa. Kuva Toivo Koivisto.

    Maaliskuun 1. – 22. päivinä pidettävät Osuuskunta Tradekan vaalit järjestetään posti- ja sähköisen äänestämisen yhdistelmänä. Kaikille osuuskunnan jäsenille postitetaan vaaliaineisto ohjeineen ennen vaalin alkamista.

    Vaaleilla valitaan Osuuskunta Tradekan edustajistoon 85 varsinaista ja saman verran varajäseniä. Vaali suoritetaan vaalipiireittäin, jotka ovat samat kuin eduskuntavaaleissa sillä poikkeuksella, että Ahvenanmaa kuuluu Varsinais-Suomen ja Helsinki Uudenmaan vaalipiiriin.

    Parhaillaan menossa oleva ehdokasasettelu päättyy tammikuun viimeinen päivä. Vaaliin osallistuva Kommunistien ja edistysmielisen osuustoimintaväen vaaliliitto kutsuu Tradekan jäseniä mukaan ehdokkaiksi ja valitsijayhdistysten jäseniksi. Valitsijayhdistykset joihin kuulu viisi (5) Tradekan jäsentä voivat asettaa kolme (3) ehdokasta. Valitsijayhdistykset muodostavat omissa vaalipiireissään vaaliliitot, jotka yhdistyvät valtakunnalliseksi vaaliliitoksi. Tarvittavia kaavakkeita ehdokkaitten asettamiseksi on saatavissa Tradekan kotisivuilta ja SKP:n piirijärjestöistä.

    Osuustoiminnalla vaikuttavat perinteet ja merkittävä asema

    Kommunistien ja edistysmielisen osuustoimintaväen vaaliliitto, jossa on mukana SKP:n, STP:n taustan omaavia sekä sitoutumattomia ehdokkaita haluaa, että Tradeka palautetaan juurilleen ja sitä ryhdytään kehittämään 2000-luvun edistysmielisenä osuustoimintana. Osuuskunnan jäsenillä on näissä edustajiston vaaleissa mahdollisuus vaikuttaa siihen, jatkuuko maassamme kaupan keskittämisen ja osuustoiminnan syrjäyttämisen linja, vai kehitetäänkö uudentyyppistä, lähituotantoon, suoramyyntiin ja luomutuotantoon liittyvää lähikauppaa, sosiaalisesti ja ekologisesti vastuullista osuustoimintaa sekä jäsenten ja työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksia.

    Tradekalla on paljon mahdollisuuksia palata osuustoiminnan tielle ja tukea osuustoiminnan uusia muotoja.

    Osuustoiminnalla on Suomessa edelleen vaikuttavat perinteet ja merkittävä asema varsinkin päivittäistavarakaupassa. Lisäksi on syntynyt uusia osuuskuntia, ruokapiirejä, jakamistaloutta ja yhteisötaloutta, joissa on paljon samoja tavoitteita, joille edistysmielinen osuustoimintaliike syntyi.

    Tradekalla on paljon mahdollisuuksia palata osuustoiminnan tielle ja tukea osuustoiminnan uusia muotoja. Se on nyt mahdollista, kun Tradeka on myös taloudellisesti itsenäinen, vakavarainen ja velaton. Tässä tilanteessa on syytä suunnata kehityksessä eteenpäin ja on otettava uudenlaisia askeleita.

    Lähde uudistamaan HOK-Elantoa

    Osuustoiminta voi tarjota vaihtoehtoja voitontavoitteluun ja keinotteluun perustuville kaupallisille markkinoille. Helsingin osuuskauppa Elannon toiminnassa pyrkimys kasvattaa markkinaosuutta ja tehdä tulosta on kuitenkin sivuuttanut pitkälle osuustoiminnan ihanteet. Samaan aikaan sen ulkopuolelle on syntynyt uutta osuustoimintaa, jota iso ja varakas HOK-Elanto voisi tukea.

    HOK-Elannon asiakasomistajilla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, ohjaako osuuskaupan toimintaa kaupallinen voitontavoittelu vai kehitetäänkö edullista lähikauppaa ja reilua osuustoimintaa. HOK-Elannon edustajiston vaali järjestetään 18.-29.huhtikuuta.

    SKP kokoaa vaaliin ehdokkaita kommunistien ja edistysmielisen osuuskauppaväen yhteiselle listalle. Mukaan ehdokkaaksi toivotaan mahdollisimman laajasti kommunisteja ja sitoutumattomia. Ehdokaslista on tarkoitus jättää 5.helmikuuta. Listalle valmistellaan myös yhteistä tavoiteohjelmaa.

    HOK-Elannossa on noin 600000 asiakasomistajaa. He valitsevat 60-jäsenisen edustajiston neljäksi vuodeksi. Ehdolle voi asettua jokainen 18 vuotta täyttänyt osuuskaupan jäsen. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä SKP:n Helsingin tai Uudenmaan piiriin.

    www.s-osuuskauppavaalit.fi/hok-elanto


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Lupa- ja valvontaviraston tuore (1.4.

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!