Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rasismin vastustaja Stieg Larsson

    Arkiston arkiston artikkeli
    3.12.2004 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: ARTO TUOMINEN

    Uumajassa 1954 syntynyt Stieg Larsson menehtyi Tukholmassa äkilliseen sairauskohtaukseen 9. marraskuuta. Larsson oli yksi rasismin- ja natsisminvastaista työtä tekevän Expo-säätiön perustajista ja Expo-lehden (www.expo.se) päätoimittaja.

    Vuonna 1995 perustetusta säätiöstä kasvoi Larssonin johdolla merkittävä tekijä kamppailussa rasismia ja nousevaa uusnatsismia vastaan. Larsson tunnettiin Ruotsissa ja laajemminkin Euroopassa demokratian puolestapuhujana. Hän oli tutkinut ja seurannut tiiviisti ruotsalaista uusnatsiliikettä aina 1970-luvulta saakka.

    Larsson aloitti toimittajan uransa jo lukiovuosinaan. Vuonna 1977 hän matkusteli laajasti Afrikassa. Palattuaan takaisin Ruotsiin hän asettui asumaan Tukholmaan.

    Vuonna 1978 Larsson aloitti työt Tidningarnas Telegrambyrå -uutistoimistossa, jossa palveli lähes parikymmentä vuotta. Expo-lehden päätoimittajuuden lisäksi Larsson toimi kuolemaansa asti englantilaisen rasisminvastaisen antifasistisen Searchlight-lehden Skandinavian kirjeenvaihtajana.

    Stieg Larsson oli myös tuottelias kirjailija. Hänen kirjoistaan kannattaa mainita ainakin Mikael Ekmanin kanssa kirjoitettu Sverigedemokraterna – den nationella rörelsen (2001) ja Anna-Lena Lodeniuksen kanssa syntynyt Extremhögern (1991, 1994). Larsson oli mukana kirjoittamassa myös kirjoja Racism incorporated – White Power music in Sweden (1999), The Skinhead International (1995) ja Extremism in Europe (1998).

    Larssonin Ruotsin journalistiliitolle kirjoittamaa kirjaa Överleva deadline – handbok för mordhotade journalister (2000) esiteltiin 6.9.2002 myös Tiedonantaja-lehdessä. Jatkuvasti tappouhkauksien kohteena ollut Larsson antoi kirjassa turvaohjeita uusnatseista kirjoittaville toimittajille. Expo-lehdestä Tiedonantajassa kirjoitettiin 14.2.2003.

    Larsson muistetaan työtovereiden ja ystävien keskuudessa ehtymättömänä ideanikkarina, joka keksi jatkuvasti uusia keinoja suvaitsevaisuuden lisäämiseksi ja ihmisoikeuksien vahvistamiseksi. Hänellä oli erikoinen tapa työskennellä Expo-lehden toimituksessa iltaisin ja öisin. Toimituksesta käsin hän saattoi yöaikaan soitella kollegoilleen ja kertoilla uusista rasisminvastaisista kampanjoistaan.

    Stieg oli todellinen internationalisti; Hän ennätti elämänsä aikana olla mukana muun muassa ns. Grenada-komiteassa, joka kamppaili Grenadan vapauttamiseksi USA:n miehitysvallasta. Myös eritrealaiset ja kurdit saivat Larssonista puolestapuhujan.

    Larsson oli vuosien mittaan kerännyt valtaisan äärioikeistoa, natsismia ja rasismia käsittelevän kirjaston. Hän oli itse asiassa ”instituutio”, joka kertoi muulle maailmalle, mitä äärioikeistolla kulloinkin oli mielessään. Kolmekymmentä vuotta äärioikeiston ”vahtikoirana” loi hänelle maailmanlaajuisen ystävä- ja yhteysverkoston.

    Stieg Larssonin poismeno jättää fasisminvastaiseen liikkeeseen suuren aukon. Expo-lehdestä kerrotaan kuitenkin, että uudet kirjoittajat ja tutkijat ennättivät oppia häneltä paljon. Työ suvaitsemattomuutta vastaan jatkuu uusin vereksin voimin.

    Salud! Hyvää matkaa, Stieg.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Liikkeellä olevat lapset joutuvat valitsemaan vaarallisia muuttoreittejä. Kuva Roni Ahmed
    Uutiset
    18.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hukkuminen yleisin kuolinsyy – 300 lasta kuollut vaarallisilla reiteillä

    Kansainvälistä siirtolaisten päivä (18.12.

    Nuori kalastaja Guillermo kertoo, että jokainen merelle lähtö on nykyään uhkapeliä – mutta silti hän jatkaa työtään, sillä kalastus on hänen kutsumuksensa ja yhteisönsä elinehto. Kuva JP (Juha Pekka) Väi
    Ulkomaat
    17.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Guillermo – kalastaja kriisin keskellä

    Termi ”temuttaja” on vakiintunut kuvaamaan henkilöä, joka tilaa tuotteita esimerkiksi kiinalaisista verkkokaupoista Temusta tai Sheinistä. Kuva Marek Ślusarczyk CCO 3.0
    Tutkimus
    17.12.2025
    Toimitus

    Temuttajat tietää: Halpa tavara houkuttaa

    Eläketurvakeskuksen tilastot osoittavat, että yli 65 vuotiaiden työllisyysaste on edelleen noussut. Kuva Sanni Penttinen CCO 4.0
    Uutiset
    16.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläisten työnteko pysähtyi – Eläketurvakeskuksen tilastot paljastavat käänteen

    Argentiinalainen Florencia Abregún opettaa, miten liikkeet voivat ottaa viestinnän välineet haltuunsa ja kertoa omat tarinansa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Teoria
    15.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Argentiinalainen aktivisti kouluttaa kansalaisjournalisteja

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!