Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Parempi Suomi tarvitsee rakentajansa

    Kotimaa
    30.5.2015 - 8:00
    Tiedonantaja

    Rakennusliiton 23. liittokokous Helsingissä

    Suomen työllisestä työvoimasta joka viides rakentaa tai osallistuu rakennetun ympäristön kehittämiseen ja ylläpitoon. Rakennettavaa ja korjattavaa siis riittää, mutta silti ala polkee paikallaan ja työttömiä on paljon.
    Rakennusliiton 23. liittokokouksessa toukokuussa Helsingissä otettiinkin vahvasti kantaa talouspolitiikkaa vastaan työllistävän elvytyksen puolesta.
    – Suomi nousee vain sillä, että saamme luoduksi uusia työpaikkoja. Pelkillä leikkauksilla ja supistuksilla ei Suomea rakenneta. Tarvitaan investointeja, jotka tuovat mukanaan työtä ja talouskasvua, totesi SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly tervehdyspuheenvuorossaan.
    Rakennusliiton kolmipäiväiseen liittokokoukseen osallistui 224 vaaleilla valittua edustajaa.

    Qatarin siirtotyöläisten asema

    Kansainvälisen rakennus- ja puutyöväen järjestö BWI:n pääsihteeri Ambet Yuson nosti esille Qatarin jalkapallon MM-kisojen toimipaikkoja rakentavien siirtotyöläisten taistelun.
    – Viimeisen kolmen vuoden aikana 1 380 rakennustyöntekijää kuoli työmaalla. Lukujen odotetaan kasvavan 4 000:een, jos Qatar ja FIFA eivät ryhdy toimiin. Qatar on yksi maailman rikkaimmista maista ja silti siirtotyöläisiä kohdellaan siellä kuin orjia eikä heillä ole mitään oikeuksia. Heille ei taata kansainvälisiä työntekijöiden perusoikeuksia, ja mikä tärkeämpää vielä, he eivät saa myöskään liittyä ammattiliittoihin.
    Yusonin mukaan Qatarin siirtotyöläiset tarvitsevat myös suomalaisten solidaarisuutta.

    Rakentamisen lisääminen elvyttää

    Rakennusliiton mielestä Suomen rakentamisessa kannattaisi keskittyä kolmeen asiaan . Ne ovat hometalojen korjaaminen, tiestön parantaminen ja asuntorakentamisen lisääminen. Rakentajat aikovat antaa tukensa sellaisille poliittisille päätöksille, jotka aidosti lisäävät Suomen hyvinvointia, asuntotuotantoa ja tuottavuutta parantamalla tiestöä ja kuljetuksia.
    Rakentamisen lisääminen oikeissa kohteissa elvyttää Suomen teollisuutta, ulkomaankauppaa ja kotimarkkinoita. Tämä totuus vain tahtoo peittyä sen alle, että lipsahdetaan tavoittelemaan esimerkiksi ostovoimaa leikkaavia palkkaratkaisuja tai muita heikennyksiä työntekijöiden asemaan. Ne eivät rakenna vaan rikkovat.

    Rakennusliiton mielestä julkisissa hankkeissa tulee käyttää Suomessa luotettavaksi tunnettuja yrityksiä ja työntekijöitä. Se tulee liiton mukaan varmasti edullisimmaksi ja huolehditaan paremmin myös rakentamisen laadusta.
    Rakennusliiton liittokokouksen hyväksymässä asiakirjassa korostetaan siinäkin voimakkaasti asunto- ja tieverkon rakentamista ja parantamista. Palkkapolitiikassa Rakennusliitto tavoittelee ansiotason nostamista.

    Harjuniemi jatkaa

    Helsinkiläinen kokousedustaja Aleksi Auer kehui liittokokouksen menoa demokraattiseksi. Puheenjohtajasta ja muutamista alueiden esityksistä äänesteltiinkin.
    – Vaade kohtuuhintaisten asuntorakennuskohteiden aloittamisesta oli vahva ja hyvä vaade. Qatarin jalkapallon MM-kisojen työntekijöiden oikeuksien tilaan keskittyvä kampanja on myös hyvä, totesi Auer.
    Matti Harjuniemi jatkaa seuraavat neljä vuotta Rakennusliiton puheenjohtajana. Harjuniemi voitti äänestyksessä vastaehdokkaana olleen pääluottamusmies Jari Jääskeläisen numeroin 189-25.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2019 vuoteen 2025, käy ilmi VATT Datahuoneen tuoreesta rekisteriseurannasta (22.4.2026).

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!