Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Palestiina sai laajan tuen YK:ssa

    Ulkomaat
    22.10.2018 - 11:45
    INTER PRESS SERVICE
    ”Vain vapaat ihmiset voivat neuvotella”
    ”Vain vapaat ihmiset voivat neuvotella”

    Palestiina johtaa ensi vuonna puhetta G77:ssä, joka on 134-jäseninen kehitysmaiden painostusryhmä YK:ssa. Palestiinan tarkkailija-asemaa YK:ssa vahvistettiin lisäoikeuksilla puheenjohtajakauden ajaksi.

    Päätös Palestiinan puheenjohtajuudesta hyväksyttiin YK:n yleiskokouksessa murskaenemmistöllä. Puolesta äänesti 146 järjestön 193 jäsenestä, joukossa turvallisuusneuvoston pysyvät jäsenet Britannia, Kiina, Ranska ja Venäjä.

    Vastaan olivat Yhdysvallat, Israel ja Australia. 15 valtiota, pääasiassa itäisestä Euroopasta, pidättyi äänestämästä.

    Tulosta pidettiin tappiona Yhdysvalloille, joka on ajanut Israelia suosivaa politiikkaa ja uhannut lopettaa tukensa sen vastustajilta. USA:n YK-lähettiläs Nikki Haley sanoi YK:n päätöstä virheeksi ja vakuutti, ettei se auta Palestiinan kansaa.

    YK, New York
    Thalif Deen, Inter Press Service


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Perustoimeentulotuki ei enää toimi lyhytaikaisena viimesijaisena turvana, vaan yhä useammalle kotitaloudelle siitä on muodostunut pysyvä osa arkea.

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!