SKP:n kuntavaaliohjelma julki
Kommunistit lähtevät vaalikentille talouskurin ja yksityistämisen vastaisten vaatimusten kanssa, toteaa Suomen kommunistisen puolueen pääsihteeri Petra Packalén.
SKP:n valtakunnallisen vaaliohjelman voit lukea täällä.
Jo nyt nähdään, mitä julkisen omaisuuden myynti aiheuttaa: joudumme esimerkiksi maksamaan kohonneita sähkönsiirtomaksuja verovaroilla rakennetun sähköverkon käyttämisestä. Silti hallituksessa valmistellaan aloitteita toisensa perään. Hallituksen esittämä sote-uudistus uhkaa ajaa koko palvelujärjestelmän katastrofin partaalle alistamalla ihmisten perustarpeet voitontavoittelulle.
"On aika tarjota demokraattinen vaihtoehto eduskuntapuolueiden kabinettipolitiikalle ja eliitin harvainvallalle."
Packalén muistuttaa, että kuntavaaleissa on kyse valinnasta. Myydäänkö ja yhtiöitetäänkö julkinen omaisuus? Kaupallistetaanko lähipalvelut? Annetaanko veroparatiisifirmojen vetää välistä? Onko kunta asukkaiden itsehallintoa vai paikka lehmänkaupoille?
– On aika tarjota demokraattinen vaihtoehto eduskuntapuolueiden kabinettipolitiikalle ja eliitin harvainvallalle. On aika tarjota rehellinen vaihtoehto kähmintäpolitiikalle ja hyväveli-verkostoille. Meidän ehdokkaamme eivät ole myytävänä, eivätkä he suostu kuntien myymiseen ja kaupallistamiseen.
Tue SKP:n vaalityötä
Petra Packalén huomauttaa, että SKP ei huoli korruptiorahaa valtiolta eikä yritysmaailmasta, joten vaalitukea tarvitaan! Tukikeräystilit: OP: FI10 5541 2820 0259 23 ja Danske: FI72 8000 1970 504222.
Tiedonantajan kuntavaalitarjous hyvä täky
Tiedonantajan kuntavaalitarjous jatkuu vaalipäivään 9. huhtikuuta saakka. Kolmen kuukauden lehdet saa vain vaivaisella 15 eurolla. Joissakin piireissä on tehty päätös, että kaikille ehdokkaille tilataan piirin kustantamana Tiedonantaja. Tämä on hyvä tapa tukea ehdokasta.
Tiedonantaja julkaisee kommunistien kuntavaaliteemoja käsitteleviä juttuja ja esittelee ehdokkaita eri puolilta Suomea. Tiedonantajasta on myös mahdollista hankkia edullista mainostilaa kuntavaaliehdokkaille. Tiedonantajan levikkityö on mitä parasta kuntavaalikampanjointia.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Miksi osuustoiminnallinen Tradeka, jonka juuret ovat työväenliikkeessä, sijoittaa aseisiin? Samaan aikaan, kun rauhan ja aseidenriisunnan periaatteet rapautuvat globaalisti, myös suomalaiset sijoittajat – kuten Tradeka – ovat alkaneet nähdä aseteollisuudessa "positiivisia mahdollisuuksia". Työväenluokan varallisuutta hallinnoidaan nyt tavalla, joka palvelee sotataloutta ja pääomaa – ei osuuskunnan jäseniä. SKP:n Yrjö Hakanen vaatii, että Tradeka sulkee asetuotannon kokonaan pois sijoituksistaan ja ryhtyy kehittämään vaihtoehtoisia rahastoja, joissa vaikuttavuus korvaa militarismin.
SKP vietti kymmenen vuotta sitten vappua tunnuksella Irti porvareista! Taiteilija Jani Leinonen suunnitteli SKP:lle tuolloin vapputunnuksen, jossa ilmassa oleva nyrkki viestii kapinasta, uhmasta, yhtenäisyydestä ja voimasta.
- 1 / 330
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Itä-Hakkilassa jalka nousee musiikin ja talkoohengen tahdissa. 60-vuotisjuhlia viettävä Pavi on tanssivan yhteisön oma paikka. Juhlien keskellä toteutettava johtajanvaihdos on lavabisnekselle sekä uhka että mahdollisuus. Vantaa ei ole sivujuonne – vaan Pavin toimijoiden mukaan paras paikka lavatanssille.
Suomen kommunistisen puolueen (SKP) edustajakokous järjestetään tilanteessa, jossa maailma palaa, rauhanliike yskii ja työväenliike etsii uutta kurssiaan. Väistyvä puheenjohtaja Liisa Taskinen tiivistää tilanteen: ”Toivon, että edustajakokouksessa syntyy yhteinen tahtotila ja innostus.”
Mitä sinä olisit valmis tekemään ihmisen ja luonnon riistämisen lopettamiseksi? Hienoa, että sinulla on Tiedonantaja käsissäsi. Olet tarttunut marxilaiseen työvälineeseen. Tämän numeron kannessa nuoret ovat nousseet puuhun. ”Piti saada näkyvä paikka pääministeri Petteri Orpon edustusasunnon edessä järjestetyssä mielenosoituksessa.”
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.