Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Punainen kortti SOLille!

    Kotimaa
    Avainsanat: posti, PAU, työtaistelu, protesti
    6.11.2015 - 14:35
    Marko Korvela

    Kalasataman rakennustyömaalta kuuluu kannustavaa äänitorven ääntä, kun Posti- ja logistiikka-alan unionin Pasilan osaston nuorten koolle kutsuma protesti marssii kohti SOL Palvelujen pääkonttoria Vanhalla Talvitiellä.

    Kymmenet mielenosoittajat vastustavat Postin ja SOLin häikäilemätöntä ja moraalitonta rikkurivärväystä.

    Posti solmi lokakuun lopulla vuokratyötä koskevan puitesopimuksen henkilöstön vuokrausyritys SOL:n kanssa rikkurityövoiman käyttämiseksi. PAU pitää työnantajan toimia provosoivina. Työnantaja ei aidosti pyri neuvottelutulokseen, vaan ajaa neuvottelut tarkoituksella työtaistelutilanteeseen ja valtakunnansovittelijalle.

    Nyt tarvitaan solidaarisuutta

    PAU-aktiivi Markus Heikkinen toteaa, että kamppailu on tärkeää etenkin nuorten työntekijöiden kannalta.

    – Tulevaisuudessa on entistä vaikeampaa elättää itsensä omalla työllään arvokkaasti ja säällisellä palkalla. Nuorista tehdään sätkynukkeja, jotka ovat jatkuvasti valmiina tekemään mitä tahansa työtä millä tahansa työehdoilla, sanoo Heikkinen.

    Hän ounastelee, että postilaisilla on edessä pitkä taistelu. Nyt tarvitaan solidaarisuutta, sillä kyse ei ole vain Postista. Jos valtionyhtiö alkaa noudattaa tällaisia toimintatapoja, leviävät ne ennen pitkää muualle.

    – Rikkureiden värvääminen on vastoin kansainvälisiä sopimuksia ja yleistä moraalintuntoa. Se pitää pystyä työväenliikkeen yhteisvoimin torjumaan, toteaa Heikkinen.

    Kuljetusliitot tuomitsevat työnantajaliitto PALTAn toiminnan

    SAK:n kuljetusliitot kokoontuivat perjantaina käsittelemään postialan tilannetta. Alalla on ollut sopimukseton tila 1.11. alkaen. Työnantaja hakee alan työehtosopimusneuvotteluissa useiden satojen eurojen leikkauksia työntekijöiden kuukausiansioihin ja rajuja työehtojen heikennyksiä.

    Kuljetusliitot tuomitsevat työnantajaliitto PALTAn toiminnan postialan neuvotteluissa. PALTA on antanut jäsenyritykselleen Postille ohjeen rekrytoida satoja vuokratyöntekijöitä murtamaan laillisia työtaistelutoimia. Alalla on ollut laillinen perehdyttämis- ja koulutuskielto voimassa 2.11. alkaen, johon PALTA ja Posti ovat reagoineet poistamalla perehdyttämisestä kieltäytyneet työpaikoilta eli laittaneet työntekijöitä laittomaan työsulkuun. PALTA ja Posti ovat myös useissa julkisissa esiintymisissään ilmoittaneet käyttävänsä vuokratyöntekijöitä murtamaan ilmoitettuja työtaistelutoimia.

    PALTA ja Posti ovat laittaneet työntekijöitä laittomaan työsulkuun.

    Kuljetusliitot edellyttävät, että PALTA ja Posti lopettavat välittömästi vuokratyövoiman käytön, jonka tavoitteena on murtaa laillisia työtaistelutoimenpiteitä ja että ne aloittavat rakentavat neuvottelut työehtosopimusratkaisun aikaansaamiseksi. Kuljetusliitot kokoontuvat maanantaina 9.11. arvioimaan tilannetta ja keskustelemaan mahdollisista jatkotoimenpiteistä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiedonantajan toimituskunta on syvästi surullinen pitkäaikaisen toverin poismenosta ja ottaa osaa Veikko Koivusalon läheisten suureen menetykseen. Kuva Veikko Koivusalo
    Uutiset
    25.12.2025
    Toimitus

    Tiedonantajan pitkäaikainen valokuvaaja Veikko Koivusalo on kuollut

    Tiedonantaja-lehden pitkäaikainen valokuvaaja ja kuvatoimittaja Veikko Koivusalo on kuollut. Koivusalon tytär vahvisti  ( 25.12.

    Elokapina järjesti Helsingissä Kaisaniemenkadulla 3.10.2020 mielenosoituksen. Poliisi käytti mielenosoituksessa OC kaasua noin 30 istuvaa mielenosoittajaa vastaan, Kaasu on
    Uutiset
    25.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hovioikeus tuomitsi poliisijohtoa kaasuttamisesta – Elokapina: ”Voimme viimein keskittyä olennaiseen”

    Työttömien mielenosoitus Helsingissä 1993 (02).tif Kari Kankainen
    Uutiset
    24.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pitkäaikaistyöttömyys kasvaa rajusti – työmarkkinoiden eriarvoisuus syvenee kriisiksi

    Finnair kertoi 18.12.2025 avaavansa uuden välilaskullisen reitin Helsingistä Melbourneen. Kuva Waldec CCO 2.0
    Politiikka
    23.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Finnairin ulkoistuspäätös – AKT: ”Märkä rätti päin naamaa”

    Kokaiini on kallis huumausaine, mutta lisääntynyt tarjonta on laskemassa sen hintaa. Kuva Luther King School Photos CCO 3.0
    Kotimaa
    22.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi kokaiinin käyttö vilkastuu jouluksi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!