Portugalissa kamppaillaan leikkauspolitiikkaa vastaan
Portugalin suurin ammattiliitto CGTP-IN päätti helmikuun puolessa välissä mittavista leikkauspolitiikan vastaisista kamppailuista. Ohessa listaa:
- Opettajat toimivat julkisen koulujärjestelmän puolesta 18.-22. helmikuuta.
- Viana do Castelon telakkatyöntekijät tempaisivat 20. helmikuuta.
- Maataloudessa, elintarviketeollisuudessa sekä hotelli- ja matkailualalla työskentelevät viettävät kansallista toimintapäivää 21. helmikuuta.
- Valtion työntekijät puolustavat omia työpaikkojaan ja –ehtojaan reilun viikon mittaisella protestilla 27. helmikuuta-9. maaliskuuta.
- Vesi kuuluu kaikille -kansanliike toimii 28. helmikuuta.
- Tagus-joen ylittävän tien rakennustyöläiset ovat lakossa 28. helmikuuta-6. maaliskuuta.
- Portugalin rautatiet REFER on lakossa maaliskuun 7.
- Transporters Sul do Tejo -kuljetusyhtiön työläiset lakkoilevat 8. maaliskuuta.
- Kansainvälisen naistenpäivän 8. maaliskuuta merkeissä on Portugalissa luvassa paljon tapahtumia.
- Kuljetusalan työläiset ja veteraanit järjestävät valtakunnallisen mielenosoituspäivän 9. maaliskuuta.
- Julkisen sektorin työläiset järjestävät valtakunnallisen mielenosoituksen Lissabonissa 15. maaliskuuta.
- Nuorison päivä 27. maaliskuuta tuo Lissabonin kaduille mielenosoittajia.
CGTP-IN:n tunnuksissa vaaditaan kunnollisia työpaikkoja, kaikille kuuluvia terveydenhoito- ja koulutuspalveluja sekä yleisen sosiaaliturvajärjestelmän takaamista.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Tšekin hallitus valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi kommunistisen liikkeen kriminalisoinnin – ja samalla vaarantaisi työväenluokan sananvapauden, järjestäytymisoikeuden ja poliittisen toimijuuden koko Euroopassa. Onko demokratia enää muuta kuin eliitin hallitsema äänestysteatteri, jos vaihtoehtoisen yhteiskuntajärjestelmän puolustaminen voidaan tuomita rikoksena? Kapitalismin kriisissä vellova valtakoneisto reagoi opposition nousuun rajoittamalla vapautta, ja hyökkäyksen kärki kohdistuu niihin, jotka eivät suostu markkinoiden maailmaan – kommunisteihin, järjestäytyneeseen työväkeen ja kansanliikkeisiin.
Italialainen USB-ammattiliitto on ilmoittanut, ettei se aio palvella Cosco Pisces -konttialusta, jos käy ilmi, että se kuljettaa sotamateriaalia Israelin toimintaan. Genovan ja Ligurian satamissa kytee konflikti, jossa työväenluokan edustajat asettuvat pääoman globaalia logistiikkaa ja Israelin sotapolitiikkaa vastaan. Toimenpiteet perustuvat luokka-solidaarisuuteen ja kansainväliseen rauhanliikkeeseen, jotka vastustavat aseiden kuljettamista Euroopan satamien kautta sotatoimialueille.
Venezuela valmistautuu kunnallisvaaleihin 27.7. Nämä ovat jo kolmannen vaalit vuoden sisällä. Petaren kaupunginosa, miljoonien työväenluokan asuinpaikka, elää vaalien arkea konkreettisesti: vesikatkot, julkisen liikenteen haasteet ja paikallinen stigma eivät ole vain infrastruktuurikysymyksiä, vaan kertovat siitä, miten ihmiset kokevat oman arkensa ja tarpeen muutokselle. Haastattelen kolmea nuorta naista. He puhuvat rauhallisesti elämästään ja tulevasta äänioikeudestaan — ei vastakkainasettelun vaan arkisen osallistumisen kautta. Tämä on juttu siitä, kuinka politiikka syntyy, vaikka puistoissa viisaiden nuorten naisten keskustelussa - ei pelkästään vaalihuoneistoissa — ja kuinka optimismi asuu nuoruudessa, joka uskaltaa nähdä tulevaisuuden omana tilanaan.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.