Riitta Tynjä valittiin Demokraattisen sivistysliiton puheenjohtajaksi
Demokraattisen sivistysliiton (DSL) jäsenjärjestöjen edustajat kokoontuivat lauantaina 26.5. Helsinkiin Kirjan talolle linjaamaan liiton seuraavaa kaksivuotiskautta.
Ennen kokousta järjestetyssä kehittämisseminaarissa kuultiin Mikko Lahtisen alustus hegemonisesta kamppailusta, työväenliikkeen toiminnan lähtökohdista ja tavoitteista. Alustuksessa ja keskustelussa nousi esille marxilaisen opintotoiminnan tärkeys tilanteessa, jossa kapitalismin ykkösideologia, uusliberalismi ottaa yhä tiukempaa otetta yhteiskunnassa. Liiton toimintaohjelman kaudelle 2018 - 2019 esitteli jäsenjärjestöiltä tulleiden ehdotusten pohjalta DSL:n työntekijä ja Marx-opiston rehtori Anna-Mili Tölkkö. Tulevasta toiminnasta seminaarin osallistujat halusivat varsinkin, että järjestöjen oman opintotoiminnan järjestämistä tuettaisiin entistä paremmin liiton taholta.
Seminaarin loputtua, ennen liittokokouksen alkua Kirjan talon lavalla esiintyi Laulelmaduo Suuntaviiva esittäen perinteisiä työväenlauluja ja uudempia kappaleita.
Liittokokouksen alkuun käsiteltiin menneen kauden toimintaa ja taloutta, jonka jälkeen hyväksyttiin suuntaviivat tulevalle toiminnalle. Liiton ja sen ylläpitämän DSL:n opintokeskuksen toiminnassa keskeisellä sijalla on tulevaisuudessakin vasemmistolainen, työväenliikkeen perinteisiin nojaava omaehtoinen aikuiskoulutus, sivistys- ja kulttuuritoiminnan toteuttaminen sekä marxilaisen keskustelun ja tutkimuksen edistäminen. Kansainvälistä yhteistyötä jatketaan eurooppalaisen marxilaisen ja kriittisen yhteiskuntatutkimuksen Transform!-verkostossa jäsenjärjestönä ja Rosa Luxemburg -säätiön kanssa.
Demokraattisen sivistysliiton uudeksi puheenjohtajaksi valittiin kasvatustieteen maisteri Riitta Tynjä Keski-Suomesta. Hän on toiminut aikaisemmin mm. SKP:n kaupunginvaltuutettuna Jyväskylässä.
- On tärkeää, että joka ikinen aktivoituu itse opiskelemaan ja toisaalta myös järjestämään opintotoimintaa. Tärkeää on myös, että otamme nyt kaikki yhdessä kurssin samaan suuntaan, sanoi Tynjä valinnan jälkeen.
Uuteen liittotoimikuntaan valittiin Tarja Västilä, Irene Auer, Raija Siirilä, Omar Bahaldin, Mervi Grönfors, Toni Kallioinen, Sauli Hyöppinen, Minna Mentula, Jorma Eloranta, Arto Viitaniemi, Kalevi Wahlrman ja Riikka Kaikkonen.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Tiedonantajan, SKP:n, DSL:n ja Kommunistinuorten joulumyyjäiset 13. joulukuuta 2023 klo 12-18 Malmin toimistolla (Viljatie 4 B 3. kerros, Helsinki).
Tiedonantaja-festivaali kokoaa Vantaan Myyränkoloon 18.-19.11. tutkijoita, poliitikkoja, artisteja ja kansalaisaktivisteja etsimään vaihtoehtoisia ulospääsyjä sodista, Euroopan kriisistä, median yksipuolisuudesta ja politiikan vaihtoehdottomuudesta. Ohjelmassa on muun muassa keskusteluja, alustuksia, työpajoja ja tietysti kulttuuria ja musiikkia!
Tiedonantajan syksyn uudet julkaisut Kun Pakila oli punainen, Oi niitä aikoja! ja Nainen, elämä vapaus! nousevat Kulttilavalle perjantaina 27. lokakuuta. Myös Tiedonantaja-lehteä on jaossa Kultin osastolla.
- 1 / 320
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Eroakirkosta-palvelu avattiin 21.11.2003 ja sen kautta on kahden vuosikymmenen aikana eronnut yli 850 000 valtionkirkkojen jäsentä. Tampereella, joka on myös palvelun kotikaupunki, järjestetään perjantaina juhlaseminaari palvelun eri vaiheista sekä kirkosta eroamisen historiasta ja tulevaisuudesta.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb vastaa HS:n vaalikoneessa olevansa täysin samaa mieltä, kun kysytään, tuleeko sallia ydinaseiden kuljetukset Suomen kautta. Hän on kannattanut myös Naton joukkojen sijoittamista pysyvästi Suomeen ja korostanut Yhdysvaltojen kanssa tehtävää ns. puolustussopimusta ”äärettömän tärkeänä”.
Suomen ja Israelin edustajat allekirjoittivat äsken hankintasopimuksen israelilaisesta David’s Sling -ilmatorjuntajärjestelmästä. Yli 300 miljoonan asekaupalla tuetaan sekä poliittisesti että taloudellisesti Israelin sotaa palestiinalaisia vastaan. Myös suomalaisyhtiö on mukana valmistamassa aseita Gazan pommittamiseen.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.