Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pelastetaan Tampereen palvelut

    Kotimaa
    25.1.2010 - 9:48
    Hannu Oittinen
    Hannu Oittinen
    Tampereen mielenosoitus onnistui sataprosenttisesti

    Pikavauhtia noussut kansalaisliike Pelastetaan Tampere asukkaille järjesti ärhäkän mielenosoituksen viime viikolla Tampereen keskusvirastotalon edessä. Tiukka viesti palvelujen lopettamista, heikentämistä ja yksityistämistä vastaan sai liikkeelle monenkirjavaa väkeä puolueista ja niiden ulkopuolelta.

    Tampereen mielenosoitus onnistui sataprosenttisesti, mutta valtuustossa puhuttiin asian vierestä. En voi ymmärtää, että liikennevaloista riittää puhetta toista tuntia, mutta palveluiden turvaamisesta ei puhuta halaistua sanaa, sanoo Pelastetaan Tampere asukkaille -liikkeen aktiivi Irmeli Saarijärvi.

    Hän toteaa, että yhdeksi valtuuston pääpuheenaiheeksi noussut tarkastuslautakunnan väitetty tietovuoto on tekaistu juttu, jolla kiinnitetään huomiota pois todellisista asioista. Ja vaikka vuoto olisi todellinen, tulisi tarkastuslautakunnan kiinnittää huomiota valtuuston päätösten toteuttamiseen.

    – Jokin kaivonkansien tilaaminen on mitätön juttu vaikkapa siihen verrattuna, että kaupunki ei ole toteuttanut valtuuston yksimielistä päätöstä 10 euron hintaisen aktiivipassin ottamiseksi käyttöön liikennelaitoksella. Miten valtuusto voi vuodesta toiseen olla toteuttamatta omaa päätöstään?, kysyy Irmeli Saarijärvi.

    Mutta valtuuston saamattomuus ei lannista kansalaisliikettä, päinvastoin. Irmeli Saarijärvi kertoo innostuksesta, joilla liikkeen banderolleja tehtiin Tapiolan työväentalolla kahden päivän ajan. ja jatkoa seuraa.

    – Olemme puhuneet, että tulemme kevään aikana mielenosoitukseen valtuustotalon eteen jokaisen kokouksen yhteydessä. Mitta alkaa olla täynnä, nyt on asukkaiden aika sanoa sanansa, Irmeli Saarijärvi sanoo.

    www.tampereasukkaille.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels yaroslav shuraev 7697252
    Mielipiteet
    28.10.2026
    SKP:n Lapin piiri
    Tilaajille

    Tarvitaan yhteistoimintaa suunnan muuttamiseksi

    Kokoomuksen ja perussuomalaisten johtaman nykyisen hallituksen määrätietoisesti toteuttama politiikka on suosinut suuria yrityksiä ja rikkaita ihmisiä.

    vessa giorgio trovato 876NP3npUMc unsplash
    Mielipiteet
    28.10.2026
    Ari Saukko
    Tilaajille

    Vetämättömien pyttyjen arvoitus (Pyttyfarssi)

    kannaottoon Emma Grönqvist
    Kotimaa
    28.10.2026
    SKP:N SOTE-RYHMÄ
    Tilaajille

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    27.10.2026
    Punaposki
    Tilaajille

    FIFA museossa

    1 Italy student protests Oct 2026 2
    Ulkomaat
    27.10.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Italian hallitus yrittää kukistaa vastarinnan Milanossa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!